Radio Białystok | Wiadomości | Rekordowa kwota z budżetu samorządu województwa na podlaskie zabytki

Rekordowa kwota z budżetu samorządu województwa na podlaskie zabytki

27.04.2021, 10:04, akt. 10:16

Do 3 mln zł wzrósł budżet na prace remontowe i konserwatorskie przy podlaskich zabytkach. Radni wojewódzcy podjęli decyzję w tej sprawie podczas obrad w poniedziałek (26.04) Dofinansowanie otrzyma 65 obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

źródło: wrotapodlasia.pl
źródło: wrotapodlasia.pl

Radni zadecydowali o zwiększeniu budżetu z 2 do 3 mln zł

Początkowo w budżecie województwa na 2021 r. zarezerwowano 2 mln zł na remonty i konserwacje zabytków. W związku z dużą liczbą wniosków, dotyczących obiektów wymagających niezwłocznej interwencji, radni wojewódzcy zdecydowali o zwiększeniu środków do 3 mln zł.

Dzięki temu dofinansowanie otrzymają wszyscy wnioskodawcy, których oferty zostały zarekomendowane przez komisję konkursową w konkursie o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, remontowe lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa podlaskiego.


Zależało nam bardzo, aby jak najwięcej zabytków wymagających renowacji otrzymało dofinansowanie z budżetu Województwa Podlaskiego. Są to prace pilne i nie należy ich odsuwać w czasie. Tak jak niejednokrotnie podkreślałem: dbałość o pomniki historii jest dla samorządu województwa zadaniem priorytetowym. Musimy szczególną opieką otaczać perły naszej kultury. Cieszę się, że radni sejmiku uważają tak samo i zagłosowali za przekazaniem dotacji z budżetu województwa na podlaskie zabytki – mówił Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.


Marszałek podkreślił, że prace przy zabytkach są bardzo kosztowne i najczęściej przekraczają możliwości finansowe ich zarządców czy właścicieli.


Bez wsparcia środków zewnętrznych remonty i renowacje tych obiektów byłyby praktycznie niemożliwe. To skazałoby je na powolne niszczenie. Do tego nie możemy dopuścić – dodał Artur Kosicki.


Dzięki dotacji wyremontowanych zostanie 65 podlaskich zabytków

Wśród 65 podlaskich zabytków, których remont zostanie dofinansowany znalazł się m.in. dawny klasztor Dominikanów w Różanymstoku (XVII w.). Na prace ratunkowo – konserwatorskie części elewacji przeznaczono dofinansowanie w wysokości 65 tys. złotych.

Natomiast 100 tys. zł otrzyma parafia p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie Kościelnym. Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowego wystroju malarskiego, elementów drewnianych i metalowych zakrystii i pomieszczeń przy prezbiterium w kościele parafialnym.

Również 100 tys. zł otrzyma Klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu na remont dachu i wymianę pokrycia dachowego w części budynków klasztornych.

Dofinansowanie w wysokości 33,5 tys. zł przeznaczono na remont i konserwację zabytkowego nagrobka Henryka Czarneckiego, a blisko 100 tys. zł przeznaczono na prace konserwatorskie na zewnątrz i wewnątrz Pałacu Hasbacha w Białymstoku.


źródło: wrotapodlasia.pl | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na Starym Rynku w Łomży powinno być więcej zieleni - to rekomendacja wojewódzkiej konserwator zabytków

26.04.2021, 17:59

Jeszcze więcej zieleni i inny sposób ekspozycji odsłoniętych reliktów ratusza – to najnowsze rekomendacje podlaskiej konserwator zabytków dotyczące Starego Rynku w Łomży.


Znowu otwarty jest podbiałostocki skansen - na razie bez wystaw we wnętrzach zabytkowych obiektów

24.04.2021, 12:35

Od soboty (24.04) otwarte jest dla odwiedzających Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Na razie po skansenie można spacerować i z zewnątrz oglądać zabytkowe obiekty. Z powodu obostrzeń pandemicznych wciąż nieczynne są wystawy we wnętrzach.


Czy uda się ocalić zabytkowy budynek przy ul. Mazowieckiej 31/1 w Białymstoku?

15.04.2021, 14:00

Władze Białegostoku planują sprzedaż kolejnego zabytkowego budynku. Tym razem nowego właściciela ma mieć charakterystyczny, przedwojenny, drewniany dom przy ulicy Mazowieckiej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok