Radio Białystok | Wiadomości | Rekordowa kwota z budżetu samorządu województwa na podlaskie zabytki

Rekordowa kwota z budżetu samorządu województwa na podlaskie zabytki

27.04.2021, 10:04, akt. 10:16

Do 3 mln zł wzrósł budżet na prace remontowe i konserwatorskie przy podlaskich zabytkach. Radni wojewódzcy podjęli decyzję w tej sprawie podczas obrad w poniedziałek (26.04) Dofinansowanie otrzyma 65 obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

źródło: wrotapodlasia.pl
źródło: wrotapodlasia.pl

Radni zadecydowali o zwiększeniu budżetu z 2 do 3 mln zł

Początkowo w budżecie województwa na 2021 r. zarezerwowano 2 mln zł na remonty i konserwacje zabytków. W związku z dużą liczbą wniosków, dotyczących obiektów wymagających niezwłocznej interwencji, radni wojewódzcy zdecydowali o zwiększeniu środków do 3 mln zł.

Dzięki temu dofinansowanie otrzymają wszyscy wnioskodawcy, których oferty zostały zarekomendowane przez komisję konkursową w konkursie o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, remontowe lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa podlaskiego.


Zależało nam bardzo, aby jak najwięcej zabytków wymagających renowacji otrzymało dofinansowanie z budżetu Województwa Podlaskiego. Są to prace pilne i nie należy ich odsuwać w czasie. Tak jak niejednokrotnie podkreślałem: dbałość o pomniki historii jest dla samorządu województwa zadaniem priorytetowym. Musimy szczególną opieką otaczać perły naszej kultury. Cieszę się, że radni sejmiku uważają tak samo i zagłosowali za przekazaniem dotacji z budżetu województwa na podlaskie zabytki – mówił Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.


Marszałek podkreślił, że prace przy zabytkach są bardzo kosztowne i najczęściej przekraczają możliwości finansowe ich zarządców czy właścicieli.


Bez wsparcia środków zewnętrznych remonty i renowacje tych obiektów byłyby praktycznie niemożliwe. To skazałoby je na powolne niszczenie. Do tego nie możemy dopuścić – dodał Artur Kosicki.


Dzięki dotacji wyremontowanych zostanie 65 podlaskich zabytków

Wśród 65 podlaskich zabytków, których remont zostanie dofinansowany znalazł się m.in. dawny klasztor Dominikanów w Różanymstoku (XVII w.). Na prace ratunkowo – konserwatorskie części elewacji przeznaczono dofinansowanie w wysokości 65 tys. złotych.

Natomiast 100 tys. zł otrzyma parafia p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie Kościelnym. Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowego wystroju malarskiego, elementów drewnianych i metalowych zakrystii i pomieszczeń przy prezbiterium w kościele parafialnym.

Również 100 tys. zł otrzyma Klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu na remont dachu i wymianę pokrycia dachowego w części budynków klasztornych.

Dofinansowanie w wysokości 33,5 tys. zł przeznaczono na remont i konserwację zabytkowego nagrobka Henryka Czarneckiego, a blisko 100 tys. zł przeznaczono na prace konserwatorskie na zewnątrz i wewnątrz Pałacu Hasbacha w Białymstoku.


źródło: wrotapodlasia.pl | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na Starym Rynku w Łomży powinno być więcej zieleni - to rekomendacja wojewódzkiej konserwator zabytków

26.04.2021, 17:59

Jeszcze więcej zieleni i inny sposób ekspozycji odsłoniętych reliktów ratusza – to najnowsze rekomendacje podlaskiej konserwator zabytków dotyczące Starego Rynku w Łomży.


Znowu otwarty jest podbiałostocki skansen - na razie bez wystaw we wnętrzach zabytkowych obiektów

24.04.2021, 12:35

Od soboty (24.04) otwarte jest dla odwiedzających Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Na razie po skansenie można spacerować i z zewnątrz oglądać zabytkowe obiekty. Z powodu obostrzeń pandemicznych wciąż nieczynne są wystawy we wnętrzach.


Czy uda się ocalić zabytkowy budynek przy ul. Mazowieckiej 31/1 w Białymstoku?

15.04.2021, 14:00

Władze Białegostoku planują sprzedaż kolejnego zabytkowego budynku. Tym razem nowego właściciela ma mieć charakterystyczny, przedwojenny, drewniany dom przy ulicy Mazowieckiej.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok