Radio Białystok | Wiadomości | Na Starym Rynku w Łomży powinno być więcej zieleni - to rekomendacja wojewódzkiej konserwator zabytków

Na Starym Rynku w Łomży powinno być więcej zieleni - to rekomendacja wojewódzkiej konserwator zabytków

autor: Adam Dąbrowski

26.04.2021, 17:59, akt. 18:06

Jeszcze więcej zieleni i inny sposób ekspozycji odsłoniętych reliktów ratusza – to najnowsze rekomendacje podlaskiej konserwator zabytków dotyczące Starego Rynku w Łomży.

Prace archeologiczne na Starym Rynku w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Prace archeologiczne na Starym Rynku w Łomży, fot. Adam Dąbrowski

Prof. Małgorzata Dajnowicz uważa, że zieleń powinna obejmować całe wnętrze rewitalizowanego placu przed ratuszem. Powinna być też gęstsza niż przewiduje to obecny projekt. 

- Jest to rozwiązanie stosowane na rynkach mazowieckich od końca XIX wieku i rozpowszechnione w pierwszej połowie XX wieku. Tego typu nasadzenia występowały na Starym Rynku od lat 50. XX wieku, zostały zachowane podczas przebudowy w latach 90. XX wieku - przypomina wojewódzka podlaska konserwator zabytków. 

Radzi, żeby władze miasta zrezygnowały z kubaturowych gazonów na drzewa, które zajmują zbyt dużo miejsca i zamiast tego rozważyły założenie trawników oraz rabat kwiatowych z ozdobnymi drzewami.

Jeśli chodzi o odsłonięte podczas prac archeologicznych pozostałości średniowiecznego ratusza, to - zdaniem konserwator - powinny być one udostępnione w sposób mniej inwazyjny. 

- Ekspozycja zabytku archeologicznego kosztem samego zabytku jest niezgodna z zasadami ochrony konserwatorskiej - uzasadnia prof. Małgorzata Dajnowicz.

To kolejne poprawki Starym Rynku w Łomży, które zasugerowała prof. Małgorzata Dajnowicz. Wcześniej już rekomendowała większą ilość zieleni na placu, na którym przewidywano tylko pojedynczo rosnące drzewa i przenośne donice z kwiatami. 

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wiadomo jak będzie wyglądał po rewitalizacji Stary Rynek w Łomży

24.01.2021, 15:45

Fontanna, wyeksponowany pod szkłem fragment średniowiecznego ratusza i obrys jego całości oraz wydzielone miejsce pod pomnik księcia Janusza I – to główne elementy, które powstaną na Starym Rynku w Łomży.


Na Starym Rynku w Łomży będą wyeksponowane odkrycia archeologiczne

11.09.2020, 10:42

Wyeksponowanie fragmentów najciekawszych odkryć archeologicznych zakłada tzw. projekt zamienny zagospodarowania Starego Rynku w Łomży.


Mieszkańcy Łomży mogą zgłaszać propozycje ws. zagospodarowania Starego Rynku [zdjęcia]

3.08.2020, 17:03

Do połowy sierpnia mieszkańcy Łomży mogą zgłaszać propozycje dotyczące sposobów i możliwości wyeksponowania odkrytych reliktów archeologicznych na Starym Rynku. Podczas prac odkryto m.in. pozostałości po kramach kupieckich, fundamenty starego ratusza i studnie.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

REKLAMA
Plum Ekiden

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok