Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomo jak będzie wyglądał po rewitalizacji Stary Rynek w Łomży

Wiadomo jak będzie wyglądał po rewitalizacji Stary Rynek w Łomży

autor: Adam Dąbrowski

24.01.2021, 15:45, akt. 16:08

Fontanna, wyeksponowany pod szkłem fragment średniowiecznego ratusza i obrys jego całości oraz wydzielone miejsce pod pomnik księcia Janusza I – to główne elementy, które powstaną na Starym Rynku w Łomży.

Łomża, fot. Wojciech Szubzda
Łomża, fot. Wojciech Szubzda

Po zebraniu opinii mieszkańców i wskazówek konserwatora zabytków, projektant kończy tworzyć tzw. projekt zamienny – zdradził zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki.
Wprowadzenie zmian było konieczne po tym, jak archeolodzy odkryli pod placem cenne historycznie pozostałości z okresu początków miasta i uznano, że należy je wyeksponować. Co warto pokazać, doradziła Wojewódzki Konserwator Zabytków, która także zaapelowała, by na rynku przed ratuszem było także więcej zieleni. Władze Łomży chcą by poza trawnikami okalającymi rynek, były też donice, które w razie potrzeby można będzie przemieszczać, odsłaniając większą przestrzeń placu.

Wprowadzane poprawki wymusiły z kolei zaprojektowanie dodatkowych sieci wodociągowej do nawadniania terenów zielonych i elektrycznej do podświetlenia wyeksponowanych zabytków.

Wszystkie zmiany spowodowały zaś, że rewitalizacji placu przed łomżyńskim ratuszem nie uda się zakończyć, jak planowano, do końca czerwca, ale do końca roku 2021 – przewiduje Andrzej Garlicki.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Łomży chcą zmienić Park Jakuba Wagi i pytają mieszkańców o opinie

14.01.2021, 19:00

Do końca stycznia władze Łomży czekają na opinie mieszkańców, jak powinien zmienić się Park im. Jakuba Wagi. Założony w połowie XIX w. ogród spacerowy to najstarsze w mieście tereny zielone.


Łomża: Rozpoczęło się głosowanie na budżet obywatelski 2021

2.11.2020, 08:54

Od 2 do 20 listopada mieszkańcy Łomży mogą głosować na zadania przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Ostateczna lista zgłoszonych i zaakceptowanych propozycji obejmuje 32 pomysły.


Mieszkańcy Łomży mogą zgłaszać propozycje ws. zagospodarowania Starego Rynku [zdjęcia]

3.08.2020, 17:03

Do połowy sierpnia mieszkańcy Łomży mogą zgłaszać propozycje dotyczące sposobów i możliwości wyeksponowania odkrytych reliktów archeologicznych na Starym Rynku. Podczas prac odkryto m.in. pozostałości po kramach kupieckich, fundamenty starego ratusza i studnie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok