Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Łomży mogą zgłaszać propozycje ws. zagospodarowania Starego Rynku [zdjęcia]

Mieszkańcy Łomży mogą zgłaszać propozycje ws. zagospodarowania Starego Rynku [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski

3.08.2020, 17:03, akt. 17:30

Do połowy sierpnia mieszkańcy Łomży mogą zgłaszać propozycje dotyczące sposobów i możliwości wyeksponowania odkrytych reliktów archeologicznych na Starym Rynku. Podczas prac odkryto m.in. pozostałości po kramach kupieckich, fundamenty starego ratusza i studnie.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

Mieszkańcy Łomży mogą zgłaszać propozycje ws. zagospodarowania Starego Rynku - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Badania archeologiczne na terenie Starego Rynku w Łomży rozpoczęły się w kwietniu tego roku i prowadzone są w ramach realizowanego przez miasto projektu "Projekt Kultura – kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży".


Jakie tajemnice skrywa Łomża? 

W ramach prac odkryto m.in. całość fundamentów starego ratusza miejskiego wraz z budynkami sąsiadującymi z nim i ratuszowej wieży, a także cztery studnie drewniane i murowane. Archeolodzy odkopali też m.in. monety, plomby kupieckie, aplikacje, przedmioty codziennego użytku, fragmenty potłuczonych naczyń - w sumie kilkadziesiąt tysięcy zabytków ruchomych

Plan rewitalizacji zakładał wstępnie m.in. wyeksponowanie pod szkłem fundamentów starego ratusza. Jednak w związku z kolejnymi odkryciami, miasto zwróciło się do mieszkańców, by też oni zaproponowali jak wyeksponować te odkrycia.

Podczas konsultacji, które odbyły się na początku minionego tygodnia, prowadzący prace archeolog Mieczysław Bienia powiedział, że udało się odkryć więcej niż zakładano. Dodał, że odkopano bardzo dużo zabytków ruchomych, które będą przekazane do muzeum. "To zabytki, które pokażą tę najstarszą, nieopisaną historię Łomży" - dodał.

Wskazywał, że wykopaliska pokazują jak Łomża się rozwijała. Wskazując na rynek, gdzie odkryto części zabudowań różnych kramów zarówno ich pozostałości drewniane jak i murowane, mówił, że murowane obiekty powstały po 1526 roku. "Zrównano wtedy drewniane obiekty, a na ich miejsce dobudowano murowane" - powiedział archeolog. Jak zaznaczył, sam ratusz był okazałym obiektem.

Mieczysław Bienia zastrzegł, że więcej będzie mógł powiedzieć po zakończeniu prac, a te - jego zdaniem - dobiegają końca. Ocenił, że potrwają jeszcze około dwóch tygodni.

Mieszkańcy podczas konsultacji zgłaszali swoje propozycje co do rewitalizacji rynku. Pojawiły się głosy, aby wyeksponować więcej odkrytych reliktów, ale też by było tam np. więcej zieleni.


Mieszkańcy mają głos

Swoje propozycje wciąż można zgłaszać, miasto czeka na nie do 14 sierpnia. Miasto uruchomiło specjalny adres mailowy: stary.rynek@um.lomza.pl, można je też przekazać w formie papierowej do ratusza.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


To kolejny etap "odmrażania" szpitala wojewódzkiego w Łomży - wracają świadczenia na okulistyce

2.08.2020, 09:10

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zadecydował o kolejnym etapie "odmrażania" szpitala wojewódzkiego w Łomży. Od poniedziałku (3.08) w szpitalu będą realizowane świadczenia okulistyczne.


Łomżyńscy urzędnicy wznawiają zawieszone z powodu pandemii prace przy budżecie obywatelskim

1.08.2020, 10:40

Po pięciu miesiącach przerwy łomżyńscy urzędnicy wznawiają prace nad przyszłorocznym budżetem obywatelskim. Rozpoczęli je wczesną wiosną, jednak z powodu pandemii trzeba je było zawiesić.


Władze Łomży rozmawiały z mieszkańcami o tym, jak powinien wyglądać Stary Rynek

27.07.2020, 17:20

Jak powinien wyglądać Stary Rynek w Łomży po rewitalizacji? Władze miasta w poniedziałek (27.07) rozmawiały o tym z mieszkańcami.


W centrum Łomży znaleziono niewybuch

27.07.2020, 13:57

Ponad sto pięćdziesiąt osób trzeba było ewakuować po tym, kiedy w poniedziałek (27.07) w centrum Łomży robotnicy drogowi znaleźli niewybuch z czasów II wojny światowej. Odkryli go podczas naprawy nawierzchni parkingu koła akademika przy ulicy Wiejskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!
źródło: twitter.com/PremierRP
KRAJ
30.09.2020, 15:53, akt. 1.10.2020, 06:46

Nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok