Radio Białystok | Wiadomości | Władze gminy Krynki wydały decyzję środowiskową ws. budowy kurzej fermy - mieszkańcy protestują

Władze gminy Krynki wydały decyzję środowiskową ws. budowy kurzej fermy - mieszkańcy protestują

autor: Edyta Wołosik

11.02.2020, 16:00, akt. 17:22

Boją się hałasu, smrodu i tego, że przez tę inwestycję ubędzie turystów. Mieszkańcy Kruszynian zamierzają dalej walczyć i zapowiadają odwołania od decyzji środowiskowej wydanej przez burmistrza Krynek w sprawie budowy w pobliżu ich wsi dwóch kurników na około 90 tysięcy kur.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Władze gminy Krynki wydały decyzję środowiskową ws. budowy kurzej fermy - mieszkańcy protestują - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dokument został wydany w oparciu o przepisy prawa, pod uwagę urzędnicy wzięli m.in. pozytywne opinie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Sanepidu - tłumaczy sekretarz gminy Jerzy Citko. 


Podkreśla, że decyzja środowiskowa jest dokumentem, który pozwala starać się o warunki zabudowy, a po jego uzyskaniu - o pozwolenie na budowę i że jest to dopiero początek drogi. Co więcej - jak dodaje: "w tej decyzji są warunki, jakie inwestor musi spełnić, a to m.in. szczelna i nienasiąkająca posadzka czy wentylacja składająca się zarówno z wentylatorów dachowych, jak i ściennych".

Te argumenty nie przekonują mieszkańców i przedstawicieli stowarzyszeń, które są stroną w tym postępowaniu, m.in. Grzegorza Trofimowicza ze Stowarzyszenia "Dolina Nietupy".

Takie kurniki to nie tylko fetor i hałas, ale też nadmierny ruch samochodów i ingerencja w chronione tereny sieci Natura 2000 - argumentuje.


Oprócz przyrody, mamy też wielokulturową wieś, odwiedzają nas ludzie z całego świata; do tego są gospodarstwa nieduże, które chciałyby się rozwijać w kierunku turystyki, a taka inwestycja przyjazdowi turystów służyć raczej nie będzie - dodaje przewodniczący Gminy Muzułmańskiej w Kruszynianach Bronisław Talkowski.


Strony postępowania mają dwa tygodnie na odwołanie się od decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanych przez władze Krynek. Mieszkańcy i przedstawiciele stowarzyszeń zapowiadają, że to zrobią. Inwestor nie chciał wypowiadać się w tej sprawie.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Lider Partii Razem odwiedził Białystok - mówił o planach budowy fermy w Kruszynianach

29.01.2020, 17:35

Być może trzeba pomyśleć o rozwiązaniu systemowym tego typu spraw. Tak lider Partii Razem, poseł Adrian Zandberg mówił w środę (29.01) w Białymstoku o planach budowy w Kruszynianach fermy na prawie 90 tysięcy kurcząt. - Podobne sygnały mamy też z innych części kraju - podkreślał.


Mieszkańcy Kruszynian nie chcą budowy kurzej fermy - napisali setki skarg do urzędu

17.01.2020, 16:42

Jeden z lokalnych rolników, chciałby w Kruszynianach prowadzić przemysłową hodowlę prawie 90 tysięcy kurczaków, co od samego początku budzi sprzeciw części mieszkańców.


Rzecznik praw obywatelskich przyjrzy się budowie kurników w Kruszynianach

1.06.2019, 12:42

Mieszkańcy Kruszynian i okolicznych wsi nie chcą budowy w swoim sąsiedztwie przemysłowych kurników. Uważają, że ta inwestycja odstraszy turystów i źle wpłynie na przyrodę.


Poseł PO uważa, że budowa kurzych ferm w Kruszynianach może zniszczyć turystyczny teren

17.12.2018, 14:14

Budowa przemysłowych ferm kurzych w Kruszynianach doprowadzi do degradacji atrakcyjnej turystycznie okolicy. Tak uważa podlaski poseł Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz, który chce by minister środowiska objął te tereny ochroną krajobrazową.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok