Radio Białystok | Wiadomości | Władze gminy Krynki wydały decyzję środowiskową ws. budowy kurzej fermy - mieszkańcy protestują

Władze gminy Krynki wydały decyzję środowiskową ws. budowy kurzej fermy - mieszkańcy protestują

autor: Edyta Wołosik

11.02.2020, 16:00, akt. 17:22

Boją się hałasu, smrodu i tego, że przez tę inwestycję ubędzie turystów. Mieszkańcy Kruszynian zamierzają dalej walczyć i zapowiadają odwołania od decyzji środowiskowej wydanej przez burmistrza Krynek w sprawie budowy w pobliżu ich wsi dwóch kurników na około 90 tysięcy kur.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Władze gminy Krynki wydały decyzję środowiskową ws. budowy kurzej fermy - mieszkańcy protestują - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dokument został wydany w oparciu o przepisy prawa, pod uwagę urzędnicy wzięli m.in. pozytywne opinie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Sanepidu - tłumaczy sekretarz gminy Jerzy Citko. 


Podkreśla, że decyzja środowiskowa jest dokumentem, który pozwala starać się o warunki zabudowy, a po jego uzyskaniu - o pozwolenie na budowę i że jest to dopiero początek drogi. Co więcej - jak dodaje: "w tej decyzji są warunki, jakie inwestor musi spełnić, a to m.in. szczelna i nienasiąkająca posadzka czy wentylacja składająca się zarówno z wentylatorów dachowych, jak i ściennych".

Te argumenty nie przekonują mieszkańców i przedstawicieli stowarzyszeń, które są stroną w tym postępowaniu, m.in. Grzegorza Trofimowicza ze Stowarzyszenia "Dolina Nietupy".

Takie kurniki to nie tylko fetor i hałas, ale też nadmierny ruch samochodów i ingerencja w chronione tereny sieci Natura 2000 - argumentuje.


Oprócz przyrody, mamy też wielokulturową wieś, odwiedzają nas ludzie z całego świata; do tego są gospodarstwa nieduże, które chciałyby się rozwijać w kierunku turystyki, a taka inwestycja przyjazdowi turystów służyć raczej nie będzie - dodaje przewodniczący Gminy Muzułmańskiej w Kruszynianach Bronisław Talkowski.


Strony postępowania mają dwa tygodnie na odwołanie się od decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanych przez władze Krynek. Mieszkańcy i przedstawiciele stowarzyszeń zapowiadają, że to zrobią. Inwestor nie chciał wypowiadać się w tej sprawie.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Lider Partii Razem odwiedził Białystok - mówił o planach budowy fermy w Kruszynianach

29.01.2020, 17:35

Być może trzeba pomyśleć o rozwiązaniu systemowym tego typu spraw. Tak lider Partii Razem, poseł Adrian Zandberg mówił w środę (29.01) w Białymstoku o planach budowy w Kruszynianach fermy na prawie 90 tysięcy kurcząt. - Podobne sygnały mamy też z innych części kraju - podkreślał.


Mieszkańcy Kruszynian nie chcą budowy kurzej fermy - napisali setki skarg do urzędu

17.01.2020, 16:42

Jeden z lokalnych rolników, chciałby w Kruszynianach prowadzić przemysłową hodowlę prawie 90 tysięcy kurczaków, co od samego początku budzi sprzeciw części mieszkańców.


Rzecznik praw obywatelskich przyjrzy się budowie kurników w Kruszynianach

1.06.2019, 12:42

Mieszkańcy Kruszynian i okolicznych wsi nie chcą budowy w swoim sąsiedztwie przemysłowych kurników. Uważają, że ta inwestycja odstraszy turystów i źle wpłynie na przyrodę.


Poseł PO uważa, że budowa kurzych ferm w Kruszynianach może zniszczyć turystyczny teren

17.12.2018, 14:14

Budowa przemysłowych ferm kurzych w Kruszynianach doprowadzi do degradacji atrakcyjnej turystycznie okolicy. Tak uważa podlaski poseł Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz, który chce by minister środowiska objął te tereny ochroną krajobrazową.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok