Radio Białystok | Wiadomości | Rzecznik praw obywatelskich przyjrzy się budowie kurników w Kruszynianach

Rzecznik praw obywatelskich przyjrzy się budowie kurników w Kruszynianach

autor: Adam Janczewski

1.06.2019, 12:42, akt. 12:46

Mieszkańcy Kruszynian i okolicznych wsi nie chcą budowy w swoim sąsiedztwie przemysłowych kurników. Uważają, że ta inwestycja odstraszy turystów i źle wpłynie na przyrodę.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski

Rzecznik praw obywatelskich przyjrzy się budowie kurników w Kruszynianach - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W tej sprawie interweniują u Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego zastępca - Maciej Taborowski przyjechał w piątek (31.05) na Podlasie, by zapoznać się ze sprawą.

Po spotkaniu z mieszkańcami, którzy zgłosili się do RPO, zadeklarował, że przyjrzy się budowie kurników.

- W związku z tym, że prowadzone są tu pewne inwestycje z fermami kurzymi, które mogą mieć istotny wpływ na ochronę środowiska, dostaliśmy wniosek od mieszkańców, usłyszeliśmy ich opinie i wątpliwości związane z tymi inwestycjami, będziemy teraz przyglądać się sprawie i zastanawiać jak możemy tym mieszkańcom pomóc - w tym poważnym dla nich problemie - wyjaśnił Maciej Taborowski.

Biuro RPO ma teraz analizować dokumenty, które otrzymało m.in. w urzędzie gminy w Krynkach i starostwie powiatowym w Sokółce.

Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie rzecznika, planowane wokół Kruszynian inwestycje polegają na budowie kurników wraz z zabudową, o powierzchniach łącznie od 5 085 do 16 093 mkw, do chowu i hodowli kurczaków brojlerów, w liczbie od 35 000 sztuk do 240 000 sztuk.

Jednym z przeciwników tak dużej budowy jest przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach Bronisław Talkowski. 

- Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży praw obywateli, a my jesteśmy przekonani, że nasze prawa obywatelskie są łamane - podkreśla Bronisław Talkowski. Jego wątpliwości budzą m.in. wydane decyzje.

- Mamy orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, że warunki zabudowy na kurnik, który już jest realizowany są nieprawomocne. Jakim cudem inwestor mógł dostać pozwolenie na zabudowę, jak nie ma ważnych warunków zabudowy? - zastanawia się przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach.

Przeciwnikiem inwestycji jest także mieszkaniec wsi Kundzicze Maciej Sidrowicz. Przekonuje, że niekorzystnie wpłynie na przyrodę.

- To jest szybki obrót towaru, czyli tych ptaków. Duża ilość obornika, który nie jest zwykłym obornikiem, jaki znamy z podwórka babci. Zawiera wszystko co ten ptak zjadł, a karmiony jest paszami przemysłowymi, gdzie są antybiotyki i różne dodatki. Te wszystkie odchody rozwożone będą na pola i będą dostawać się do wód gruntowych. Także do rzeki, bo ta inwestycja powstaje bezpośrednio przy rzece - przekonuje mieszkaniec.

W jego ocenie taka inwestycja będzie odstraszać przyjezdnych. A jak podkreśla, wielu mieszkańców Kruszynian i okolic żyje z turystyki.

- Strategia gminy Krynki stawia na turystykę i ekologię. Olbrzymie pieniądze są już tu wpompowane - inwestorów prywatnych, instytucji i Unii Europejskiej - w ochronę przyrody, w rolnictwo ekologiczne. To wszystko zostanie zmarnotrawione - ocenia Maciej Sidrowicz.

Rzecznik Praw Obywatelskich jest upoważniony do zgłaszania się do różnych instytucji państwowych o informacje, dokumenty. Może przystępować do postępowań sądowych, a także w pewnym zakresie składać własne skargi. Na razie nie wiadomo jakie kroki i kiedy będą podjęte.

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich - Maciej Taborowski zasugerował jednak po spotkaniu, że sprawa nie będzie rozwiązana natychmiastowo, bo podobnych jest dużo.

- Proszę pamiętać, że mamy ograniczony budżet i ograniczoną liczbę ludzi - powiedział zastępca RPO.

Inwestor nie wziął udziału w spotkaniu przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich z mieszkańcami. Maciej Taborowski zapewnił jednak, że jeżeli będzie taka potrzeba, skontaktuje się z przedsiębiorcą.| red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Bohonik chcą, aby w ich miejscowości powstał park kulturowy

28.03.2019, 17:14

Mieszkańcy Bohonik mimo, że wcześniej kategorycznie nie zgadzali się na utworzenie parku kulturowego w swojej miejscowości, teraz większością głosów poparli propozycję Urzędu Gminy Sokółka.


Poseł PO uważa, że budowa kurzych ferm w Kruszynianach może zniszczyć turystyczny teren

17.12.2018, 14:14

Budowa przemysłowych ferm kurzych w Kruszynianach doprowadzi do degradacji atrakcyjnej turystycznie okolicy. Tak uważa podlaski poseł Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz, który chce by minister środowiska objął te tereny ochroną krajobrazową.


Mieszkańcy Kruszynian i okolic nie zgadzają się na budowę dużych kurników w swoim sąsiedztwie

13.12.2018, 08:45

Jeżeli inwestor uzyska zgodę władz gmin, w Kruszynianach i okolicach powstanie kilka przemysłowych kurników. Ma ta być blisko pół miliona sztuk drobiu. Kilkuset mieszkańców Kruszynian i okolic nie zgadza się na takie inwestycje w swoim sąsiedztwie.


Czy to koniec sporów o budowę kurzych ferm w Kurianach?

24.01.2018, 06:20

Coraz bliżej realizacji kontrowersyjnej inwestycji w Kurianach, nieopodal Białegostoku.


Sprawa budowy kurników w Kurianach k. Białegostoku do ponownego rozpatrzenia

6.09.2017, 12:41

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku uchyliło negatywną decyzję burmistrza Zabłudowa w sprawie budowy kurników w Kurianach. Kolegium skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia.


W Kurianach, mimo sprzeciwu mieszkańców, mogą powstać kolejne kurze fermy

22.03.2017, 06:00

W podbiałostockich Kurianach, mimo sprzeciwu mieszkańców, mogą powstać kolejne kurze fermy. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała w tej sprawie pozytywną opinię. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok