Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Kruszynian nie chcą budowy kurzej fermy - napisali setki skarg do urzędu

Mieszkańcy Kruszynian nie chcą budowy kurzej fermy - napisali setki skarg do urzędu

autor: Ryszard Minko

17.01.2020, 16:42, akt. 17:30

Jeden z lokalnych rolników, chciałby w Kruszynianach prowadzić przemysłową hodowlę prawie 90 tysięcy kurczaków, co od samego początku budzi sprzeciw części mieszkańców.

Fot. Sylwia Krassowska
Fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Mieszkańcy Kruszynian nie chcą budowy kurzej fermy - napisali setki skarg do urzędu - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kilkaset maili i wiele pisemnych krytycznych uwag trafiło do Urzędu Miejskiego w Krynkach w sprawie procedury wydawania zgody na budowę kurzej fermy w Kruszynianach.

Jak mówi Kaja Kojder ze Stowarzyszenia "Dolina Nietupy", takie fermy mogą negatywnie wpłynąć na okolicę. Dodaje, że nie ma to nic wspólnego z tradycyjnym i zrównoważonym rolnictwem, ale jest przemysłową hodowlą tysięcy kurczaków, których w sumie w ciągu roku mogłoby tam być nawet 800 tysięcy.

To nie tylko fetor i hałas, ale też nadmierny ruch samochodów i ingerencja w chronione tereny sieci Natura 2000. Protestujący obawiają się, że zgoda na budowę otworzyłaby furtkę dla kolejnych uciążliwych inwestycji. W sumie do Urzędu Miejskiego w Krynkach wpłynęło kilkaset apeli o powstrzymanie budowy.

Tymczasem burmistrz Krynek Jolanta Gudalewska wyjaśnia, że planowana budowla miałaby stanąć prawie półtora kilometra od granic Kruszynian, a zgodę na jej realizację wydał między innymi Sanepid czy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Burmistrz dodaje też, że uwagi mieszkańców będą analizowane, ale w dużej mierze "są to takie same powielane prośby o powstrzymanie inwestycji".

Jolanta Gudalewska wyjaśnia też, że w wydawaniu decyzji kluczowe będą opinie i uzgodnienia instytucji takich jak RDOŚ, Sanepid i Wody Polskie. Wszystkie dały zielone światło inwestorowi.

To nie jedyne przemysłowe kurniki, jakie miałby powstać w Kruszynianach i pobliskiej Górce, jednak z powodu sprzeciwu jeden z wniosków wycofał sam inwestor, a budowa dwóch innych kurników została wstrzymana przez nadzór budowlany. Obecny wniosek także rozpatrywany jest po raz drugi, bo wcześniejszą decyzję Urzędu Miejskiego w Krynkach uchyliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Mimo prób nie udało nam się skontaktować z inwestorem.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ogniska ptasiej grypy coraz bliżej województwa podlaskiego

7.01.2020, 11:15

O stosowanie zasad bioasekuracji zaapelował do hodowców drobiu na antenie Polskiego Radia Białystok podlaski lekarz weterynarii Andrzej Czerniawski.


Ferma zwierząt futerkowych w Zambrowie przestała funkcjonować

5.01.2020, 08:53

Przestała istnieć kontrowersyjna ferma zwierząt futerkowych w Zambrowie. O hodowli i warunkach, w jakich przebywają tam zwierzęta zrobiło się głośno w całej Polsce po kontroli, jaką w połowie listopada przeprowadzili inspektorzy fundacji zajmującej się ochroną praw zwierząt.


Mieszkańcy Kruszynian i okolic nie zgadzają się na budowę dużych kurników w swoim sąsiedztwie

13.12.2018, 08:45

Jeżeli inwestor uzyska zgodę władz gmin, w Kruszynianach i okolicach powstanie kilka przemysłowych kurników. Ma ta być blisko pół miliona sztuk drobiu. Kilkuset mieszkańców Kruszynian i okolic nie zgadza się na takie inwestycje w swoim sąsiedztwie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Jagiellonia Białystok - Korona Kielce, 11.05.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
17.05.2024, 12:29, akt. 18.05.2024, 19:33

"Sportowa Sobota" w Polskim Radiu Białystok

fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok