Radio Białystok | Wiadomości | Są pomysły, by w rejonie Kruszynian powstał nowy park krajobrazowy

Są pomysły, by w rejonie Kruszynian powstał nowy park krajobrazowy

autor: Wojciech Szubzda

7.03.2021, 17:09, akt. 17:18

Kruszyniany zasługują na szczególną ochronę. Tak uważa podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. Chodzi o prawne działania, które mogłyby powstrzymać plany przemysłowych inwestycji rolniczych w Kruszynianach.

Kruszyniany, fot. Joanna Szubzda
Kruszyniany, fot. Joanna Szubzda

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku na prośbę marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego przygotowuje zestawienie o walorach Kruszynian i okolic.

Są pomysły, żeby na terenie gmin Krynki, Michałowo i Gródek powstał całkowicie nowy park krajobrazowy - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.


Pojawiła się koncepcja, która jest teraz procedowana, czyli park krajobrazowy. Przygotowaliśmy szczegółowe zestawienie dotyczące walorów historycznych, kulturowych, miejsc ochrony w gminach Gródek, Krynki i Michałowo. Mamy nadzieję, że park krajobrazowy będzie obejmował właśnie ten obszar - mówi prof. Dajnowicz.


Prof. Małgorzata Dajnowicz uważa, że park krajobrazowy to lepsza forma ochrony Kruszynian niż np. park kulturowy.


Park krajobrazowy w tym przypadku wydaje się bardziej uzasadniony, dlatego, że włączamy również walory przyrodnicze. Połączenie historii, dziedzictwa kulturowego, zabytków i walorów przyrodniczych jeszcze korzystniej wpłynie na wizerunek tego obszaru i jego ochronę - podkreśla prof. Dajnowicz.


Kruszyniany to zabytkowa wieś w gminie Krynki zamieszkiwana między innymi przez polskich Tatarów. Znajduje się tam zabytkowy meczet i mizar. W ostatnich latach pojawiły się jednak plany budowy przemysłowych kurników.

Część mieszkańców protestuje przeciwko inwestycjom, które ich zdaniem zaburzyłyby turystyczny charakter miejscowości. Za szczególną ochroną tych terenów opowiada się również m.in. wiceminister kultury, generalna konserwator zabytków - profesor Magdalena Gawin, która w ubiegłym roku spotkała się z władzami województwa i lokalnymi samorządowcami.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Poseł Tyszkiewicz apeluje o podjęcie działań powstrzymujących budowę kurników w Kruszynianach

22.02.2021, 15:37

Zabytkowe Kruszyniany powinny się znaleźć na terenie poszerzonego Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Przypomina o tym podlaski poseł Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz, który wraz ze społecznikami zaangażował się w powstrzymanie budowy wieloprzemysłowych kurzych ferm w sąsiedztwie turystycznej wsi.


Mimo zapewnień o większej ochronie, mieszkańcy Kruszynian boją się, że powstanie tam ferma drobiu

8.09.2020, 14:37

Prawie dwa miesiące temu zapewniono ich, że w okolicy nie powstaną przemysłowe fermy drobiu, tymczasem władze gminy nadal pracują nad wnioskiem inwestora.


W Kruszynianach może powstać park krajobrazowy lub kulturowy

15.07.2020, 14:35

Park krajobrazowy albo park kulturowy powinien powstać w Kruszynianach, by chronić zabytkową wieś przed przemysłowymi inwestycjami rolniczymi. To konkluzja ze spotkania wiceminister kultury z lokalnymi samorządowcami, którzy w Białymstoku rozmawiali o konieczności zwiększenia ochrony Kruszynian.


Na razie nie powstaną w Kruszynianach przemysłowe kurniki

5.06.2020, 15:44

Na wniosek części protestujących mieszkańców i Rzecznika Praw Obywatelskich, Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję burmistrz Krynek o środowiskowej zgodzie na uciążliwą inwestycję.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok