Radio Białystok | Wiadomości | Poseł Tyszkiewicz apeluje o podjęcie działań powstrzymujących budowę kurników w Kruszynianach

Poseł Tyszkiewicz apeluje o podjęcie działań powstrzymujących budowę kurników w Kruszynianach

autor: Ryszard Minko

22.02.2021, 15:37, akt. 19:36

Zabytkowe Kruszyniany powinny się znaleźć na terenie poszerzonego Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Przypomina o tym podlaski poseł Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz, który wraz ze społecznikami zaangażował się w powstrzymanie budowy wieloprzemysłowych kurzych ferm w sąsiedztwie turystycznej wsi.

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka
Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Jak mówi poseł Tyszkiewicz, zapowiadana ponad pół roku temu przez marszałka województwa próba ochrony Kruszynian na razie jest nieskuteczna, bo nadal nie ma nawet projektu uchwały o poszerzeniu parku, natomiast burmistrz Krynek zgodnie z prawem po raz kolejny analizuje wniosek inwestora o budowę fermy w sąsiedztwie wsi. To oznacza, że na tym etapie Kruszyniany w żadnym stopniu nie są bezpieczne przez podobnymi inwestycjami - mówi poseł.

Parku krajobrazowego na części gminy Krynki chcą też działacze ze Stowarzyszenia Dolina Nietupy, którzy od lat aktywnie próbują uniemożliwić przemysłowe inwestycje na tym terenie. Budowa ferm przyniesie więcej strat niż korzyści, bo interes dwóch rodzin może przekreślić plany połowy społeczności, która stawia na ekologiczną agroturystykę. "Przemysłowe fermy to ślepa uliczka" - mówi Maciej Sidorowicz. "Po wybudowaniu fermy nasze działki nie stracą na wartości, ale będą całkowicie niesprzedawalne" - dodaje.

Pomysł rozszerzenia parku krajobrazowego na część gminy Krynki pojawił się w lipcu 2020 roku po licznych protestach części mieszkańców. Zapowiedziała to wiceminister kultury, która w tej sprawie spotkała się z władzami województwa i lokalnymi samorządowcami.

Rzecznik marszałka województwa Izabela Smaczna-Jórczykowska zapewnia, że od tamtej pory trwają prace nad wypracowaniem skutecznej formy ochrony Kruszynian. Wyjaśnia, ze obecnie cały czas prowadzone są prace mające na celu określenie zasadności utworzenia nowego parku krajobrazowego na terenie m.in. gminy Krynki:


W lipcu 2020 r. marszałek Artur Kosicki podjął decyzję o inwentaryzacji i waloryzacji wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych oraz walorów krajobrazowych tego terenu. Obecnie trwają działania koordynowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, we współpracy z m.in. z samorządami gmin Gródek, Krynki i Michałowo, związane właśnie z określeniem zasadności powołania parku i przygotowaniem projektu uchwały sejmiku województwa podlaskiego w sprawie utworzenia parku krajobrazowego - mówi Izabela Smaczna-Jórczykowska.


Ocena jeszcze się nie zakończyła, natomiast burmistrz Krynek po raz trzeci analizuje wniosek inwestora o wybudowanie w sąsiedztwie zabytkowej wsi przemysłowej fermy brojlerów. Zgodnie z projektem lokalnego inwestora mniej więcej kilometr od zabytkowej wsi miałby powstać kurniki, w których rocznie tuczonych byłoby prawie 900 tys. brojlerów. Mimo licznych protestów części mieszkańców, burmistrz Krynek już dwukrotnie wydawała pozytywną decyzję dla takiej inwestycji, jednak m.in. po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich dwukrotnie uchylało ją Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Obecnie po raz trzeci trwa analiza dokumentów inwestora.


| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mimo zapewnień o większej ochronie, mieszkańcy Kruszynian boją się, że powstanie tam ferma drobiu

8.09.2020, 14:37

Prawie dwa miesiące temu zapewniono ich, że w okolicy nie powstaną przemysłowe fermy drobiu, tymczasem władze gminy nadal pracują nad wnioskiem inwestora.


W Kruszynianach może powstać park krajobrazowy lub kulturowy

15.07.2020, 14:35

Park krajobrazowy albo park kulturowy powinien powstać w Kruszynianach, by chronić zabytkową wieś przed przemysłowymi inwestycjami rolniczymi. To konkluzja ze spotkania wiceminister kultury z lokalnymi samorządowcami, którzy w Białymstoku rozmawiali o konieczności zwiększenia ochrony Kruszynian.


Na razie nie powstaną w Kruszynianach przemysłowe kurniki

5.06.2020, 15:44

Na wniosek części protestujących mieszkańców i Rzecznika Praw Obywatelskich, Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję burmistrz Krynek o środowiskowej zgodzie na uciążliwą inwestycję.


Władze gminy Krynki wydały decyzję środowiskową ws. budowy kurzej fermy - mieszkańcy protestują

11.02.2020, 16:00

Boją się hałasu, smrodu i tego, że przez tę inwestycję ubędzie turystów. Mieszkańcy Kruszynian zamierzają dalej walczyć i zapowiadają odwołania od decyzji środowiskowej wydanej przez burmistrza Krynek w sprawie budowy w pobliżu ich wsi dwóch kurników na około 90 tysięcy kur.


Mieszkańcy Kruszynian nie chcą budowy kurzej fermy - napisali setki skarg do urzędu

17.01.2020, 16:42

Jeden z lokalnych rolników, chciałby w Kruszynianach prowadzić przemysłową hodowlę prawie 90 tysięcy kurczaków, co od samego początku budzi sprzeciw części mieszkańców.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowiskuźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok