Radio Białystok | Wiadomości | W Kruszynianach może powstać park krajobrazowy lub kulturowy

W Kruszynianach może powstać park krajobrazowy lub kulturowy

autor: Ryszard Minko

15.07.2020, 14:35, akt. 16.07.2020, 11:16

Park krajobrazowy albo park kulturowy powinien powstać w Kruszynianach, by chronić zabytkową wieś przed przemysłowymi inwestycjami rolniczymi. To konkluzja ze spotkania wiceminister kultury z lokalnymi samorządowcami, którzy w Białymstoku rozmawiali o konieczności zwiększenia ochrony Kruszynian.

Fotolia.com
Fotolia.com

Plany budowy przemysłowych kurników

- We wsi jest jeden ze 100 pomników historii i miejscowość nie może utracić swojego dotychczasowego charakteru poprzez ingerujące w krajobraz inwestycje - mówiła wiceminister kultury, profesor Magdalena Gawin. Powiedziała, że na spotkaniu między innymi z wicemarszałek województwa i burmistrz Krynek wypracowano deklarację, że rozpoczną się prace nad utworzeniem tam jednej z form ochrony.

Ustanowienie parku kulturowego leży w kompetencjach gminy, a powołanie parku krajobrazowego w gestii marszałka województwa.

- To daje nadzieję na powstrzymanie planowanej degradacji terenu - mówi przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach Bronisław Talkowski. Z kolei burmistrz Krynek Jolanta Gudalewska zapowiedziała, że decyzja o utworzeniu parku kulturowego będzie wypracowywana między innymi w oparciu o opinie mieszkańców.

Kruszyniany to zabytkowa wieś w gminie Krynki zamieszkiwana między innymi przez polskich Tatarów. Znajduje się tam zabytkowy meczet i mizar. W ostatnich latach pojawiły się jednak plany budowy przemysłowych kurników na dziesiątki tysięcy brojlerów. Część mieszkańców protestuje przeciwko planowanym inwestycjom, które zaburzyłyby ich zdaniem turystyczny charakter miejscowości.


Park kulturowy w Bohonikach

W ubiegłym roku park kulturowy powstał w Bohonikach. Pomysł objęcia tej wsi ochroną konserwatorską w postaci parku kulturowego, co miało chronić nie tylko zabytki, ale też m.in. teren wokół nich, powstał rok wcześniej. Było to związane z obecnością żwirowni, która znajduje się niedaleko cmentarza, a wydobycie kruszywa mogło zagrażać trwałości nekropolii.

Opory przed utworzeniem parku mieli sami mieszkańcy. Jednak po spotkaniach i rozmowach niemal wszyscy poparli ten pomysł, a Rada Miasta Sokółki przyjęła uchwałę w tej sprawie. Park, oprócz ochrony, ma też zwiększyć atrakcyjność turystyczną tego miejsca.

600 lat osadnictwa tatarskiego

Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. W XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. Według ostatniego spisu powszechnego pochodzenie tatarskie zadeklarowało ok. 2 tys. osób. Dwie najważniejsze organizacje działające w środowisku tatarskim to Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów RP.


źródło: PAP | red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na razie nie powstaną w Kruszynianach przemysłowe kurniki

5.06.2020, 15:44

Na wniosek części protestujących mieszkańców i Rzecznika Praw Obywatelskich, Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję burmistrz Krynek o środowiskowej zgodzie na uciążliwą inwestycję.


Meczet w Kruszynianach

18.05.2020, 00:03

Meczet w Kruszynianach to obok sąsiednich Bohonik jedna z dwóch zachowanych drewnianych budowli tego typu. Obecnie obiekt wymaga remontu.


2,2 mln zł na remonty i konserwacje ponad 50 zabytków w regionie

4.05.2020, 08:16

2,2 mln zł przeznaczył w tym roku podlaski konserwator zabytków na renowację i konserwację zabytkowych budynków a także pomników, obrazów czy ołtarzy - podano w czwartkowym komunikacie. Dotację otrzyma ponad 50 zabytków.


Tereny wokół Kruszynian nie będą wpisane do rejestru zabytków

27.02.2020, 20:33

Kruszyniany nie będą miały większej ochrony konserwatorskiej niż dotychczas, bo nie ma do tego podstaw prawnych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok