Radio Białystok | Wiadomości | Tereny wokół Kruszynian nie będą wpisane do rejestru zabytków

Tereny wokół Kruszynian nie będą wpisane do rejestru zabytków

autor: Ryszard Minko

27.02.2020, 20:33, akt. 20:39

Kruszyniany nie będą miały większej ochrony konserwatorskiej niż dotychczas, bo nie ma do tego podstaw prawnych.

Sabantuj 2018, fot. Monika Kalicka
Sabantuj 2018, fot. Monika Kalicka

To odpowiedź Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na apel Rzecznika Praw Obywatelskich. Chodzi o interwencję dotyczącą planowanej budowy przemysłowej kurzej fermy w sąsiedztwie chronionego układu popularnej turystycznie wsi.

Niedawno informowaliśmy o tym, że Rzecznik Praw Obywatelskich sugeruje, by do rejestrów zabytków wpisać całą powierzchnię geodezyjną Kruszynian łącznie z otaczającymi ją łąkami i polami tak, by nie mogły tam powstawać uciążliwe inwestycje, takie jak planowana budowa przemysłowej fermy drobiu. Teraz w tej sprawie zabrała głos Wojewódzka Konserwator Zabytków profesor Małgorzata Dajnowicz.

W specjalnym stanowisku opublikowanym w Internecie pisze między innymi, że obecnie ochronie podlega historyczny układ wsi, ale przepisy ustawy uniemożliwiają dalsze poszerzanie tego obszaru, tym bardziej, że planowana inwestycja zlokalizowana jest ponad kilometr od objętej ochroną konserwatorską wsi. Dodaje, że wielokrotnie wyrażała zaniepokojenie planami inwestorów, jednak decyzje w tej sprawie podejmują władze gminy, które mogłyby na przykład zdecydować o utworzeniu tam parku kulturowego.

Tymczasem burmistrz Krynek wydała decyzję środowiskową dla budowy dwóch ferm drobiu, które miałby stanąć tuż przed zabytkową wsią. To pierwszy dokument umożliwiający inwestorowi staranie się o pozwolenie na budowę. Inwestycji tej od samego początku sprzeciwia się część mieszkańców, którzy zapowiadają odwołanie od wydanej decyzji.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rzecznik Praw Obywatelskich jest przeciwny powstawaniu ferm w Kruszynianach

20.02.2020, 18:18

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o większą ochronę Kruszynian.


Władze gminy Krynki wydały decyzję środowiskową ws. budowy kurzej fermy - mieszkańcy protestują

11.02.2020, 16:00

Boją się hałasu, smrodu i tego, że przez tę inwestycję ubędzie turystów. Mieszkańcy Kruszynian zamierzają dalej walczyć i zapowiadają odwołania od decyzji środowiskowej wydanej przez burmistrza Krynek w sprawie budowy w pobliżu ich wsi dwóch kurników na około 90 tysięcy kur.


Ponad 2 mln zł na ochronę podlaskich zabytków

4.02.2020, 17:39

Ponad 2,2 mln zł zostanie w 2020 r. przeznaczonych w Podlaskiem na inwestycje związane z ochroną zabytków - poinformowała we wtorek (4.02) na konferencji prasowej wojewódzki konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. Wnioski można składać do 28 lutego.


Mieszkańcy Kruszynian nie chcą budowy kurzej fermy - napisali setki skarg do urzędu

17.01.2020, 16:42

Jeden z lokalnych rolników, chciałby w Kruszynianach prowadzić przemysłową hodowlę prawie 90 tysięcy kurczaków, co od samego początku budzi sprzeciw części mieszkańców.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok