Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 2 mln zł na ochronę podlaskich zabytków

Ponad 2 mln zł na ochronę podlaskich zabytków

4.02.2020, 17:39, akt. 17:54

Ponad 2,2 mln zł zostanie w 2020 r. przeznaczonych w Podlaskiem na inwestycje związane z ochroną zabytków - poinformowała we wtorek (4.02) na konferencji prasowej wojewódzki konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. Wnioski można składać do 28 lutego.

Prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Grzegorz Pilat
Prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Grzegorz Pilat

Ponad 2,2 mln zł - to podobna kwota jak w 2019 r. W poprzednich latach były to sumy dużo niższe, rzędu ok. 270-346 tys. zł.


- Kwoty z 2019 i 2020 r. to największe, rekordowe od lat środki, którymi na ochronę zabytków dysponuje w Podlaskiem wojewódzki konserwator zabytków - przypomina prof. Dajnowicz, która we wtorek podsumowała pracę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku w 2019 r.


Dzięki sumie 2 mln 270 tys. zł z 2019 r. udało się wesprzeć 55 projektów (przyznano 53 dotacje i zrefundowano dwa projekty). Realizowano prace przy ratowaniu zabytków zarówno sakralnych jak i świeckich, podobnie będzie w 2020 r.


- Przyjmujemy wnioski zarówno od kościołów, związków wyznaniowych, ale również jesteśmy otwarci także na ratowanie obiektów świeckich. Nie bez powodu mówię ratowanie, bo zazwyczaj priorytetowo traktujemy prace tam, gdzie ta nasza ingerencja, interwencja jest niezbędna" - powiedziała Dajnowicz.


W Podlaskiem w 2019 r. przybyło prawie 90 zabytków


Jak dodała prof. Dajnowicz, w 2019 r. w Podlaskiem najwyższą formą ochrony poprzez wpis do rejestru zabytków objęto 14 zabytków nieruchomych (głównie budynków, obiektów) i 74 zabytki ruchome (obrazy, ołtarze, ikonostasy). Łącznie to o 18 zabytków więcej niż w 2018 r.

Wśród budynków wpisanych do rejestru zabytków znalazły się m.in. ceglany budynek administracyjny z 1905 r. z terenu białostockiego browaru w Dojlidach, modernistyczna willa Fricków przy ul. Skłodowskiej 24 w Białymstoku czy dwór Lutosławskich w Drozdowie k. Łomży, gdzie mieście się Muzeum Przyrody (nie miał indywidualnego wpisu w rejestrze), a także tzw. aleja Browska ze starodrzewem w Białowieży czy cmentarz żydowski w Knyszynie.

Prof. Dajnowicz przypomniała, że w rejestrze zabytków ruchomych znalazły się także np. ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem z parafii Narodzenia NMP w Mielniku, ikona Sąd Ostateczny z cerkwi cmentarnej świętych Cyryla i Metodego w Orli czy obraz Chrystusa Ustanawiającego Najświętszy Sakrament z parafii świętych Kosmy i Damiana w Telatyczach. Udało się odnaleźć i odrestaurować dwie ikony z XVIII i XIX w. z parafii prawosławnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach: Chrystus Salvador Mundi i Św. Antoni Pieczerski. Prof. Dajnowicz oceniła, że w 2019 r. był ostatni moment na uratowanie tych ikon od zniszczenia.

Do wojewódzkiej ewidencji zabytków włączono w 2019 r. 31 obiektów, m.in. dwa wiadukty pod torami kolejowymi na ulicy Hetmańskiej z czasów carskich czy pięć magazynów wojskowych przy ul. Węglowej w Białymstoku, obiekt Wojewódzkiej Komendy Policji przy ul. Warszawskiej 65 w Białymstoku.


W Bohonikach powstał park kulturowy


W 2019 r. w Podlaskiem, w Bohonikach, wsi o tradycjach tatarskich, gdzie istnieje zabytkowy meczet, powstał pierwszy park kulturowy w regionie. Prof. Dajnowicz podkreśliła, że ta forma daje Bohonikom ochronę, były bowiem plany budowy w tamtym rejonie żwirowni. "Mam nadzieję, że za Bohonikami pójdą też i inni" - dodała. Park utworzyła gmina Sokółka.

Wojewódzka konserwator poinformowała także, że jest szansa, że jeszcze w 2020 r. w województwie podlaskim przybędzie kolejny Pomnik Historii. Tytuł ten dostają najważniejsze w Polsce zabytki, które mają szczególne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego kraju. Pomnikiem Historii ma zostać miasteczko Tykocin. Uchwała w tej sprawie jest obecnie w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, który ma przygotować prezydentowi RP rozporządzenie w tej sprawie. Prof. Dajnowicz przypomniała, że w regionie Pomnikami Historii są wsie tatarskie Bohoniki i Kruszyniany, zabytek techniki Kanał Augustowski oraz modernistyczny kościół Św. Rocha w Białymstoku.

W połowie 2020 r. ma być oddany do użytku remontowany dworzec kolejowy w Białymstoku, który pochodzi z czasów carskich. Wszystkie prace są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. "Myślę, że będziemy mieli piękny obiekt zbliżony do obiektu z czasów carskich" - dodała Dajnowicz.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaski Instytut Kultury zastąpił Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury

3.02.2020, 14:17

Działalnością edukacyjną i badawczą oraz wsparciem mniejszych ośrodków kultury w regionie będzie się zajmował powołany z początkiem lutego Podlaski Instytut Kultury. Wcześniej instytucja funkcjonowała pod nazwą Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK).


Kładka we wsi Soce wymaga pilnego remontu - trwa zbiórka pieniędzy na jej naprawę

2.02.2020, 14:55

Będą z niej korzystać nie tylko mieszkańcy, ale również turyści. Kładka w zabytkowej wsi Soce wymaga pilnego remontu i trwa zbiórka pieniędzy na jej naprawę.


Samorządy dostały ponad 50 mln zł dofinansowania projektów rewitalizacyjnych

31.01.2020, 10:47

Blisko 53,5 mln zł unijnego dofinansowania dostały podlaskie samorządy na dofinansowanie ich projektów rewitalizacyjnych. Dzięki temu będą remontowane placówki kultury, odnawiane zabytki i miejsca rekreacji lub uda się zmienić przeznaczenie obiektów, które nie są użytkowane.


Zabytkowy dwór w Klukowiczach czeka na remont i nowego właściciela

23.01.2020, 16:05

W Klukowiczach, w powiecie siemiatyckim, na malowniczym polsko-białoruskim pograniczu, stoi jeden z nielicznych, drewnianych dworów podlaskich. Ten z roku na rok popada w ruinę.


O wiele mniej pieniędzy z miejskiej kasy na remont białostockich zabytków

16.01.2020, 16:03

To nie będzie dobry rok, jeśli chodzi o remont białostockich zabytków. W budżecie miasta na dofinansowanie prac jest 10 razy mniej pieniędzy niż w 2019 roku.


Są szanse na odbudowę zabytkowej synagogi w centrum Puńska

16.01.2020, 08:44

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego planuje w najbliższym czasie rozpocząć prace remontowe synagogi w Puńsku.


Kolejny stary budynek zniknął z białostockich Bojar

31.12.2019, 08:20

To kolejny stary budynek, który zniknął z krajobrazu białostockiej dzielnicy Bojary. Prywatny właściciel wyburzył murowany dom z lat 30. ubiegłego wieku.


Tęcza nad białostockim Centralem nie będzie zabytkiem

28.12.2019, 09:29

Charakterystyczna tęcza nad białostockim Centralem nie będzie zabytkiem. Wniosek o wpis do rejestru samej konstrukcji neonu złożyli właściciele budynku, czyli władze PSS Społem Białystok.


Zabytkowa bryczka z kolekcji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zyskała nowy blask

27.12.2019, 09:03

Jeden z najstarszych eksponatów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej - zabytkowa bryczka z gminy Drohiczyn, przeszła gruntowną modernizację.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok