Radio Białystok | Wiadomości | Samorządy dostały ponad 50 mln zł dofinansowania projektów rewitalizacyjnych

Samorządy dostały ponad 50 mln zł dofinansowania projektów rewitalizacyjnych

autor: Renata Reda

31.01.2020, 10:47, akt. 17:08

Blisko 53,5 mln zł unijnego dofinansowania dostały podlaskie samorządy na dofinansowanie ich projektów rewitalizacyjnych. Dzięki temu będą remontowane placówki kultury, odnawiane zabytki i miejsca rekreacji lub uda się zmienić przeznaczenie obiektów, które nie są użytkowane.

Fot. Renata Reda
Fot. Renata Reda

Samorządy dostały ponad 50 mln zł dofinansowania projektów rewitalizacyjnych - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pieniądze zostały przyznane na piętnaście projektów, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Ponieważ początkowo przeznaczona kwota 48 mln zł nie wystarczyłaby na dofinansowanie inwestycji, które pozytywnie przeszły ocenę komisyjną, zwiększono ją tak, by wszystkich piętnaście projektów można było zrealizować.

W piątek (31.01) przedstawiciele władz samorządowych odebrali w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku symboliczne czeki z kwotami przyznanego dofinansowania. Marszałek Artur Kosicki wyraził nadzieję, że takich wniosków będzie równie dużo w kolejnych projektach. Zwracał uwagę, że dofinansowane inwestycje są bardzo różne. "Od rewitalizacji jednostki wojskowej, po place i parki. Niezwykle przyjemne inwestycje, mające istotny wpływ na życie naszych mieszkańców" - mówił.

Największe dofinansowanie (8,9 mln zł) trafiło do Siemiatycz, z przeznaczeniem na budowę amfiteatru nad tamtejszym zalewem, przebudowę miejskiego targowiska i montaż monitoringu. Tylko nieco mniej pieniędzy (w sumie 8 mln zł) dostał Augustów, który dzięki temu zrealizuje dwie inwestycje: rozbudowę Miejskiego Domu Kultury i modernizację jednego z miejskich przedszkoli z zagospodarowaniem terenu wokół niego (powstanie m.in. plac zabaw).

Wśród innych samorządowych projektów znalazł się remont dworca autobusowego w Wysokiem Mazowieckiem czy dawnych wojskowych koszar w Zambrowie. W Łomży (dofinansowanie 4,7 mln zł) zostanie przebudowany zabytkowy Stary Rynek. W ramach tego projektu rewitalizacyjnego teren zostanie pokryty nową kostką i płytami, powstanie fontanna i kaskady wodne czy postument pod pomnik Księcia Janusza ze szklaną obudową dawnych fundamentów średniowiecznego ratusza.

Gmina Choroszcz wybuduje bulwary, w Supraślu będzie odnowiony miejski park, a w nim powstanie m.in. tężnia; rewitalizację zabytkowego parku dworskiego ma też w planie Zabłudów, ale projekt tego samorządu zakłada też budowę tam amfiteatru ze sceną i zagospodarowanie stawów. Powiat hajnowski przebuduje jeden z budynków na mieszkania treningowe dla niepełnosprawnych intelektualnie uczniów.


| red: mag, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Władze Łomży wyłoniły wykonawcę, który wyremontuje Stary Rynek

3.02.2020, 09:00

Wykonawca został właśnie wybrany, a w piątek (31.01) prezydent Łomży odebrał czek na rewitalizację Starego Rynku.


Będzie nowoczesna promenada w Choroszczy

20.01.2020, 11:56

Jeszcze w tym roku ma powstać pierwszy w Choroszczy skate park, a także tężnia solankowa. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu rewitalizacji bulwarów przy ul. H. Sienkiewicza.


W Siemiatyczach będzie nowoczesny monitoring

28.12.2019, 10:16

Około 30 kamer zainstalowanych będzie w głównych punktach Siemiatycz.


Z Parku Saskiego w Supraślu ma zniknąć 40 drzew - jest zgoda na wycinkę

22.12.2019, 07:57

Jak wynika z analiz Fundacji Dzika Polska tylko w tym roku z kilkunastu parków w regionie zniknąć ma blisko 600 drzew. Część z nich już wycięto.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiufot. Irena Poczobut
12.08.2020, 15:25, akt. 18:08

Suwalska młodzież uczy się żonglowania

Fotolia.com
A TO CIEKAWE!
11.08.2020, 16:13, akt. 12.08.2020, 07:23

W Puszczy Augustowskiej urodziły się dwa żubry


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok