Radio Białystok | Wiadomości | Tęcza nad białostockim Centralem nie będzie zabytkiem

Tęcza nad białostockim Centralem nie będzie zabytkiem

autor: Wojciech Szubzda

28.12.2019, 09:29, akt. 09:45

Charakterystyczna tęcza nad białostockim Centralem nie będzie zabytkiem. Wniosek o wpis do rejestru samej konstrukcji neonu złożyli właściciele budynku, czyli władze PSS Społem Białystok.

Dom handlowy Central w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
Dom handlowy Central w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda

Wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz odmówiła wpisania tęczy do rejestru zabytków ruchomych.

Jak uzasadnia - we wniosku PSS Społem były tylko słowa o konstrukcji neonu.


Chciałabym jednoznacznie podkreślić, że do tej pory nie wpłynął do nas wniosek o wpis do rejestru łuku barwnego czy też neonu. Złożono do nas wniosek o wpis samej konstrukcji, która nie przedstawia absolutnie żadnych wartości zabytkowych - tłumaczy prof. Małgorzata Dajnowicz.


Zgodnie z treścią "Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami" - zabytkiem ruchomym może być rzecz, która jest dziełem człowieka, stanowi świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, a jej zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.

Tymczasem jak możemy przeczytać w uzasadnieniu odmowy wpisania konstrukcji tęczy do rejestru - "konstrukcja neonu nie posiada wartości artystycznych, historycznych lub naukowych, które uzasadniałyby objęcie tego obiektu szczególną formą ochrony jaką jest wpis do rejestru zabytków".

Dalej czytamy, że "konstrukcja wykonana jest z popularnego surowca, w sposób typowy (spawanie), jej funkcją jest wsparcie i utrzymanie neonowej dekoracji świetlnej".

M.in. te argumenty decydowały, że prof. Małgorzata Dajnowicz nie zdecydowała się na wpisanie "tęczy" do rejestru.


Konstrukcja neonu "tęcza" sama w sobie nie jest nośnikiem wartości zabytkowych i nie stanowi - jak stwierdzono we wniosku - ikonu, symbolu dawnych lat. Nie jest też częścią tożsamości miasta, świadkiem transformacji ustrojowej i wielu przemian społecznych. Określenia te, wskazane we wniosku, mogą dotyczyć neonu jako dekoracji świetlnej (którego część stanowi konstrukcja) - czytamy w uzasadnieniu odmowy uznania wniosku za zasadny.


Prof. Małgorzata Dajnowicz dodaje, że nie może z urzędu wszczynać procedury wpisania "tęczy" nad Centralem do rejestru zabytków.

- Tylko właściciel może wystąpić do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wszczęcie procedury wpisu do rejestru zabytku ruchomego. Taki wniosek nie wpłynął, a my procedury z urzędu nie wszczynamy w przypadku zabytków ruchomych - tłumaczy prof. Małgorzata Dajnowicz.

Tęczowy neon nad Centralem jest jednym z największych w Białymstoku. A sam budynek powstał w połowie lat 70. ubiegłego wieku.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zabytkowa bryczka z kolekcji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zyskała nowy blask

27.12.2019, 09:03

Jeden z najstarszych eksponatów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej - zabytkowa bryczka z gminy Drohiczyn, przeszła gruntowną modernizację.


W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będą konserwowane zabytki z drewna i wełny

26.12.2019, 14:06

Zabytkowe przedmioty z drewna, papieru a także zabytkowe tkaniny będą konserwowane w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku. Instytucja ta zakupiła specjalne urządzenie do zwalczania szkodników w jej zbiorach.


Budynek Poczty przy ul. Warszawskiej w Białymstoku znajdzie się w rejestrze zabytków

24.12.2019, 12:06

To jeden z niewielu, dobrze zachowanych budynków z czerwonej cegły w Białymstoku. Placówka Poczty Polskiej przy ul. Warszawskiej będzie wpisana do rejestru zabytków.


Fragmenty kamienicy z ul. św. Mikołaja 8 w Białymstoku trafiły do rejestru zabytków

27.11.2019, 11:49

Szczególnie chroniona ma być tylko część budynku, a nie cały obiekt. Elewacje dwóch ścian XIX-wiecznej kamienicy przy ul. św. Mikołaja 8 w Białymstoku trafiły do rejestru zabytków.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok