Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będą konserwowane zabytki z drewna i wełny

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będą konserwowane zabytki z drewna i wełny

26.12.2019, 14:06, akt. 14:18

Zabytkowe przedmioty z drewna, papieru a także zabytkowe tkaniny będą konserwowane w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku. Instytucja ta zakupiła specjalne urządzenie do zwalczania szkodników w jej zbiorach.

fot. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
fot. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Muzeum gromadzi zabytki kultury ludowej z regionu

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej gromadzi zabytki kultury ludowej z regionu; w swoich zbiorach ma ponad 30 tys. zabytków ruchomych. Większość z nich to przedmioty z drewna, wełny, skóry i papieru.

Aby móc konserwować tego typu przedmioty, muzeum kupiło nowoczesne urządzenie do fumigacji, czyli zwalczania szkodników za pomocą tzw. bardzo niskiego tlenu. To pierwsze takie urządzenie w muzeach w województwie podlaskim - powiedział dyrektor PMKL dr Artur Gaweł.

Mówił, że konserwacja jest bardzo ważna w każdym muzeum, stąd chęć poszukiwania nowoczesnych metod przechowywania i zachowywania zabytkowych przedmiotów. - To zakupione teraz urządzenie umożliwia przede wszystkim konserwację bezinwazyjną - powiedział dyrektor Gaweł. Do tego - jak zauważył - metoda ta nie wymaga używania chemii, jest też przyjazna środowisku i stosunkowo tania. Opowiadając o sposobach konserwacji, np. przedmiotów drewnianych, mówił, że dotychczas trzeba było używać chemii, którą nakładało się na przedmiot i w ten sposób niszczono szkodniki.

W urządzeniu do fumigacji używa się azotu, więc - jak mówił dyrektor - jest on bezpieczny dla środowiska. Przedmioty, które chce się poddać konserwacji, wkłada się do szczelnych opakowań z folii, wypełnia się je azotem i pozostawia na trzy tygodnie. W tym czasie szkodniki giną. W ocenie muzealnika, fumigacja zakonserwuje przedmioty na kilka lat.

Przejdą ją na pewno drewniane zabytki kultury ludowej, które - jak powiedział dyrektor - stanowią dużą część zbiorów. To zabytkowe tkaniny z regionu, różnego rodzaju wełniane wyroby, a także przedmioty z papieru i skóry. Dodał też, że nowe nabytki muzeum, zanim zostaną umieszczone w magazynie z innymi przedmiotami, również zostaną zakonserwowane. -To pozwoli ochronić też pozostałe zbiory od ewentualnych szkodników - wyjaśnił.

Urządzenie do fumigacji muzeum zakupiło w ramach projektu "Na ratunek zabytkom – zakup urządzeń do fumigacji oraz piaskowania zabytków na potrzeby pracowni konserwatorskiej" dofinansowanego przez resort kultury. Zakupiono również nowy kompresor do piaskarki, dzięki której można czyścić zabytki z metalu, szkła i kamienia. Jak informuje muzeum, całkowity koszt projektu to blisko 115 tys. zł, z czego ministerialne dofinansowanie wyniosło ponad 70 tys. zł.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Powstał spot świąteczny zachęcający do wyciszenia się w Podlaskiem "zasilanym naturą"

25.12.2019, 10:42

Na zamówienie władz samorządowych województwa podlaskiego powstał spot reklamowy, z fabułą dotyczącą Bożego Narodzenia, który ma pokazywać region jako miejsce wyciszenia, spokoju i budowania pozytywnych relacji z najbliższymi. Ma też wpisywać się w hasło "Podlaskie. Zasilane Naturą".


Szopka - jedna z najstarszych tradycji bożonarodzeniowych

25.12.2019, 09:54

W Kościele katolickim w środę (25.12) Boże Narodzenie. Jedną z najstarszych tradycji tych świąt jest szopka wyobrażająca miejsce narodzin Jezusa w Betlejem. Wielu wiernych odwiedza różne kościoły by porównywać inscenizacje biblijnych wydarzeń.


MKiDN będzie współprowadziło Muzeum Podlaskie w Białymstoku

17.12.2019, 10:40

Muzeum Podlaskie w Białymstoku będzie współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i województwo podlaskie. 10-letnią umowę w tej sprawie podpisali we wtorek (17.12) wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i przedstawiciele województwa podlaskiego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok