Radio Białystok | Wiadomości | 2,2 mln zł na remonty i konserwacje ponad 50 zabytków w regionie

2,2 mln zł na remonty i konserwacje ponad 50 zabytków w regionie

4.05.2020, 08:16, akt. 08:31

2,2 mln zł przeznaczył w tym roku podlaski konserwator zabytków na renowację i konserwację zabytkowych budynków a także pomników, obrazów czy ołtarzy - podano w czwartkowym komunikacie. Dotację otrzyma ponad 50 zabytków.

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Podlaski konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz przyznała tegoroczne dotacje celowe na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy 55 zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.


Najwyższe dofinansowanie, 170 tys. zł przyznano na remont staromiejskiego domu w Supraślu, gdzie kiedyś znajdowała się plebania. Jak mówi cytowana w komunikacie prof. Małgorzata Dajnowicz, to "cenny XIX-wieczny dom, aktualnie w stanie krytycznym, zasługujący na +uratowanie+, wpisujący się także w architekturę unikalnego w skali nie tylko regionu, ale i kraju a nawet Europy Supraśla".


Z innych supraskich zabytków, dotację w wysokości 80 tys. zł., przyznano też Cerkwi Zwiastowania NMP. W jej wnętrzu odtwarzane są zabytkowe, XVI-wieczne freski.


Dotacja podlaskiego konserwatora zabytków wesprze też remont XVIII-wiecznego drewnianego meczetu w Kruszynianach. Muzułmańska gmina wyznaniowa w Kruszynianach otrzymała na ten cel 80 tys. zł.


Na liście dotacji jest też m.in. jeden z najważniejszych zabytków w województwie - Pałac Branickich w Białymstoku. Dzięki dotacji w wysokości 50 tys. zł przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie zewnętrznych elementów architektonicznych. Z innych białostockich zabytków dofinansowanie na remont schodów otrzyma też Pomnik Historii, kościół św. Rocha. Konserwator wsparł te prace kwotą 90 tys. zł.


Małgorzata Dajnowicz za niezbędne wsparcie finansowe uznała prace stricte konserwatorskie przy zabytkowych ołtarzach i obrazach znajdujących się w kościołach i cerkwiach w regionie, m.in. w Wiżajnach, Różanymstoku, Białowieży czy Mostowlanach. 


Szczególną uwagę zwracaliśmy na obiekty leżące przy granicy, nie tylko na urocze Wigry, Bazylikę sejneńską przypominającą o bliskości Wilna, ale także np. na Niemirów, leżący przy granicy z Białorusią, gdzie chcemy wesprzeć remont elewacji kościoła katolickiego pw. Św. Stanisława

 - mówiła konserwator.


Wśród innych zabytków sakralnych, które otrzymały dotację, wymieniła też m.in. zabezpieczenie ruin neogotyckiego kościoła pw. Św. Antoniego w Jałówce oraz konserwację unikalnej rzeźby figuralnej z grupy "Ukrzyżowania" w kościele w Narwi.


Jak przypomniano w komunikacie, pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu państwa i są - jak podano - jednymi z najwyższych w ostatnich latach.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do miejskiej kasy wróciła niemal jedna trzecia z puli na remont suwalskich zabytków

4.05.2020, 07:51

Chodzi o 66 tysięcy z puli 100 tysięcy złotych, którą władze Suwałk w zeszłym roku przeznaczyły na dotacje na remont zabytków.


2,4 mln zł z budżetu województwa na ratowanie zabytków

28.04.2020, 12:34

2,4 mln zł z budżetu województwa podlaskiego trafi w 2020 r. na renowacje i konserwacje zabytków w regionie. Dofinansowano 45 projektów, które wybrała komisja konkursowa i zaakceptował sejmik województwa.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok