Radio Białystok | Wiadomości | 2,4 mln zł z budżetu województwa na ratowanie zabytków

2,4 mln zł z budżetu województwa na ratowanie zabytków

28.04.2020, 12:34, akt. 15:43

2,4 mln zł z budżetu województwa podlaskiego trafi w 2020 r. na renowacje i konserwacje zabytków w regionie. Dofinansowano 45 projektów, które wybrała komisja konkursowa i zaakceptował sejmik województwa.

źródło: wrotapodlasia.pl
źródło: wrotapodlasia.pl

Do poszczególnych powiatów trafią zróżnicowane kwoty 

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki poinformował we wtorek (28.04) na konferencji prasowej on-line, że 2,4 mln zł to rekordowa kwota kierowana z budżetu samorządu województwa na zabytki.

Są to środki, które pozwolą na to, żebyśmy zachowali nasze dziedzictwo narodowe, naszą tradycję. My wiemy, że wszyscy walczymy z koronawirusem, ale nie możemy też zapominać o tych najważniejszych rzeczach, czyli o naszej historii, o naszym dziedzictwie 

- powiedział marszałek uzasadniając zwiększenie kwoty w konkursie na ratowanie zabytków.

Przypomniał, że w 2019 r. z budżetu województwa na te cele był przeznaczony 1 mln zł. Artur Kosicki podkreślał, że 2,4 mln zł na zabytki to "szczyt możliwości finansowych" na ten cel w 2020 r. w budżecie regionu.

Do poszczególnych powiatów trafią w 2020 r. zróżnicowane kwoty na wsparcie prac konserwatorskich. Na sejmiku informowano w poniedziałek (27.04), że w konkursie rozpatrywano 80 wniosków na łączną sumę wsparcia ok. 5 mln zł. Marszałek mówił we wtorek (28.04), że z powodów finansowych nie można było wesprzeć wszystkich projektów, wyboru dokonała komisja konkursowa.

Dotacje trafią głównie do parafii

Z opublikowanej przez urząd marszałkowski listy dofinansowanych wniosków wynika, że dotacje na prace konserwatorskie trafią głównie do parafii rzymsko-katolickich, prawosławnych na konserwacje kościołów i cerkwi, obrazów, ołtarzy, ale też remonty dachów świątyń, ogrodzeń, bram, schodów, elewacji, dzwonnic, organów, stolarki okiennej i drzwiowej, rynien.

Wsparcie - 35 tys. zł - dostanie także gmina Tykocin na prace konserwatorskie pomnika Stefana Czarneckiego. 98 tys. zł dostanie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku na prace przy siedzibie tego urzędu - czyli Pałacu Hasbacha. Kwotą 80 tys. zł będą wsparte prace przy odtwarzaniu fresków w prawosławnym monasterze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu.

Marszałek przypomniał także na konferencji, że w poniedziałek (27.04) sejmik województwa podlaskiego zdecydował o przeznaczeniu kwoty 600 tys. zł z budżetu województwa na ochotnicze straże pożarne, które brały udział w gaszeniu ostatniego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Artur Kosicki powiedział, że to pieniądze na sprzęt gaśniczy, wyposażenie. Dodał, że będą jeszcze podjęte działania by wesprzeć także park, ale konkretów nie podał.

Konkurs na dotacje ma być wkrótce

Marszałek dodał, że nie ma jeszcze szczegółowych ustaleń na co pieniądze na rzecz OSP będą przeznaczone, bo wymaga to najpierw analiz, porozumienia się też w tej sprawie z innymi podmiotami, instytucjami, ministerstwem środowiska i władzami Biebrzańskiego PN.

Artur Kosicki podał też, że sejmik zdecydował o przeznaczeniu kwoty 1,1 mln zł z przeznaczeniem na małe kluby sportowe, stowarzyszenia, organizacje sportowe (także w grach zespołowych), by mogły się utrzymać, zachować płynność finansową. Konkurs na te dotacje ma być wkrótce.

Marszałek zapewniał, że będą czynione starania, by - mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa i jej różnymi skutkami - budżet województwa na 2020 r. był realizowany. "Oczywiście z pewnymi korektami" - dodał i zapewniał, że decyzje będą podejmowane na bieżąco.


źródło: PAP/PUW | red: lma, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Najmniejsze kluby sportowe z naszego regionu dostaną ponad milion zł z budżetu województwa

28.04.2020, 12:05

To wsparcie dla najmniejszych klubów sportowych w naszym regionie, które w czasie epidemii walczą o przetrwanie.


Budynek przy ul. Mickiewicza 11 w Białymstoku oficjalnie jest zabytkiem

13.04.2020, 07:31

Oprócz wartości historycznych cechują go również wartości artystyczne. Przedwojenny budynek przy ul. Mickiewicza 11 w Białymstoku oficjalnie jest zabytkiem. Do rejestru wpisała go wojewódzka konserwator prof. Małgorzata Dajnowicz.


Kolejne obiekty w Podlaskiem trafiły do rejestru zabytków

21.03.2020, 09:16

To kaplica rodziny Bazylewskich, ogrodzenie i cmentarz prawosławny rodziny Bazylewskich w Dubinach koło Hajnówki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Białystok Biega, fot. Joanna Szubzda
20.09.2020, 06:59, akt. 07:06

Biegacze z całej Polski opanują Białystok
źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok