Radio Białystok | Wiadomości | Mimo zapewnień o większej ochronie, mieszkańcy Kruszynian boją się, że powstanie tam ferma drobiu

Mimo zapewnień o większej ochronie, mieszkańcy Kruszynian boją się, że powstanie tam ferma drobiu

autor: Ryszard Minko

8.09.2020, 14:37, akt. 14:52

Prawie dwa miesiące temu zapewniono ich, że w okolicy nie powstaną przemysłowe fermy drobiu, tymczasem władze gminy nadal pracują nad wnioskiem inwestora.

Kruszyniany, fot. Joanna Szubzda
Kruszyniany, fot. Joanna Szubzda

Część mieszkańców zabytkowych Kruszynian i okolicznych wsi obawia się, że mimo obietnic wiceminister kultury o zwiększeniu ochrony cennych terenów, nie powstrzyma to gminy przed wydaniem pozwolenia na uciążliwą inwestycję.

Uczestniczyliśmy w spotkaniu z wiceminister i usłyszeliśmy zapewniania, że ochrona okolic naszych wsi będzie większa, tylko ta sprawa znowu wraca na wokandę, postępowanie nadal trwa. No i oczywiście wszyscy żyjemy w strachu, że te tereny zostaną bezpowrotnie zniszczone, choć mamy szczerą nadzieję, że tak nie będzie, że w momencie, kiedy otrzymaliśmy zapewnienie, że ta sprawa zostanie pomyślnie dla okolicy i mieszkańców załatwiona, że tak się stanie 

– mówi jedna z protestujących mieszkanek okolic Kruszynian.

Jeden z miejscowych rolników zamierza wybudować w obrębie zabytkowej wsi fermę drobiu, w której rocznie hodowanych ma być nawet kilkaset tysięcy brojlerów. Władze gminy już raz dały zielone światło inwestorowi, jednak po protestach części mieszkańców, decyzję tą uchyliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze. 

Właśnie trwa ponowna analiza dokumentów inwestora i jesteśmy na etapie powołania biegłego z zakresu ochrony środowiska, który przeanalizuje dokumenty 

– mówi burmistrz Krynek Jolanta Gudalewska. 

Dodaje, że wydanie decyzji planowane jest pod koniec października. Jolanta Gudalewska mówi też, że sprawa ewentualnego powołania parku kulturowego leży w gestii radnych, którzy wkrótce będą poinformowani o przebiegu z lipcowego spotkania z wiceminister kultury. Burmistrz Krynek dodaje też, że „na tym terenie mieszkają również rolnicy, oni też chcą się rozwijać i mają swoje prawa i dopóki przepisy pozwalają na budowę tego typu ferm, dopóty my będziemy wydawać decyzję, tylko i wyłącznie na podstawie przepisów prawa”.

W połowie lipca w Białymstoku wiceminister kultury Magdalena Gawin spotkała się z władzami gminy, województwa i przedstawicielami protestujących mieszkańców. Zapowiedziała wtedy zwiększenie ochrony tych terenów przez utworzenie parku kulturowego lub krajobrazowego, co miałoby zablokować podobne inwestycje. Na razie nie zapadły żadne decyzje w tej sprawie.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Kruszynianach może powstać park krajobrazowy lub kulturowy

15.07.2020, 14:35

Park krajobrazowy albo park kulturowy powinien powstać w Kruszynianach, by chronić zabytkową wieś przed przemysłowymi inwestycjami rolniczymi. To konkluzja ze spotkania wiceminister kultury z lokalnymi samorządowcami, którzy w Białymstoku rozmawiali o konieczności zwiększenia ochrony Kruszynian.


Na razie nie powstaną w Kruszynianach przemysłowe kurniki

5.06.2020, 15:44

Na wniosek części protestujących mieszkańców i Rzecznika Praw Obywatelskich, Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję burmistrz Krynek o środowiskowej zgodzie na uciążliwą inwestycję.


Tereny wokół Kruszynian nie będą wpisane do rejestru zabytków

27.02.2020, 20:33

Kruszyniany nie będą miały większej ochrony konserwatorskiej niż dotychczas, bo nie ma do tego podstaw prawnych.


Rzecznik Praw Obywatelskich jest przeciwny powstawaniu ferm w Kruszynianach

20.02.2020, 18:18

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o większą ochronę Kruszynian.


Lider Partii Razem odwiedził Białystok - mówił o planach budowy fermy w Kruszynianach

29.01.2020, 17:35

Być może trzeba pomyśleć o rozwiązaniu systemowym tego typu spraw. Tak lider Partii Razem, poseł Adrian Zandberg mówił w środę (29.01) w Białymstoku o planach budowy w Kruszynianach fermy na prawie 90 tysięcy kurcząt. - Podobne sygnały mamy też z innych części kraju - podkreślał.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok