Radio Białystok | Wiadomości | Meczet w Bohonikach przejdzie renowację

Meczet w Bohonikach przejdzie renowację

2.03.2021, 14:40, akt. 14:45

Zabytkowy meczet w Bohonikach przejdzie renowację. Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach otrzymała unijną dotację na remont, m.in. wymianę drewnianej elewacji, a także konserwację gontowego dachu.

Fotolia.com
Fotolia.com

Meczet w Bohonikach - jeden z najstarszych meczetów w Polsce

Meczet w Bohonikach jest jednym z najstarszych meczetów w Polsce, pochodzi z XIX wieku. Nosi tytuł Pomnika Historii. Jest jedną z dwóch drewnianych zabytkowych świątyni muzułmańskich w Polsce. Drugi meczet znajduje się również w Podlaskiem, w Kruszynianach.

We wtorek (02.03) marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podpisał umowę na dofinansowanie remontu meczetu w Bohonikach, o co zabiegała Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach. Pieniądze na ten cel gmina pozyskała z Lokalnej Grupy Działania "Szlak Tatarski", która dysponuje środkami pochodzącymi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Dofinansowanie wyniosło ponad 100 tys. zł, a koszt całego remontu przewidziany jest na 120 tys. zł.

Jak powiedział we wtorek przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach Maciej Szczęsnowicz, ponieważ budynek jest drewniany, raz na jakiś czas potrzebna jest konserwacja poszczególnych elementów. Prace w tym roku będą prowadzone na zewnątrz budynków. Wśród zaplanowanych prac jest m.in. wymiana desek na jednej ze ścian meczetu, a także oczyszczenie i malowanie desek na pozostałych, wymiana ganku wejściowego.

Konserwację i odgrzybianie ma przejść także gontowy dach zabytkowego budynku, który kilka lat temu był wymieniany. Jak powiedział Szczęsnowicz, aby taki dach mógł dłużej służyć, należy go co kilka lat konserwować. Prace mają rozpocząć się w czerwcu i potrwać kilka miesięcy.

Bohoniki od 2019 roku są parkiem kulturowym

Bohoniki od 2019 roku, decyzją ministerstwa kultury, są parkiem kulturowym. To forma ochrony kulturowej tatarskiej wsi, która ma także podnieść atrakcyjność turystyczną tego miejsca. W Bohonikach, obok meczetu znajduje się też zabytkowy mizar, czyli muzułmański cmentarz, a także Dom Pielgrzyma.

Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. W XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.

Przez kilkaset lat, do II wojny światowej, uczestniczyli we wszystkich ważniejszych wystąpieniach zbrojnych. Brali udział w bitwach pod Grunwaldem, Kircholmem, Wiedniem i Maciejowicami. Jeszcze w kampanii wrześniowej 1939 roku, w 13. Pułku Ułanów Litewskich był szwadron tatarski.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. Według ostatniego spisu powszechnego pochodzenie tatarskie zadeklarowało ok. 2 tys. osób. Dwie najważniejsze organizacje działające w środowisku tatarskim to Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów RP.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce" - książka Bartosza Panka

22.11.2020, 09:38

Czy znamy historię Tatarów, wiemy dlaczego od wieków mieszkają w Polsce?


Muzułmański Związek Religijny w RP ograniczył działalność meczetów i domów modlitw

17.10.2020, 10:30

Od soboty Muzułmański Związek Religijny w RP ograniczył działalność meczetów i domów modlitw, którymi ta organizacja zarządza. Powodem jest sytuacja związana z pandemią koronawirusa i wzrostem liczby zakażeń w kraju.


W Kruszynianach może powstać park krajobrazowy lub kulturowy

15.07.2020, 14:35

Park krajobrazowy albo park kulturowy powinien powstać w Kruszynianach, by chronić zabytkową wieś przed przemysłowymi inwestycjami rolniczymi. To konkluzja ze spotkania wiceminister kultury z lokalnymi samorządowcami, którzy w Białymstoku rozmawiali o konieczności zwiększenia ochrony Kruszynian.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok