Radio Białystok | Wiadomości | Politycy PO sprzeciwiają się planom budowy wielkich ferm drobiu w Kruszynianach

Politycy PO sprzeciwiają się planom budowy wielkich ferm drobiu w Kruszynianach

autor: Wojciech Szubzda

11.07.2021, 13:28, akt. 13:37

To kolejny apel o ochronę zabytkowych Kruszynian. Politycy Platformy Obywatelskiej chcą jak najszybszych działań, które mogłyby powstrzymać plany przemysłowych inwestycji rolniczych w Kruszynianach. Politycy mówili o tym podczas niedzielnej (11.07) konferencji prasowej w Białymstoku.

fot. PRB
fot. PRB

Wicemarszałek Sejmu sprzeciwia się planom budowy wielkich ferm drobiu w Kruszynianach

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska sprzeciwia się planom budowy wielkich ferm drobiu na tym terenie. Uważa, że powinien tam powstać park krajobrazowy. Taką decyzję muszą podjąć jednak radni sejmiku. Małgorzata Kidawa-Błońska mówi, że mija już rok od tego pomysłu, a wciąż nie ma efektów, dlatego apeluje do marszałka województwa o podjęcie decyzji ws. parku.

- W naszym życiu społecznym jest bardzo mało spraw, które nas łączą, a Kruszyniany łączą ponad podziałami. Potrzeba tylko stanowczości i odwagi. Na prawdę trudno mi zrozumieć dlaczego aż rok czekamy na rozwiązanie tej sprawy. Na prawdę rzadko robimy coś wspólnie, tym razem spróbujmy - może się uda - apeluje Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak wcześniej mówiła Polskiemu Radiu Białystok rzeczniczka marszałka woj. podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska, trwają działania koordynowane przez urząd marszałkowski we współpracy m.in. z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych, a także samorządami gmin: Gródek, Krynki i Michałowo związane z określeniem zasadności powołania nowego Parku Krajobrazowego na tym terenie.

Przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach Bronisław Talkowski uważa, że trzeba to zrobić jak najszybciej, żeby zablokować inwestycję.

- Burmistrz Krynek nie kryje się z informacją, że w niedługim czasie podejmie decyzję o warunkach zabudowy. A to znaczy, że kilka miesięcy później powstaną kurniki. Wtedy nie będzie już odwrotu dla niszczonej wielokulturowości, dla tej pięknej przyrody, dla tych miejsc, do których przyjeżdżają turyści, dla historii Polski - mówi.


Internetowa petycja "Ratujmy Kruszyniany"

W podobnym tonie o ochronie Kruszynian wypowiada się poseł Robert Tyszkiewicz. Przypomniał, że pod internetową petycją "Ratujmy Kruszyniany - apel o do sejmiku województwa podlaskiego" podpisało się prawie 1400 osób.

W przyszłym tygodniu w Białymstoku ma dojść do kolejnego spotkania wiceminister kultury Magdaleny Gawin, marszałka województwa i społeczności tatarskiej. Rozmowy mają dotyczyć możliwości ochrony zabytkowych Kruszynian. To niewielka wieś w gminie Krynki zamieszkiwana między innymi przez polskich Tatarów. Znajduje się tam zabytkowy meczet i mizar. W ostatnich latach pojawiły się jednak plany budowy przemysłowych kurników.

Część mieszkańców protestuje przeciwko inwestycjom, które ich zdaniem zaburzyłyby turystyczny charakter miejscowości.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


RDOŚ w Białymstoku zgadza się na budowę przemysłowych ferm drobiu w okolicy Kruszynian

25.03.2021, 12:11

Wbrew protestom części mieszkańców - Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku daje zielone światło dla budowy przemysłowych ferm drobiu w okolicy zabytkowych Kruszynian.


Są pomysły, by w rejonie Kruszynian powstał nowy park krajobrazowy

7.03.2021, 17:09

Kruszyniany zasługują na szczególną ochronę. Tak uważa podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. Chodzi o prawne działania, które mogłyby powstrzymać plany przemysłowych inwestycji rolniczych w Kruszynianach.


Poseł Tyszkiewicz apeluje o podjęcie działań powstrzymujących budowę kurników w Kruszynianach

22.02.2021, 15:37

Zabytkowe Kruszyniany powinny się znaleźć na terenie poszerzonego Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Przypomina o tym podlaski poseł Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz, który wraz ze społecznikami zaangażował się w powstrzymanie budowy wieloprzemysłowych kurzych ferm w sąsiedztwie turystycznej wsi.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 00:49

Finał Podlaskiej Marki już za nami
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok