Radio Białystok | Wiadomości | Wakacyjne propozycje na piątek

Wakacyjne propozycje na piątek

autor: Olga Gordiejew

23.07.2021, 14:09, akt. 16:52

"Dziś w kulturze" - to zbiór aktualnych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na dany dzień, ale nie tylko. Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska wybiegają także w niedaleką przyszłość, by żadna wystawa, koncert, spotkanie autorskie, czy festiwal nie uszły państwa uwadze.

Podlaska Oktawa Kultur 2019 - parada zespołów, fot. Monika Kalicka
Podlaska Oktawa Kultur 2019 - parada zespołów, fot. Monika Kalicka

Podlaska Oktawa Kultur na Rynku Kościuszki

Wieczorem na plenerowej scenie w centrum Białegostoku - po rocznej przerwie - rozpocznie się Podlaska Oktawa Kultur 2021 - święto muzyki folkowej i okazja do spotkań z miłośnikami wielokulturowego grania.

Od 18:00 na scenie pod ratuszem przy Rynku Kościuszki pojawią się: Dobryna, Sztetl, Zespół folklorystyczny "Pogranicze", Bordó Sárkány (Węgry) i ok 21:20 - Adam Strug.

Jutro (sobota 24.07) usłyszymy m.in. Warszawską Orkiestrę Sentymentalną, a w niedzielę scenę opanują m.in. "Kurpie Zielone" i Kapela Ze Wsi Warszawa.


Festiwal Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze

Rozpoczyna się też jedna z najbardziej znanych imprez folkowych w naszym kraju - Festiwal Wielu Kultur I Narodów w Czeremsze. Dzisiejsze koncerty (od 17:45) zespołów: Daj Ognia, Fanfara Awantura, Vołosi, Dzikie Jabłka, a także sobotnie (od 16:45) Kukawicy, Bordó Sárkány z Węgier, Habiarjan i Czeremszyny będziemy transmitować na Facebooku Polskiego Radia Białystok, do tego studio festiwalowe i rozmowy z artystami w sobotę od 20:00 i później koncert live Kroke. W programie festiwalu są też: wystawa "Magia Podlasia", spotkania literackie z Piotrem Nesterowiczem i Wojciechem Koronkiewiczem, pokazy filmów, spektakli, kiermasz rękodzieła i kuchnia regionalna.


Katedralne Koncerty Organowe 

W ramach Katedralnych Koncertów Organowych dziś usłyszymy recital Jana Bokszczanina - organisty, pedagoga, dyrektora artystycznego festiwali muzyki kameralnej i organowej.

Jan Bokszczanin koncertuje w Europie, Azji, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Występował z recitalami organowymi w katedrze Notre Dame w Paryżu, katedrach we Freibergu i Brugii, w  katedrze Matki Bożej Anielskiej w Los Angeles 11 listopada 2018 roku wykonał koncert w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nagrał ponad 20 płyt z muzyką organową.

Dziś będziemy mogli posłuchać, jak Jak Bokszczanin gra w białostockiej katedrze. Początek koncertu o 19:15.


Koncert Sylwii Grzeszczak w amfiteatrze OiFP i Waterville w Sześcian Pubie

W amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej dziś koncert dobroczynny Sylwii Grzeszczak. Dochód z niego przeznaczony będzie dla podopiecznych fundacji Naszpikowani, dla dzieci i osób dorosłych chorujących na nowotwory krwi. Początek o 18:30.

A w Sześcian Pubie dziś koncert Waterville /// The Band. Zespół gra przestrzenny, niepokojący alt-rock i kojący dream pop z hipnotyzującym i intrygującym głosem Hiacynty Szulc znad jezior. Początek koncertu o 20:00 w Sześcian Pubie.


"Sputnik nad Polską" w Kinie Forum

Rozpoczyna się spotkanie z najnowszym kinem rosyjskim w Białymstoku czyli "Sputnik nad Polską" w Kinie Forum. I tak w piątek o 18:30 zobaczymy pierwszy festiwalowy film "WIERNOŚĆ" w reż. Niginy Sajfułłajewej.

Ta reżyserka długo kazała czekać na swój nowy film. Jej debiut sprzed sześciu lat, dramat psychologiczny "Jak mam na imię", został obsypany nagrodami. W przypadku "Wierności" może być o to nieco trudniej, głównie z powodu śmiałości obyczajowej obrazu.

"Wierność" to historia mieszkającego w Kaliningradzie małżeństwa w średnim wieku, ginekolożki Leny (Jewgienija Gromowa) oraz aktora teatralnego Siergieja (Aleksandr Pal), które znalazło się na miłosnym rozdrożu. Codzienna rutyna zabija w nich namiętność, a odejmowane przez kobietę próby dodania ich związkowi pikanterii kończą się niepowodzeniami.


"Królewskie śpiewanie" w Tykocinie

Tykocin stał się centrum barwnych i wzruszających doznań artystycznych w ramach festiwalowego "Królewskiego Śpiewania"!

Dziś o 18:00 wystąpią uczestnicy muzycznych programów The Voice Kids: Natalia Kawalec, Ala i Ola Tracz, Natalia Wawrzyńczyk, Lena Marzec wraz z uczestnikami Vokalnego Obozu Przetrwania. O 19:00 pojawi się Singin’ Birds, zaplanowano też koncert "Swing & Roll" i o 21:00 recital Janusza Radka.

Jutro (sobota 24.07) o 17:00 gala finałowa "Królewskiego Śpiewania" - koncert wszystkich uczestników festiwalu na dziedzińcu restauracji Alumnat.


Finał festiwalu "Między Wierszami" w Supraślu

Przed nami finał supraskiego Festiwalu Między Wierszami. Dziś (23.07) o 15:00 w bibliotece CKiR można będzie posłuchać "Boga Niżyńskiego" - słuchowiska zrealizowanego w Polskim Radiu Białystok. A o 21:00 poprzez platformę VOD zobaczymy przedpremierowow "Nie-boską komedię" Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Piotra Tomaszuka.

Jutro (24.07) w południe w Supraślu happening uliczny "Ulica Poetów. Ks.Twardowski". O 15:00 w Domu Ludowym (Scena letnia) - koncert "Pamiętam ciche, jasne, złote dnie..." pieśni polskie do poezji Kazimierza Przerwy–Tetmajera w interpretacji Małgorzaty Trojanowskiej. A o 21:00 dziś i jutro Teatr Wierszalin pokaże spektakl "Wierszalin. Reportaż o końcu świata".


Rozpoczyna się "Uroczysko" w Supraślu

Kończy się Festiwal Między Wierszami, a rozpoczynają Jubileuszowe XXV Spotkania z Naturą i Sztuką "Uroczysko" w Supraślu. To kilkanaście wydarzeń artystycznych, kulinarnych, przyrodniczych oraz historycznych i filmowych.

Dziś trwają sesje przyrodnicze dotyczące dziedzictwa Puszczy Knyszyńskiej. A już jutro (24.07) zobaczymy wystawy Krzysztofa Frejusa: "Wiara na Podlasiu" oraz "Z życia wspólnoty tatarskiej" w sali wystawienniczej Biblioteki Miejskiej w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Wernisaż rozpoczyna się o 11:00.

W południe w sali kinowej Domu Ludowego zaplanowano pokaz slajdów Wiktora Wołkowa, pokaz filmów Krzysztofa Kiziewicza, zobaczymy też film "Pieśni rzeki" o mieszkańcach i muzyce z nad Biebrzy czy "Gabowe Grądy" o życiu współczesnym Staroobrzędowców na Suwalszczyźnie.

O 18:00 rozpocznie się pokaz filmu niemego "Bartek Zwycięzca" z muzyką na żywo, do filmu zagra Waldemar Rychły z zespołem.


"Poznaj Michałowo" nad zalewem Siemianówka

Koncerty, zawody sportowe, pokazy służb, rejsy gondolą i wiele atrakcji dla dzieci. To wszystko w ten weekend w Michałowie. Wieczorem (18.00) na plaży w Rudni nad zalewem Siemianówka rozpoczyna się impreza pod hasłem "Poznaj Michałowo".

Na dziś zaplanowano koncerty i pokaz laserowy. Wystąpią m.in Prymaki, a także zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury i klasy estradowej liceum w Michałowie. Jutro zabawa potrwa od 10:00 do 22:00. Rozpoczną ją turnieje o puchar burmistrza Michałowa - m.in w siatkówce plażowej. Przygotowano też pokaz służb - OSP, policji i straży granicznej, konkursy - np. wiedzy o Michałowie, urzędniczy labirynt i inne atrakcje - dla dzieci i całych rodzin. Podczas imprezy będzie można też spróbować specjałów lokalnej kuchni.

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier zapowiedział inwestycje w obiekty sportowe i lokalne perły kultury [zdjęcia]

22.07.2021, 15:23

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek (22.07) w ramach promocji Polskiego Ładu odwiedził Podlasie. W Czarnej Białostockiej zapowiedział inwestycje w obiekty sportowe w całym kraju. W Białymstoku, przed Teatrem Dramatycznym, ogłosił, że państwo będzie starało się wydobywać lokalne perły kultury i zapewnić im jak najlepszy byt oraz rozwój.


Wakacyjne propozycje kulturalne na czwartek

22.07.2021, 10:12

Podlaska Oktawa Kultur, Festiwal "Między Wierszami" i Augustowski Blues Maraton - to tylko niektóre z kulturalnych propozycji w naszym regionie na wakacyjny czwartek (22.07).


W Łapach działa już nowy Dom Kultury

21.07.2021, 07:25

Jest tam sala widowiskowa na prawie 300 osób, a także kilkanaście pracowni do prowadzenia warsztatów. W Łapach oddano do użytku nowy Dom Kultury.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok