Radio Białystok | Wiadomości | Premier zapowiedział inwestycje w obiekty sportowe i lokalne perły kultury [zdjęcia]

Premier zapowiedział inwestycje w obiekty sportowe i lokalne perły kultury [zdjęcia]

autor: Ryszard Minko

22.07.2021, 15:23, akt. 23.07.2021, 07:19

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek (22.07) w ramach promocji Polskiego Ładu odwiedził Podlasie. W Czarnej Białostockiej zapowiedział inwestycje w obiekty sportowe w całym kraju. W Białymstoku, przed Teatrem Dramatycznym, ogłosił, że państwo będzie starało się wydobywać lokalne perły kultury i zapewnić im jak najlepszy byt oraz rozwój.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, 22.07.2021, fot. Wojciech Szubzda
Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, 22.07.2021, fot. Wojciech Szubzda

Szef rządu stwierdził, że infrastruktura sportowa i sport "jest częścią Polskiego Ładu również po to, by kształtować młodzież, charaktery młodzieży".


Mamy do czynienia z przełomem. Chcemy, by rzeczywiście każda gmina, każdy powiat miały na wyższym poziomie różnego rodzaju urządzenia sportowe czy obiekty sportowe. Tu też zresztą, oprócz tego boiska, jak pan burmistrz mnie w większych szczegółach przed chwilą poinformował, budowana jest hala sportowa - powiedział Morawiecki.


Podkreślił, że "to są środki budżetu państwa polskiego, bez tych środków tych obiektów by nie było, to są skutki do tej pory przeprowadzonego procesu naprawy finansów publicznych, który służy dziś mieszkańcom". "Służy i będzie służył" - dodał.Jak mówił premier "sport to dyscyplina, regularność, systematyczność, samozaparcie, dobre zarządzanie czasem". "Stąd jestem bardzo wdzięczny też parlamentarzystom tu, z tej ziemi, panu senatorowi, panu posłowi i zarazem ministrowi Dariuszowi Piontkowskiemu za nasze częste dyskusje na ten temat właśnie" - dodał Morawiecki zwracając się do towarzyszących mu osób.Morawiecki nawiązując do częstych pytań, dlaczego rząd PiS przeznacza pieniądze na inwestycje w takich małych miejscowościach jak Czarna Białostocka przytoczył niedawne słowa Jakuba Błaszczykowskiego, że "jeśli taki Kuba Błaszczykowski ze wsi Truskolasy może osiągnąć, to co on osiągnął, to każdy powinien iść za swoimi marzeniami"."Właśnie dlatego infrastruktura sportowa i sport są ważną częścią Polskiego Ładu" - zaznaczył premier.


Sport jest jedną z tych najpiękniejszych sfer życia, gdzie radość dzieci, radość młodzieży, radość nas, kibiców przed telewizorami, wywołuje pozytywne emocje, kiedy można naprawdę marzyć - jak powiedział Kuba Blaszczykowski - i spełniać swoje marzenia - stwierdził szef rządu.


W Czarnej Białostockiej powstanie nowoczesna hala sportowa 

"Ja tego życzę wszystkim dzieciom i młodzieży, a my zrobimy wszystko, żeby obiektów takich jak ten, jak ta hala, jak boiska z balonami pneumatycznymi do gry przez cały rok - do trenowania przez cały rok - powstawały w całej Polsce" - zadeklarował.

Burmistrz Czarnej Białostockiej Jacek Chrulski dziękował za wizytę i za rządowe inwestycje i programy centralne, bez których Czarna nie mogłaby się rozwijać, "a rzeczywistość tu byłby przaśna"."Od 2015 roku gmina Czarna Białostocka uzyskała na cele inwestycyjne blisko 50 mln zł (...) z tego prawie 25 mln pochodzi z budżetu państwa" - podał. "Są to fundusz rozwoju dróg, rządowy fundusz inwestycji drogowych, rządowy fundusz inwestycji lokalnych, rządowy fundusz rozwoju kultury fizycznej czy też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska" - wyliczał.

Staramy się z tych funduszy korzystać i jednocześnie dziękujemy, że stworzono nam możliwości, aby aplikować o te środki" - dodał.


"Cieszę się, że możemy przeznaczyć 26 mln zł na remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku"

Szef rządu zwiedził w czwartek siedzibę Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, który podlega pod samorząd województwa podlaskiego, a gdzie rozpoczął się długo wyczekiwany remont i modernizacja.Premier Morawiecki na konferencji prasowej przed teatrem powiedział, że ten budynek ma wspaniałą historię i niesamowity potencjał, który w ciągu najbliższych dwóch lat zostanie wydobyty. 


To taka regionalna perła, która w ramach Polski Ład wzbogaci całą polską kulturę (...). Bardzo cieszę się, że państwo polskie może przeznaczyć 26 mln zł dla Białegostoku na remont Teatru Dramatycznego - powiedział na konferencji prasowej.


Podziękował też środowisku artystycznemu Białegostoku za przechowywania wartości kulturowych i artystycznych. "Postaramy się w ramach Polskiego Ładu wydobywać te regionalne, lokalne perły i zapewnić im jak najlepszy byt i rozwój" - mówił premier.
Siedziba Teatru Dramatycznego znajduje się w centrum Białegostoku w budynku wybudowanym w latach 30. XX wieku. Teatr, jako Teatr Wojewódzki, rozpoczął tam działalność w 1944 r. O potrzebie remontu siedziby mówiono od dawna; wstępnie inwestycję oszacowano na 58 mln zł. Oprócz środków z funduszu inwestycji lokalnych, na inwestycję swoje środki przyznał samorząd województwa podlaskiego. Remont i modernizacja ma dotyczyć całego budynku, zmodernizowane mają być dwie sceny, a także część administracyjna. Budynek ma być gotowy na początku 2023 r.Jeszcze w lipcu rozpocznie się remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku "Remont teatru stał się faktem" - podkreślał podczas konferencji dyrektor Teatry Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku Piotr Półtorak. Mówił, że remont był potrzebny już wiele lat temu, ale - w jego ocenie - "nigdy nie było na ten cel pieniędzy albo chęci, albo możliwości" aż do teraz.

Półtorak przypomniał, że teatr w latach 30. powstał dzięki składkom białostoczan w hołdzie dla marszałka Józefa Piłsudskiego. "Za dwa lata oddamy ten teatr mieszkańcom Białegostoku, mieszkańcom Podlasia. Zaproszę państwa na przedstawienia teatralne w bardzo komfortowych warunkach" - powiedział dyrektor teatru.


10 mln zł na budowę siedziby Muzeum Pamięci Sybiru

Szef rządu podczas konferencji wymienił też inne inwestycje w Białymstoku wsparte z pieniędzy państwa. To m.in. 10 mln zł na budowę siedziby Muzeum Pamięci Sybiru, która ma zostać otwarta 17 września. Szef rządu wspomniał też o powstającym w mieście centrum logistycznym dla Policji. Jednak szczegółów inwestycji nie podano.

Obecny na konferencji wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski mówił, że remont teatru to nie jedyna inwestycja wsparta z rządowych pieniędzy. Wymienił, że z rządowego funduszu inwestycji lokalnych województwo otrzymało ok. pół mld zł. "Są to gigantyczne pieniądze (...), które pozwalają zarówno na inwestycje, które przyciągają miejsca pracy, ale pozwalają także na rozwój kulturalny" - powiedział Piontkowski. Wiceminister mówił m.in. o inwestycjach drogowych czy na białostockich uczelniach.


Premier: porozumienie Nord Stream 2 to projekt, który pomaga zbroić się Rosji

Porozumienie Nord Stream 2 to projekt, który pomaga zbroić się Rosji. Od samego początku uważaliśmy, że ten projekt jest niewłaściwy i zagraża nie tylko nam, ale i suwerenności Białorusi i Ukrainy, my jednak cały czas próbujemy uniezależnić się od Rosji i dziś zagrożenie szantażem z jej strony jest znacznie mniejsze – powiedział podczas konferencji prasowej w Białymstoku premier Mateusz Morawiecki. Dodał jednak, że zmiana stanowiska USA zdumiała wiele krajów.


Ta zmiana zdumiała wiele krajów, które polegały na tym co Stany Zjednoczone do bardzo niedawna przedstawiały. Dziś zdajemy sobie sprawę z tego, że prawdopodobnie budowa tego gazociągu dojdzie do skutku. My Polacy jesteśmy bezpieczni poprzez nasze działania zapobiegawcze. Mogę raz jeszcze wyrazić swoje słowa dezaprobaty dlatego, że nasi partnerzy w bardzo egoistyczny sposób podeszli do tego gazociągu - mówi Mateusz Morawiecki.


Władze Stanów Zjednoczonych i Niemiec ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy Niemcy mają zainwestować w ukraiński sektor energetyczny, zobowiązać się do sankcji w razie wrogich działań Rosji i wesprzeć Inicjatywę Trójmorza. Do krytyki porozumienia dołączyła też Komisja Europejska, której rzecznik stwierdził, że gazociąg nie jest we wspólnym interesie UE.


Premier: Izba Dyscyplinarna SN nie spełnia naszych oczekiwań 

Działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nie spełnia naszych oczekiwań – powiedział w Białymstoku premier Mateusz Morawiecki. Premier był proszony o komentarz do wywiadu pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej, która stwierdziła, że czeka na informacje od premiera, jakie podjąć kroki w sprawie sytuacji izby, której działalność Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał za niezgodną z prawem Unii Europejskiej. Odpowiadając na pytanie, premier stwierdził, że obecna Izba Dyscyplinarna nie spełnia pokładanych w niej oczekiwań. 


Dziś jesteśmy w takiej sytuacji, kiedy może i należałoby dokonać przeglądu działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Ta Izba na pewno nie spełniła wszystkich oczekiwań, również moich, również naszej formacji. Właściwie ja nie widziałem jakieś wielkiej zmiany względem tego jak sytuacja wyglądała wcześniej - powiedział Mateusz Morawiecki.


Premier dodał, że warto poszukać takich rozwiązań, żeby izba działała i tych sędziów, którzy ewidentnie łamią prawo, pociągała do odpowiedzialności. Mateusz Morawiecki zwrócił też uwagę na to, że wprowadzona reforma wymiaru sprawiedliwości nie przyniosła satysfakcjonujących efektów, między innymi nie skróciła przewlekłych postępowań sądowych.


źródło: PAP, IAR | red: sk, wsz


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białousach koło Sokółki premier Morawiecki zapowiedział program powszechnych ubezpieczeń rolniczych [zdjęcia]

22.07.2021, 14:44

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek (22.07) w ramach promocji Polskiego Ładu odwiedził Podlasie. Po południu zwiedził 600-hektarową, największą w Europie, plantację borówki amerykańskiej w Białousach, gdzie zapowiedział program powszechnych ubezpieczeń rolniczych.


Premier Morawiecki w Grajewie i Kolnie. Grajewo dostanie 4 mln zł na przebudowę rynku [zdjęcia]

22.07.2021, 07:19

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek (22.07) w ramach promocji Polskiego Ładu odwiedził Podlasie. Zaczął od wizyty w Kolnie i Grajewie. Kancelaria premiera podała, że z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na inwestycję przebudowy reprezentacyjnej części rynku w Grajewie przeznaczono 4 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstokuźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok