Radio Białystok | Galerie | Jeszcze w lipcu rozpocznie się remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku [zdjęcia]

Jeszcze w lipcu rozpocznie się remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku [zdjęcia]

autor: Marcelina Markowska

8.07.2021, 15:36, akt. 18:10

Na początku 2023 roku ma być gotowa wyremontowana i zmodernizowana siedziba Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. To ważna inwestycja, na którą pracownicy i miłośnicy teatru czekali niemal 70 lat.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Podpisanie umowy na remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Oficjalną umowę podpisano na Scenie Dużej Teatru. Wybrano ofertę firmy Budimex SA na kwotę ponad 31,7 mln zł brutto.

- To wyjątkowa chwila w historii teatru - mówiła zastępczyni dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku Martyna Zaniewska. Podziękowała wszystkim pracownikom teatru za ogrom pracy logistycznej i administracyjnej związanej przenoszeniem i organizowaniem pracy w nowych miejscach.


- Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i firma zgodnie z założeniami przekaże nam zmodernizowany budynek na początku 2023 roku - podkreśliła Martyna Zaniewska.


Obecny na podpisaniu umowy marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki mówił, że to bardzo ważna umowa na tworzenie nowego i unowocześnienie starego miejsca pracy. Ocenił, że inwestycja poprawi komfort pracy, ale też komfort oglądania spektakli.


- Wiemy, że mieszkańcy Białegostoku, całego województwa czekali na ten moment prawie 70 lat. Cały czas powtarzaliśmy, że ta przebudowa jest bardzo ważna, żeby można było w pełni wykorzystać potencjał tej instytucji - mówił marszałek Artur Kosicki.Przedstawiciel firmy BUDIMEX S.A. Andrzej Sowa podkreślał, że remont obejmie cały budynek. - Odnowione będą elementy zabytkowe. Zostanie wzmocniona konstrukcja budynku, fundamenty i istniejące stropy. W przyszłości będą musiały przenieść obciążenia od nowej technologii sceny - wyjaśniał.

Remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku rozpocznie się w połowie lipca. W ramach modernizacji zostaną wykonane roboty budowlane polegające m.in. na przebudowie, rozbudowie, remoncie i dociepleniu budynku teatru. Zamówienie przewiduje też rozbiórkę części budynku z budową muru oporowego i zagospodarowanie terenu. Ma się zmienić też sposób użytkowania części pomieszczeń magazynowych, które mają być zamienione m.in. na garderoby, a z części pomieszczeń biurowych zostanie stworzone archiwum, biblioteka i pokoje gościnne.

Remont będzie odbywał się pod nadzorem konserwatora zabytków, a dotyczyć będzie całości budynku. Na czas trwania remontu działalność teatru zostanie przeniesiona na inne sceny w mieście. Jak mówiła Martyna Zaniewska, nowy sezon artystyczny rozpocznie się w połowie września, a spektakle będą grane m.in. w kinie Ton, Uniwersyteckim Centrum Kultury czy w Spodkach. Dodała, że teatr "nie zwalnia tempa" i przygotowuje także premiery.

Siedziba Teatru Dramatycznego znajduje się w centrum miasta w budynku wybudowanym w latach 30. XX wieku. Teatr, jako Teatr Wojewódzki, rozpoczął tam działalność w 1944 roku.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premiera spektaklu "Bóg mordu" w Teatrze Dramatycznym

29.05.2021, 11:05

Przenikliwa opowieść o współczesnych ludziach pełna złośliwości, humoru, ale też przemyśleń - to najnowsza propozycja Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Premiera spektaklu "Bóg mordu" odbyła się w sobotę (29.05) wieczorem.


Aktorka Justyna Godlewska stworzyła pracownię teatralną

18.04.2021, 09:35

Uwaga młodzi, przyszli aktorzy! Oto w czasie zamknięcia instytucji, projekcji online, niemożności nauki w otoczeniu innych - jest nowy pomysł - "Pracownia Teatralna. Justyna Godlewska i Przyjaciele".


Zajrzeliśmy za kulisy Teatru Dramatycznego i Białostockiego Teatru Lalek [zdjęcia]

28.03.2021, 09:11

27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji postanowiliśmy zajrzeć za kulisy Teatru Dramatycznego i Białostockiego Teatru Lalek.


Premiera "Boeing, Boeing" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

18.02.2021, 09:14

„Boeing, Boeing” - farsa Marca Camolettiego to propozycja Teatru Dramatycznego na walentynki. Po kilku miesiącach lockdownu na widownię wrócą widzowie, spragnieni kontaktu ze sztuką.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


fot. Paweł Wądołowski
WAŻNE!
16.02.2024, 10:45, akt. 17.02.2024, 13:19

Protest rolników w Marianowie [zdjęcia, wideo]fot. Joanna Szubzda
REGION
13.02.2024, 14:52, akt. 15.02.2024, 15:20

W Sokółce odbyły się ćwiczenia ŻUBR-24 [zdjęcia]
"Dziennik Zmian" Miłki Malzahn, czyli koncertowy podkast na żywo, fot. Joanna Szubzda
17.12.2023, 10:00, akt. 18.12.2023, 07:28

Dziennik Zmian, czyli koncertowy podkast na żywo [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok