Radio Białystok | Wiadomości | Premiera spektaklu "Bóg mordu" w Teatrze Dramatycznym

Premiera spektaklu "Bóg mordu" w Teatrze Dramatycznym

29.05.2021, 11:05, akt. 30.05.2021, 09:12

Przenikliwa opowieść o współczesnych ludziach pełna złośliwości, humoru, ale też przemyśleń - to najnowsza propozycja Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Premiera spektaklu "Bóg mordu" odbyła się w sobotę (29.05) wieczorem.

Premiera spektaklu "Bóg mordu" w Teatrze Dramatycznym, fot. Joanna Szubzda
Premiera spektaklu "Bóg mordu" w Teatrze Dramatycznym, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Premiera spektaklu "Bóg mordu" w Teatrze Dramatycznym - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Spektakl wyreżyserowała znana już białostockiej publiczności z innych realizacji w Teatrze Dramatycznym, Katarzyna Deszcz.

"Bóg mordu" to sztuka autorstwa Yasminy Rezy przedstawiająca dwie pary małżeńskie, które spotykają się w sprawie bójki swoich dzieci. Bohaterowie szybko dają się ponieść nerwom i emocjom...


"Bóg mordu" piekielnie wnikliwa, złośliwa opowieść o ludziach, pełna humoru, ale też boli. Boli dlatego, że podczas pracy mieliśmy odczucie, że niestety wiele zachowań, z których kpimy i żartujemy sobie w tej sztuce, jest tym, co zdarza się nam na co dzień - mówiła reżyserka podczas konferencji prasowej zapowiadającej premierę.


Dodała, że w myśl zasady, iż nic tak nie cieszy jak cudze nieszczęście, później uświadamiamy sobie, że to jest o nas. "Bardzo bym chciała, żeby tak się poczuli widzowie na naszym spektaklu" - powiedziała Deszcz.


Ten spektakl jest przede wszystkim o tym jak łatwo oceniamy innych, ale też jak łatwo popełniamy błędy pod wpływem emocji i jak blisko jest nam, dorosłym, w zachowaniach do dzieci - mówił aktor grający Michela Bernard Bania.


Bernard Bania dodał, że w spektaklu można zobaczyć różne postawy prezentowane przez poszczególne postaci, ale najciekawsze będzie to - jak mówi - jak te postaci będą "przełamywały się" w swoich postawach.

Scenografię do spektaklu stworzył Andrzej Sadowski. Mówił, że oparł scenografię o pewne typy charakterów. "Linią przewodnią było to, co reprezentuje sobą Veronique, gospodyni tego domu, która snobuje się na swego rodzaju konsumpcji sztuki, artyzmu, bycia osobą wyedukowaną, inteligentną, umiejącą rozmawiać o współczesnym świecie, jednocześnie z taką niezwykłą i szczerą fascynacją Afryką" - mówił. Dodał, że w scenografii pojawiają się elementy etniczne, które przeniesione do współczesnego nabierają nowego znaczenia.

Sadowski podkreślił też, że jego kluczowym zadaniem jest to, aby scenografia "nie przesłoniła" aktorów, a dała możliwość pokazania swoich możliwości.

Premiera spektaklu była kilkakrotnie przekładana ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i w związku z tym zamknięcie instytucji kultury. Teatry mogły wznowić swoją działalność od 21 maja.

Deszcz mówiła, że to piękny moment móc mieć kontakt z widzem i to bardzo duże emocje "ponowne zderzenie z widownią".

Aktorka Arleta Godziszewska powiedziała, że wciąż nie może uwierzyć, że będzie mogła wystąpić przed publicznością i premiera nie zostanie znowu przełożona. "Pracowaliśmy bardzo długo nad tym spektaklem, z przerwami. Ciągłe były wzloty, już zaczynamy, idziemy... i na dół lecimy" - mówiła na konferencji.

Premierowy pokaz spektaklu także w niedzielę (30.05).

źródło: PAP | red: maj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premiera spektaklu "Urodziny Stasia, czyli Nowe Wyzwolenie jako dziełko prawie nieskończone”

9.05.2021, 10:10

W ramach festiwalu Autorzy i Książki w Książnicy Podlaskiej w sobotę (8.05) odbyła się premiera spektaklu "Urodziny Stasia, czyli Nowe Wyzwolenie jako dziełko prawie nieskończone”.


"Bóg Mordu" - ostatnia premiera w starych wnętrzach Teatru Dramatycznego

11.04.2021, 10:25

Ostatnia premiera w starych wnętrzach Teatru Dramatycznego przed remontem nie ma szczęścia. W ostatniej chwili przełożono ją o tydzień.


Zajrzeliśmy za kulisy Teatru Dramatycznego i Białostockiego Teatru Lalek [zdjęcia]

28.03.2021, 09:11

27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji postanowiliśmy zajrzeć za kulisy Teatru Dramatycznego i Białostockiego Teatru Lalek.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok