Radio Białystok | Wiadomości | Premier Morawiecki w Grajewie i Kolnie. Grajewo dostanie 4 mln zł na przebudowę rynku [zdjęcia]

Premier Morawiecki w Grajewie i Kolnie. Grajewo dostanie 4 mln zł na przebudowę rynku [zdjęcia]

autor: Marta Nazarko, Paweł Wądołowski, Wojciech Szubzda

22.07.2021, 07:19, akt. 23.07.2021, 07:14

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek (22.07) w ramach promocji Polskiego Ładu odwiedził Podlasie. Zaczął od wizyty w Kolnie i Grajewie. Kancelaria premiera podała, że z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na inwestycję przebudowy reprezentacyjnej części rynku w Grajewie przeznaczono 4 mln zł.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Grajewie, fot. Paweł Wądołowski
Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Grajewie, fot. Paweł Wądołowski

W Kolnie rozmowy z samorządowcami

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę w Podlaskiem od Kolna, gdzie o 10:00 spotkał się z samorządowcami. 

- Wcześniej polityka rządu prowadzona była ponad waszymi głowami. Przychodzimy z Polskim Ładem do samorządów podlaskich, żeby dać nadzieję na lepszą przyszłość dla wszystkich mieszkańców miast i wsi - mówił na spotkaniu premier Mateusz Morawiecki.- Mamy nadzieję, że rządowe pieniądze pomogą nam zrealizować wiele inwestycji, które poprawią jakość życia mieszkańców -  mówili samorządowcy podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim w Kolnie.

Jak mówił starosta kolneński Tadeusz Klama, już teraz jego powiat mógł liczyć na wsparcie z różnych projektów i ma nadzieję, że tych pieniędzy będzie więcej.


Do tej pory powiat kolneński otrzymał bardzo wysokie wsparcie, np. na modernizację szpitala, czy budowę dróg. Każde pieniądze, które trafiają do naszych samorządów, bardzo cieszą, bo pozwalają nam się rozwijać. Cieszy nas też, że pieniądze, które w formie podatków płacą nasi mieszkańcy wracają do nas w formie rządowego wsparcia i możemy je wykorzystać na realizację projektów, które poprawiają nasze codzienne życie. Liczymy na to, że dzięki funduszowi Polski Ład trafi do nas jeszcze więcej pieniędzy - mówi starosta kolneński Tadeusz Klama.


Burmistrz Czyżewa Anna Bogucka mówiła, że jej samorząd planów ma bardzo dużo, dlatego liczy na dodatkowe wsparcie. 


Planujemy przebudowę gospodarki wodno-ściekowej - jest taka potrzeba. W Czyżewie potrzebujemy przebudować wodociąg na taki o większych parametrach. Planujemy również kolejne budowy i modernizacje dróg, remonty szkół. Ale również chcemy pomyśleć o stworzeniu lepszej bazy rekreacyjno-sportowej i również myślimy - jeżeli byłaby taka możliwość - o budowie basenu dostosowanego do wielkości naszej gminy - mówi burmistrz Anna Bogucka.


W Grajewie premier mówił o inwestycjach lokalnych

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z samorządowcami w Kolnie pojechał do Grajewa. Kancelaria premiera podała, że z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na inwestycję przebudowy reprezentacyjnej części rynku w Grajewie przeznaczono 4 mln zł.Premier o tworzeniu w miastach miejsc spokoju

- Dla mnie niezwykle ważne jest, by tworzyć w naszych miastach miejsca spokoju, w których natura i kultura będą ze sobą współgrały, by było jak najwięcej parków, zieleni - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Grajewie.


- Na betonie kwiaty nie rosną i bardzo cieszę się, że w miastach tak pięknie rozwijających się, jak Grajewo mamy coraz więcej wspaniałych miejsc, w których mieszkańcy mogą spotkać się, porozmawiać, odpocząć. Takim miejscem jest Park Solidarności, w którym tu nie tak dawno temu byłem z panem burmistrzem, panem posłem (Adamem Andruszkiewiczem - PRB). Ale takim miejscem też będzie Plac Niepodległości i cała ta okolica, w której teraz się znajdujemy - bijące serce Grajewa - mówił szef rządu.Morawiecki podkreślił, że jest dla niego niezwykle ważne, by tworzyć w miastach "miejsca spokoju, miejsca, w których natura i kultura będą ze sobą współgrały, gdzie będzie jak najmniej, a najlepiej wcale, betonozy, gdzie będziemy mieli jak najwięcej parków, zieleni". Według premiera, przed Grajewem rysuje się wspaniała przyszłość.- To, jak wspólnie pięknie dbają tu parlamentarzyści PiS, razem z pochodzącym stąd panem Adamem Andruszkiewiczem, który jest też dobrym duchem Grajewa, pan burmistrz, zaangażowani mieszkańcy, którzy z determinacją zmieniają Grajewo, to coś przepięknego. Wiem, jak ważne są inwestycje infrastrukturalne, rozmawialiśmy o nich z panem burmistrzem, nowe miejsca pracy - dodał Morawiecki.

Jak mówił burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski rewitalizacja centrum miasta nie będzie ograniczała się tylko do remontu ulic. Rewitalizacja centrum Grajewa ma potrwać do 2027 roku.


Cztery mln zł na przebudowę rynku w Grajewie

Kancelaria premiera podała, że z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na inwestycję przebudowy reprezentacyjnej części rynku w Grajewie przeznaczono 4 mln zł. Poseł Adam Andruszkiewicz dziękował za dbanie przez rząd o rozwój Polski lokalnej, powiatowej, co - jak mówił - widać na przykładzie Grajewa i innych miast Podlasia.


- Widać ten rozwój  zrównoważony. Absolutnie nie jest tak, jak za czasów naszych poprzedników, że środki finansowe, rządowe są kierowane tylko do wielkich aglomeracji, do miast które są położone w centrach województw -  mówił poseł Andruszkiewicz.Poseł Andruszkiewicz stwierdził, że w czasach transformacji mieszkańcy województwa podlaskiego nawet nie marzyli, że "w tych okolicach będą takie inwestycje, że będziemy obserwować budowę dróg ekspresowych, że będziemy robić rewitalizację centrów miast, że będzie powstawał przemysł i nasze przedsiębiorstwa będą tak mocno wspierane".Burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski podkreślał, że po latach zaniedbań wiele budynków w mieście jest rewitalizowanych.


- Z niecierpliwością oczekujemy na Polski Ład, na to co mamy przed sobą. Jesteśmy do tego bardzo mocno przygotowani i czekamy, aby pójść w upiększanie naszego miasta -  zapewniał Latarowski.
Po zakończeniu wystąpienia szef rządu złożył kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości oraz przed tablicą upamiętniającą ofiary sowieckiego reżimu w 80. rocznicę ostatniej deportacji ludności ziemi grajewskiej na Sybir 1941-2021.Później premier odwiedził plantację borówek amerykańskich w Białousach, boisko w Czarnej Białostockiej, a także Teatr Dramatyczny w Białymstoku. 

Z mieszkańcami Tykocina spotkał się podczas Pikniku Rodzinnego organizowanego przez Urząd Marszałkowski i Urząd Miejski w Tykocinie. 


źródło: wrotapodlasia.pl, PAP | red: mak, wsz, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier zapowiedział inwestycje w obiekty sportowe i lokalne perły kultury [zdjęcia]

22.07.2021, 15:23

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek (22.07) w ramach promocji Polskiego Ładu odwiedził Podlasie. W Czarnej Białostockiej zapowiedział inwestycje w obiekty sportowe w całym kraju. W Białymstoku, przed Teatrem Dramatycznym, ogłosił, że państwo będzie starało się wydobywać lokalne perły kultury i zapewnić im jak najlepszy byt oraz rozwój.


W Białousach koło Sokółki premier Morawiecki zapowiedział program powszechnych ubezpieczeń rolniczych [zdjęcia]

22.07.2021, 14:44

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek (22.07) w ramach promocji Polskiego Ładu odwiedził Podlasie. Po południu zwiedził 600-hektarową, największą w Europie, plantację borówki amerykańskiej w Białousach, gdzie zapowiedział program powszechnych ubezpieczeń rolniczych.


Wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego w Podlaskiem [zdjęcia]

9.07.2021, 19:19

W piątek (9.07) wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński gościł na Podlasiu. Odwiedził m.in. szkołę muzyczną w Augustowie.


Jarosław Kaczyński zapowiada popularyzację Polskiego Ładu, Donald Tusk zaostrzenie walki ze Zjednoczoną Prawicą

5.07.2021, 15:39

Ważny dla polskiej polityki weekend za nami. Jarosław Kaczyński zapowiada popularyzację Polskiego Ładu i walkę z nepotyzmem a Donald Tusk zaostrzenie walki ze Zjednoczoną Prawicą i konsolidację opozycji. Co to oznacza dla naszej sceny politycznej?


Jarosław Kaczyński zaprezentował w Wysokiem Mazowieckiem założenia Polskiego Ładu [zdjęcia]

20.06.2021, 13:07

Było to jedno z pierwszych spotkań promujących nowy program Zjednoczonej Prawicy. O założeniach Polskiego Ładu mówił w Wysokiem Mazowieckiem prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok