Radio Białystok | Wiadomości | Wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego w Podlaskiem [zdjęcia]

Wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego w Podlaskiem [zdjęcia]

9.07.2021, 19:19, akt. 23:03

W piątek (9.07) wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński gościł na Podlasiu. Odwiedził m.in. szkołę muzyczną w Augustowie.

Przysięga żołnierzy 1. PBOT w Tykocinie, fot. Joanna Szubzda
Przysięga żołnierzy 1. PBOT w Tykocinie, fot. Joanna Szubzda

Wicepremier odwiedził szkołę muzyczną w Augustowie

To przedsięwzięcie przyniesie duże oszczędności szkole, a uczniom znacząco poprawi komfort nauki — tak o zakończonej właśnie kompleksowej termomodernizacji Państwowej Szkoły Muzycznej w Augustowie mówił w piątek (09.07) wicepremier Piotr Gliński. 

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu odwiedził placówkę, aby zobaczyć efekt prac, które kosztowały około 2,5 mln zł.


Był to bardzo gruntowny remont. Nastąpiła wymiana pieców węglowych na pompę ciepła. Ocieplono też budynek. Pojawiły się nowa stolarka, okna i drzwi. Mamy dzięki temu około 60 procent oszczędności - ekologicznej, energetycznej oraz ekonomicznej. Te nowe rozwiązania są bowiem tańsze. Niebagatelną sprawą jest również zupełnie inna jakość pracy dla pedagogów i dzieci - mówił Piotr Gliński. 


Wicepremier podkreślał, że augustowska szkoła to jedna ze 139 placówek szkolnictwa artystycznego, która przeszła modernizację w ostatnich latach.


To projekt ogólnopolski. Obejmuje on łącznie 189 budynków w wielu miasteczkach kraju. Często były to obiekty zabytkowe i przestarzałe, ale są teraz modernizowane zgodnie z wymogami XXI wieku. W skali kraju kosztowało to 560 mln zł i przedsięwzięcie dobiega już końca. Zostało jeszcze kilka inwestycji do zakończenia - dodał Piotr Gliński. 


Wicepremier Gliński spotkał się też z mieszkańcami Augustowa i powiatu augustowskiego, którym przedstawił założenia Polskiego Ładu. Zwrócił uwagę, że właśnie takie regiony będą głównymi beneficjentami rządowego wsparcia.


Prof. Gliński na przysiędze żołnierzy 1. PBOT w Tykocinie


Była to pierwsza od kilkunastu miesięcy przysięga, którą zorganizowano w terenie, poza koszarami. Przysięgę - po zakończonym szkoleniu podstawowym - złożyło 68 ochotników oraz absolwenci certyfikowanych wojskowych klas mundurowych.


- Chciałem przede wszystkim podziękować za waszą decyzję przystąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej. Polska potrzebuje sił zbrojnych i Polska nieprzypadkowo w 2017 r. zdecydowała o powołaniu piątego rodzaju sił zbrojnych, powołaniu WOT - podkreślił minister Gliński.


Wicepremier przypomniał, że celem tych wojsk jest służba najbliższemu ich otoczeniu, społeczności lokalnej. - Ale nie tylko, służycie wszystkim. Bardzo dziękujemy także za zaangażowanie WOT-u w obronę przed pandemią. To było zauważone, ale nie tylko to. Jesteście wszędzie tam, gdzie Ojczyzna was potrzebuje, a taka jest rola i funkcja wojska - dodał prof. Gliński.

Po przysiędze wicepremier Gliński oglądał także w Tykocinie wyremontowany XVIII-wieczny kościół Trójcy Przenajświętszej oraz XVII-wieczną synagogę, gdzie mieści się oddział Muzeum Podlaskiego.


Minister zwiedził nową salę w Szkole Muzycznej w Zambrowie

To miniatura najlepszych w Polsce sal koncertowych. Tak o nowej sali w Szkole Muzycznej w Zambrowie mówił wicepremier Piotr Gliński. W piątek (9.07) odwiedził placówkę przed oficjalnym otwarciem.


Naprawdę robi wrażenie, bo to jest taka mini sala koncertowa z pierwszego rzutu. Mamy pięknie wbudowane sale koncertowe jeszcze z poprzedniej transzy środków europejskich, te duże, w kilku miejscach w Polsce. To co tu widzimy przypomina te wielkie sale i pewnie jest to skrojone odpowiednio, jeżeli chodzi o skalę, do potrzeb społeczności lokalnej i tej szkoły - mówił Piotr Gliński.


Sala koncertowa powstała w nowym budynku szkoły - mówi jej dyrektor Krzysztof Witkowski.


Mamy obecnie dwa budynki. Tutaj od ulicy Wojska Polskiego jest to budynek stary po byłym komitecie PZPR, natomiast tutaj obok w podwórku jest nowy budynek wybudowany w ramach projektu. Budynek zawiera nowoczesną salę koncertową na 140 miejsc, 16 miejsc na balkonie, z dość dużą sceną, nagłośnienie z najwyższej półki, oświetlenie, na stanie znajdują się dwa fortepiany w tym jeden mistrzowski - mówi Krzysztof Witkowski.


Cała inwestycja kosztowała ponad 7,5 miliona złotych. Większość tej kwoty to unijne dofinansowanie.


źródło: Karol Prymaka | red: sk, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Domu Turka w Augustowie powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej

9.07.2021, 16:04

Ofiary obławy augustowskiej wreszcie będę miały swój dom – tak o planowanym muzeum tej zbrodni mówił w piątek (9.07) w Augustowie wicepremier Piotr Gliński podczas oficjalnego przekazania Domu Turka Instytutowi Pileckiemu. 


Piotr Gliński

1.07.2021, 12:26

- Będziemy starali się dalej pomagać w renowacji takich obiektów, jak w Wigrach i w Sejnach - mówi Piotr Gliński.


Wicepremier Piotr Gliński i minister kultury Litwy Simonas Kairys wzięli udział w obchodach z okazji 30-lecia Ośrodka Pogranicze

30.06.2021, 18:40

Wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński i minister kultury Litwy Simonas Kairys wzięli w środę udział w obchodach 30-lecia Ośrodka Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Renata Reda
REGION
29.02.2024, 20:33, akt. 1.03.2024, 07:55

Gmina Perlejewo ma nowy herb


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok