Radio Białystok | Wiadomości | W Białousach koło Sokółki premier Morawiecki zapowiedział program powszechnych ubezpieczeń rolniczych [zdjęcia]

W Białousach koło Sokółki premier Morawiecki zapowiedział program powszechnych ubezpieczeń rolniczych [zdjęcia]

autor: Ryszard Minko

22.07.2021, 14:44, akt. 23.07.2021, 07:17

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek (22.07) w ramach promocji Polskiego Ładu odwiedził Podlasie. Po południu zwiedził 600-hektarową, największą w Europie, plantację borówki amerykańskiej w Białousach, gdzie zapowiedział program powszechnych ubezpieczeń rolniczych.

Wizyta Mateusza Morawieckiego na plantacji borówek w Białousach, fot. Joanna Szubzda
Wizyta Mateusza Morawieckiego na plantacji borówek w Białousach, fot. Joanna Szubzda

Premier odwiedził w czwartek (22.07) gospodarstwo ogrodnicze w miejscowości Białousy w woj. podlaskim, gdzie uprawiana jest borówka amerykańska. "Cieszę się bardzo, że na tej trudnej, podlaskiej ziemi akurat borówka amerykańska ma swoje dobre miejsce i można na niej korzystać" - powiedział premier."Oczkiem w głowie są rodzinne gospodarstwa rolne"

Zaznaczył, że cały Polski Ład Prawo i Sprawiedliwość zbudowało w taki sposób, żeby skorzystać z wielkiej różnorodności polskiego rolnictwa. "Mamy najrozmaitsze gospodarstwa: małe, średnie i duże, hodowlane, uprawę roślin. Dziś jesteśmy w gospodarstwie, gdzie uprawia się borówkę" - mówił szef rządu. "Oczkiem w głowie naszego planu dla rolnictwa są także rodzinne gospodarstwa rolne", w szczególności zaś zdrowa żywność, która ma krótką drogę "od pola do stołu" - dodał.Jak powiedział premier, z posłami PiS, również z woj. podlaskiego, często prowadzone są rozmowy nt. rozwiązań dla rolnictwa nie tylko dla tego regionu, ale i dla całego kraju. "Jakie rozwiązania są najlepsze? Otóż m.in. te, które dotyczą handlu detalicznego" - ocenił szef rządu. Wskazał, że "dziesiątki tysięcy, setki tysięcy mniejszych gospodarstw produkują na własne potrzeby i mogą też sprzedawać".


Zwiększyliśmy pulę sprzedaży w rolniczym handlu detalicznym z 40 tys. zł do 100 tys. zł bez podatku. Zerowy podatek dla tych wszystkich rolników, którzy chcą w tej mniejszej skali próbować rozwijać skrzydła na rynki lokalne, ale nie tylko - podkreślił.Przypomniał, że "w twardych negocjacjach z UE kilka miesięcy temu wynegocjowaliśmy największy pakiet dla rolnictwa, to 34 mld euro ze wspólnej Polityki Rolnej, ale także i Krajowego Planu Odbudowy". Jak dodał, "ponad tym, są środki z budżetu państwa polskiego". Wśród nich wymienił m.in. dopłaty do paliwa rolniczego."Pracujemy nad programem ubezpieczeń od klęsk żywiołowych dla rolnictwa"

I dzisiaj pracujemy też nad czymś, o czym dyskutowaliśmy z rolnikami dzisiaj z tej ziemi, nad powszechnym programem ubezpieczeń. Wiemy doskonale, że te klęski żywiołowe potrafią być zmorą polskiego rolnictwa, będziemy szybko opracowywali koncepcję i opracowywali legislację tak, aby ubezpieczenie od różnego rodzaju klęsk żywiołowych pozwoliło odetchnąć polskim rolnikom - mówił premier.


Wyraził wdzięczność polskim rolnikom za "wspaniałą, polską, zdrową żywność". Zachęcił również do kupowania polskich produktów od rolników, a także sprawdzania, czy produkty kupowane w sklepach są produkowane w kraju przez rodzimych producentów. Premier Mateusz Morawiecki w czwartek (22.07) w ramach promocji Polskiego Ładu odwiedził Podlasie. Podczas wizyty w Grajewie premier złożył kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Wcześniej w Kolnie spotkał się z podlaskimi samorządowcami. Następnie gościł w Czarnej Białostockiej i Białymstoku, a wieczorem spotkał się z mieszkańcami Tykocina podczas Pikniku Rodzinnego.


źródło: PAP | red: sk, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier zapowiedział inwestycje w obiekty sportowe i lokalne perły kultury [zdjęcia]

22.07.2021, 15:23

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek (22.07) w ramach promocji Polskiego Ładu odwiedził Podlasie. W Czarnej Białostockiej zapowiedział inwestycje w obiekty sportowe w całym kraju. W Białymstoku, przed Teatrem Dramatycznym, ogłosił, że państwo będzie starało się wydobywać lokalne perły kultury i zapewnić im jak najlepszy byt oraz rozwój.


Premier Morawiecki w Grajewie i Kolnie. Grajewo dostanie 4 mln zł na przebudowę rynku [zdjęcia]

22.07.2021, 07:19

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek (22.07) w ramach promocji Polskiego Ładu odwiedził Podlasie. Zaczął od wizyty w Kolnie i Grajewie. Kancelaria premiera podała, że z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na inwestycję przebudowy reprezentacyjnej części rynku w Grajewie przeznaczono 4 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowiskuźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok