Radio Białystok | Wiadomości | Wakacyjne propozycje kulturalne na poniedziałek

Wakacyjne propozycje kulturalne na poniedziałek

autor: Olga Gordiejew

16.08.2021, 09:28, akt. 09:33

"Dziś w kulturze" - to zbiór aktualnych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na dany dzień, ale nie tylko. Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska wybiegają także w niedaleką przyszłość, tak, by żadna wystawa, koncert, spotkanie autorskie, czy festiwal nie uszły państwa uwadze.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

W Białostockim Ośrodku Kultury w Klubie Fama dziś o 19:00 koncert zespołu Bastarda. To trio powołane do życia przez Pawła Szamburskiego (klarnet), Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) i Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy).

Artyści podejmują odważną próbę reinterpretacji muzyki dawnej oraz stworzenia na jej podstawie autorskiego języka dźwiękowego. Muzycy, improwizując wokół archaicznych melodii, komponując i aranżując na ich podstawie zupełnie nowe utwory – budują pomost łączący odległe w czasie muzyczne światy, docierają do ich uniwersalnego, duchowego wymiaru.

Muzyka Bastardy to współczesna, oryginalna i bardzo osobista wypowiedź wsparta na bogatych tradycjach muzycznych. Grupa korzysta ze śpiewów chorałowych, motetów, litanii.

Bastarda nagrała trzy płyty: “Promitat eterno” (2017), “Ars moriendi” (2019) oraz “Nigunim” (2020). Kompozycje z tego ostatniego albumu poświęcone mistycznym pieśniom chasydzkim z XVIII i XIX wieku – zabrzmią w Białymstoku. Muzycy, czerpiąc głównie ze spuścizny chasydzkiej dynastii Modrzyc, a także z muzykologicznych zbiorów Moshe Bieregowskiego – odkrywają piękno dawnych, żydowskich melodii – opracowując je w specyficzny dla siebie sposób.

Dla Bastardy niezwykle inspirująca jest również muzyczna siła narracyjna Nigunów. Bez słów opowiadają o radości i smutku, o życiu w pełnym spektrum doznań, stanowią niejako istotę chasydyzmu, który zawsze oscylował między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną niemal ekstatyczną afirmacją życia.

Koncert zespołu Bastarda to wydarzenie towarzyszące obchodom 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie białostockim.

W Centrum Zamenhofa o 17:00 dziś debata "Albert Sabin. Człowiek, który rozsławił Białystok na cały świat".

Spotkanie poświęcone będzie Albertowi Sabinowi i wynalezionej przez niego jednej z najsłynniejszych szczepionek w dziejach ludzkości. O znaczeniu odkrycia szczepionki przeciwko polio rozmawiać będą: prof. Anna Boroń-Kaczmarska, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego, prof. Joanna Maria Zajkowska, Podlaski Wojewódzki Konsultant ds. epidemiologii i prof. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

O białostockiej rodzinie Sapersztejn (Sabin) opowie Daniel Paczkowski. Wydarzenie będzie też transmitowane online na profilach FB CLZ oraz FB BOK.


W Galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oglądać możemy wystawę Klaudii Stępińskiej "W drodze..."

Artystka w drodze ku własnej dojrzałości artystycznej, tworzy pełen radosnych kolorów świat. Swoje uczucia i emocje wyraża w odrealnionych kształtach, baśniowych wizjach (interpretacjach). Z dużym wysiłkiem, połączonym z pasją, próbuje udowodnić, że warto dążyć do sukcesu i że każdy – pomimo ograniczeń – może na taką drogę wkroczyć. Klaudia Stępińska jest mieszkanką Domu Pomocy Społecznej w Choroszczy.


Wypowiada się w różnych technikach plastycznych: w malarstwie, rysunku, collage’u, "malowaniu plasteliną" czy w malowaniu na szkle. A być może nie jest to jej ostatnie słowo w tej materii.
Wystawę "W drodze" w Galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy (ul. Sienkiewicza 29) oglądać możemy do końca sierpnia.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok: 78. rocznica powstania w getcie [zdjęcia]

16.08.2021, 07:10

W poniedziałek (16.08) przypada 78. rocznica wybuchu powstania w białostockim getcie. Powstanie to historycy uważają za drugi pod względem wielkości - po Warszawie - zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami.


Teatr Papahema pokaże spektakl "Gallery of modern heART" w wielu miastach Polski

15.08.2021, 10:24

Teatr Papahema z Białegostoku rusza w trasę. Wszystko w ramach organizowanego przez Instytut Teatralny programu Teatr Polska.


Pamiętanie Miłosza - debata i wspólne czytanie dzieł noblisty w 17. rocznicę jego śmierci

14.08.2021, 16:06

Wspólne czytanie dzieł Czesława Miłosza oraz debata pt. „Miłosz i długi cień wojny” wypełnią sympozjum "Pamiętanie Miłosza", które odbędzie się w sobotę (24.08) wieczorem w dworku w Krasnogrudzie z okazji 17. rocznicy śmierci noblisty.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA

fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok