Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska policja poszukuje oszusta, któremu staruszka przekazała 17 tys. zł

Podlaska policja poszukuje oszusta, któremu staruszka przekazała 17 tys. zł

2.09.2021, 11:30, akt. 12:13

Podlaska policja poszukuje mężczyzny, któremu 84-letnia mieszkanka Hajnówki przekazała 17 tys. zł. Kobieta była przeświadczona, że chodzi o akcję sprawdzenia autentyczności gotówki.

źródło: Podlaska Policja
źródło: Podlaska Policja


Opublikowany został portret pamięciowy oszusta. Funkcjonariusze po raz kolejny apelują do starszych osób o rozsądek i większą czujność przy decyzjach dotyczących pieniędzy.

Policja nie podaje przypuszczalnego wieku poszukiwanego, z portretu pamięciowego można wnioskować, iż ma ok. 30-40 lat. To mężczyzna o wzroście ok. 180 cm, szczupłej budowy ciała, twarz bez zarostu. W dniu oszustwa ubrany był w czarne spodnie, czarną sportową bluzę oraz czarną czapkę z daszkiem, w uszach miał białe słuchawki.

Poszukiwany jest w związku z oszustwem na szkodę staruszki z Hajnówki. Kobieta uwierzyła, że dzwoni do niej prokurator. Wypytywana o oszczędności, które ma w domu dała się przekonać, że konieczne jest sprawdzenie autentyczności banknotów. Miał po nie przyjść policjant, a po kilku godzinach gotówkę oddać. 84-letnia kobieta straciła w ten sposób 17 tys. zł; na podstawie przekazanych przez nią informacji udało się stworzyć portret pamięciowy oszusta.

Policja zapewnia anonimowość i prosi o kontakt z dyżurnym komendy powiatowej policji w Hajnówce pod numerem telefonu 47 712 62 00 lub pod numerem alarmowym 112. 

Po raz kolejny policjanci apelują też o rozsądek przy podejmowaniu decyzji finansowych, zwłaszcza pod wpływem rozmów telefonicznych. Zwracają uwagę, że oszuści działający takimi metodami wciąż modyfikują scenariusze, które przedstawiają seniorom, podają się za członków rodziny w potrzebie finansowej (np. twierdzą, że doszło do wypadku drogowego i potrzebne są pieniądze na kaucję), za policjantów czy - tak jak w tym przypadku - za prokuratorów. Za każdym razem rozmowa dotyczy jednak przekazania pieniędzy osobie, która po nie przyjdzie.

Policja wciąż apeluje, by po takich telefonach nie podejmować pochopnych działań, skontaktować się z rodziną, by zweryfikować informacje i osobom dzwoniącym nie mówić o swoich oszczędnościach. "Oszuści działają w sposób bezwzględny. Umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych" - przypomina w apelu o ostrożność skierowanym do seniorów.

Ponieważ przestępcy wykorzystują też tzw. legendę "na policjanta", funkcjonariusze zapewniają, że przy zwalczaniu przestępczości nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem, nie informują też telefonicznie o swoich akcjach.

"Jeżeli odebrałeś taki telefon, bądź pewien, że dzwoni oszust. Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj żadnych pożyczek czy kredytów i nie przekazuj nikomu swoich danych osobowych, pinów, czy loginów ani haseł" - apelują policjanci i proszą seniorów, by odkładali słuchawkę i rozłączali się, a po takiej rozmowie natychmiast dzwonili na numer alarmowy 112.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku zapadł wyrok w procesie oszusta, który wpadł przez czujność sąsiada starszej pani

5.08.2021, 14:41

Na 2,5 roku więzienia i obowiązek zwrotu poszkodowanym łącznie blisko 175 tys. zł skazał Sąd Rejonowy w Białymstoku mężczyznę, który w ramach działalności grupy oszustów odbierał pieniądze od seniorów. Wpadł dzięki czujnemu sąsiadowi jednej z niedoszłych ofiar.


Nie pomagają apele policji - starsze osoby nadal są oszukiwane metodą "na wnuczka"

4.08.2021, 12:01

W ciągu kilku dni mieszkańcy woj. podlaskiego oszukani metodą na wnuczka stracili blisko 200 tys. zł. Dlatego podlascy policjanci kolejny raz apelują o ostrożność.


Kolejne oszustwo "na wnuczka", część pieniędzy uratowała taksówkarka

3.08.2021, 16:31

Ponad 70 tys. złotych straciła mieszkanka gminy Juchnowiec Kościelny, która uwierzyła telefonicznym oszustom, że jej syn spowodował śmiertelny wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy. W sumie 64-latka chciała przekazać przestępcom ponad 150 tys. zł, ale proceder przerwała taksówkarka, która przewoziła pieniądze pod wskazany adres.


Podlascy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa metodą "na policjanta"

11.06.2021, 14:11

Policjanci z Bielska Podlaskiego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa metodą "na policjanta". Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że mimo wniosku o tymczasowy areszt, sąd wypuścił go na wolność.


Były już próby oszustwa "na wnuczka", "na policjanta", "na zdalny pulpit", teraz oszuści podszywają się pod PGE

27.05.2021, 09:13

Oszuści wysyłają SMS-y, że jeśli dana osoba nie dopłaci do rachunku niewielkiej kwoty, to Polska Grupa Energetyczna odetnie jej prąd.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok