Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku zapadł wyrok w procesie oszusta, który wpadł przez czujność sąsiada starszej pani

W Białymstoku zapadł wyrok w procesie oszusta, który wpadł przez czujność sąsiada starszej pani

5.08.2021, 14:41, akt. 14:46

Na 2,5 roku więzienia i obowiązek zwrotu poszkodowanym łącznie blisko 175 tys. zł skazał Sąd Rejonowy w Białymstoku mężczyznę, który w ramach działalności grupy oszustów odbierał pieniądze od seniorów. Wpadł dzięki czujnemu sąsiadowi jednej z niedoszłych ofiar.

Fotolia.com
Fotolia.com

Sprawa dotyczyła czterech dokonanych oszustw

Sprawa dotyczyła czterech dokonanych oszustw i jednego usiłowania, do których doszło na początku roku w Białymstoku. Żadna ze stron nie zaskarżyła orzeczenia, które zapadło w połowie lipca; wyrok jest prawomocny - poinformowało w czwartek (05.08) biuro prasowe sądu rejonowego.

W jednym przypadku seniorka straciła 115 tys. zł. 76-letnia mieszkanka Białegostoku uwierzyła w historię o konieczności oznaczenia banknotów (spryskania ich substancją, co miałoby ułatwić złapanie przestępców) na wypadek włamania. W rozmowie telefonicznej uwierzyła w rzekomą akcję policji; podający się za funkcjonariusza mężczyzna, który ją odwiedził, zabrał pieniądze i wyszedł.

W pozostałych czterech kwoty wahały się od 10 do 20 tys. zł; przestępcy wmawiali starszym osobom, do których udało im się dodzwonić, że np. prowadzona jest akcja przeciwko oszustom bankowym, a pieniądze na lokatach są zagrożone, więc trzeba je z banku zabrać i przekazać pod ochronę policji. W jednym przypadku oszuści podali się najpierw za pocztowców i ostatecznie nakłonili starszą panią, by zabrała oszczędności z banku i przez okno przekazała pieniądze rzekomemu policjantowi.

Skazany w tym procesie 27-latek (wcześniej już karany za podobne przestępstwa) wpadł, bo w ramach tzw. obywatelskiego ujęcia zatrzymali go sąsiedzi starszej pani, do której przyszedł po odbiór 5 tys. zł; pani miała podjąć z konta i przekazać dwa razy więcej, ale w najbliższej placówce pocztowej nie było wtedy większej gotówki.

Do 82-latki zadzwonił najpierw mężczyzna podający się za policjanta; przekonywał ją, że trwa akcja przeciwko grupie przestępczej dysponującej danymi z dokumentów tożsamości tej pani i jej męża oraz że grozi to utratą oszczędności w banku. Powiedział też, że trzeba te pieniądze podjąć z konta i - w celu zabezpieczenia - przekazać osobie, która po nie przyjdzie.

Kluczowa okazała się reakcja sąsiada

Kluczowa okazała się reakcja sąsiada, który najpierw przy bloku zwrócił uwagę na dwie osoby; jedną z nich był młody mężczyzna, który wszedł do klatki i przy jednym z mieszkań, podniesionym głosem rozmawiał ze starszą panią. Sąsiad zainteresował się tą sytuacją, zaczął wypytywać o szczegóły, gdy okazało się, że ów mężczyzna rzekomo działa na zlecenie policji. Ostatecznie - wraz z innym sąsiadem - zatrzymał go podejrzewając oszustwo. Za to nagrodziła go policja, zwracając uwagę na obywatelską postawę.

Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał oskarżonego za winnego wszystkich zarzucanych mu przestępstw. Od zatrzymania w lutym był on tymczasowo aresztowany.

Policja zwraca uwagę, że oszuści działający takimi metodami wciąż modyfikują scenariusze, które przedstawiają seniorom. W czwartek podlaska policja poinformowała o tym, że do mieszkanki podbiałostockiej gminy Supraśl zadzwoniła kobieta podająca się za prokuratora. Mówiła, że wnuczek starszej pani spowodował śmiertelny wypadek i potrzeba blisko 150 tys. zł, by uniknął kary. Seniorka poprosiła o pomoc w rozmowie synową, która była wtedy u niej; ta szybko rozłączyła się i zawiadomiła policję.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawomocne wyroki wobec oszustów "na wnuczka"; mają oddać ponad 800 tys. zł

16.04.2021, 07:29

Od 9 miesięcy do 3 lat więzienia bez zawieszenia, konieczność zapłaty grzywny i solidarny obowiązek zwrotu poszkodowanym łącznie ponad 800 tys. zł - taki prawomocny wyrok zapadł w piątek (16.04) przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku w procesie grupy zajmującej się oszustwami metodą "na wnuczka" i "na policjanta".


6,5 roku więzienia dla członka grupy oszustów działających metodą "na wnuczka"

12.02.2021, 15:45

Na 6,5 roku więzienia skazał w piątek (12.02) Sąd Okręgowy w Białymstoku mężczyznę oskarżonego o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej przed laty oszustw metodą "na wnuczka". Ma on też kilkunastu poszkodowanym osobom zwrócić pieniądze, czyli naprawić szkodę. Wyrok nie jest prawomocny.


Sąd zdecydował o aresztowaniu świadków, którzy unikają stawiennictwa ws. oszust "na wnuczka"

13.10.2020, 15:36

Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał za konieczne aresztowanie dwóch kluczowych świadków, którzy notorycznie unikają stawiennictwa w procesie mężczyzny oskarżonego o udział w oszustwach grupy działającej metodą "na wnuczka". We wtorek (13.10) udało się przesłuchać trzeciego, bo odbywa karę więzienia i dowiozła go z aresztu policja.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok