Radio Białystok | Wiadomości | Sąd zdecydował o aresztowaniu świadków, którzy unikają stawiennictwa ws. oszust "na wnuczka"

Sąd zdecydował o aresztowaniu świadków, którzy unikają stawiennictwa ws. oszust "na wnuczka"

13.10.2020, 15:36, akt. 15:45

Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał za konieczne aresztowanie dwóch kluczowych świadków, którzy notorycznie unikają stawiennictwa w procesie mężczyzny oskarżonego o udział w oszustwach grupy działającej metodą "na wnuczka". We wtorek (13.10) udało się przesłuchać trzeciego, bo odbywa karę więzienia i dowiozła go z aresztu policja.

fotolia.com
fotolia.com

Grupa działała w różnych miastach Polski w identyczny sposób

Sąd zajmuje się oszustwami sprzed kilkunastu lat. Trzech członków grupy już 9 lat temu zostało prawomocnie skazanych. Oskarżonego 43-latka dopiero w ubiegłym roku zatrzymano w Wielkiej Brytanii i przekazano do Polski. Mężczyzna narodowości romskiej jest recydywistą, był w przeszłości karany również za oszustwa. W Polsce nie ma stałego miejsca zamieszkania, nie ma zawodu, od przewiezienia go do Polski jest tymczasowo aresztowany.

Grupa działała w różnych miastach Polski w identyczny sposób, w jednym miejscu jej członkowie przebywali 1-2 dni. Wytypowana z książki telefonicznej osoba, która w ocenie przestępców powinna być w podeszłym wieku, była przez nich przekonywana, że dzwoni np. jej wnuk, który ma pilną potrzebę finansową.

Zmieniony głos, inny niż wnuka, rozmówca tłumaczył najczęściej chorobą. Potem mówił, że po pieniądze przyjdzie jego kolega. Starsi ludzie oddawali oszustom oszczędności wielu lat, likwidując nawet lokaty w bankach. Dopiero po fakcie sprawdzali, czy bliscy rzeczywiście wysyłali kogoś po pieniądze. Poszkodowani to m.in. mieszkańcy Białegostoku, Ostrowa Wielkopolskiego, Augustowa, Sanoka i Lublina.

Przestępcy wpadli, gdy jedna z kobiet, którą chcieli oszukać, zawiadomiła policję

Pokrzywdzone działalnością oszustów (dokonane przestępstwa lub usiłowania) były 22 kobiety, do których w 2008 roku przestępcy dzwonili, podając się za osobę z bliskiej rodziny. Wyłudzone od poszczególnych osób kwoty wahały się od 4 tys. zł do 21 tys. zł.

Przestępcy wpadli w Lublinie, gdy jedna z kobiet, którą chcieli oszukać, zawiadomiła policję. W 2011 roku zapadły prawomocne wyroki wobec trójki zidentyfikowanych i zatrzymanych oszustów. Sąd skazał ich na kary od 1,5 roku oraz 5 lat więzienia, mieli też obowiązek naprawienia szkód w całości.

Czwarty z członków tej grupy ukrywał się, poszukiwany był przez wiele lat na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. W 2019 roku udało się go zatrzymać w Wielkiej Brytanii, przekazanie go do Polski pozwoliło zakończyć śledztwo.

Jego proces ruszył w czerwcu, ale sąd ma trudności z przesłuchaniem świadków. We wtorek znowu nie stawili się dwaj mężczyźni już skazani w tej sprawie, mimo że we wrześniu (wtedy też się nie stawili) sąd ukarał ich karami finansowymi po 500 zł. W tej sytuacji sąd uznał, że jednym skutecznym sposobem zapewnienia udziału tych osób w procesie, będzie ich aresztowanie na 30 dni od dnia zatrzymania.

We wtorek złożył zeznania trzeci z tych świadków. Udało się go przesłuchać, bo jak się okazało, odbywa on karę więzienia za inne przestępstwa i został dowieziony z aresztu. 34-letni mężczyzna rozpoznał oskarżonego, jako osobę, z którą w 2008 roku działał w województwie podkarpackim, zajmując się odbieraniem "przesyłek" (twierdzi, że wtedy nie wiedział, że to oszustwa, a w kopertach odbieranych od starszych pań są pieniądze). Mówił, że "czuje się oszukany", w przestępstwa został wrobiony, do tego nie dostał obiecanych mu pieniędzy.

Proces został odroczony bezterminowo. Jego dalszy ciąg uzależniony jest od zatrzymania świadków.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Małżeństwo z Łomży padło ofiarą oszustów

7.10.2020, 15:45

Dwadzieścia tysięcy złotych straciło małżeństwo z Łomży. Emeryci padli ofiarą oszustów działających metodą na wnuczka.


Młodzi mężczyźni podejrzani o oszustwa metodą "na policjanta" w Białymstoku trafili do aresztu

6.10.2020, 14:11

Oszukali białostockich seniorów na blisko 200 tys. złotych. Dwaj młodzi mężczyźni trafili do aresztu.


Mieszkanka powiatu łomżyńskiego oszukana metodą na wnuczka

22.09.2020, 14:07

Oszuści w województwie podlaskim znów próbują wyłudzić pieniądze metodą na wnuczka.


Białystok: proces ws. oszustw "na wnuczka" sprzed kilkunastu lat

3.09.2020, 15:35

Sąd Okręgowy w Białymstoku chce karami finansowymi, a w ostateczności groźbą aresztu doprowadzić do przesłuchania kluczowych świadków w procesie mężczyzny oskarżonego o udział w oszustwach zorganizowanej grupy przestępczej działającej metodą "na wnuczka". W czwartek (3.09) żaden z nich nie stawił się na rozprawę.


Miał wyłudzić metodą "na wnuczka" prawie 100 tys. zł - teraz grozi mu nawet 8 lat więzienia

19.08.2020, 10:58

Kryminalni z augustowskiej policji zatrzymali 67-letniego mężczyznę, podejrzanego o wyłudzenie od starszego małżeństwa prawie 100 tysięcy złotych.


Małżeństwo z Augustowa przekazało oszustom blisko 100 tys. zł

12.08.2020, 16:06

W regionie znów uaktywnili się oszuści działający metodą "na wnuczka" - ostrzega podlaska policja. We wtorek (11.08) małżeństwo z Augustowa straciło blisko 100 tys. zł przekonane, że potrzebna jest pilna pomoc chorej córce.


Po kilkunastu latach złapany w Wielkiej Brytanii - stanie przed sądem za oszustwa "na wnuczka"

1.04.2020, 16:01

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku stanie mężczyzna oskarżony o udział w oszustwach zorganizowanej grupy przestępczej działającej metodą na "wnuczka". Trzech innych jej członków już 9 lat temu zostało prawomocnie skazanych.


Policjanci zatrzymali podejrzaną o oszustwa "na wnuczka" w Podlaskiem

9.03.2020, 16:37

22-latka podejrzana o oszustwa metodą na "wnuczka" w rękach policjantów. Zatrzymali ją na dworcu w Warszawie, gdy wysiadała z pociągu z Białegostoku.


Oszuści znów działają w Białymstoku - starsze małżeństwo straciło ponad 200 tys. zł

11.02.2020, 08:02

Ponad 200 tys. zł straciło małżeństwo 80-latków, mieszkańców Białegostoku, wskutek oszustwa metodą "na policjanta". Zadzwoniła do nich kobieta podająca się za policjantkę i przekonała, że ich synowa miała wypadek i potrzebne są pieniądze, by mogła uniknąć kary.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok