Radio Białystok | Wiadomości | Małżeństwo z Augustowa przekazało oszustom blisko 100 tys. zł

Małżeństwo z Augustowa przekazało oszustom blisko 100 tys. zł

12.08.2020, 16:06, akt. 16:40

W regionie znów uaktywnili się oszuści działający metodą "na wnuczka" - ostrzega podlaska policja. We wtorek (11.08) małżeństwo z Augustowa straciło blisko 100 tys. zł przekonane, że potrzebna jest pilna pomoc chorej córce.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Tym razem dzwoniący do starszych osób oszuści przekonują, że ktoś z ich bliskich jest chory i potrzebna jest szybka pomoc finansowa. Jak poinformowała podlaska policja, udała się próba oszustwa w Augustowie, gdzie małżeństwo straciło blisko 100 tys. zł oszczędności, przekazując te pieniądze nieznajomej osobie, która przyszła po nie rzekomo w imieniu chorej córki.

We wtorek w Augustowie odnotowano też dwie próby usiłowania dokonania takich przestępstw, w środę kolejne odnotowała policja w Suwałkach i okolicach Białegostoku. W tych przypadkach osoby, do których dzwoniono, nie uwierzyły oszustom i szybko zawiadomiły policję.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i nieprzekazywanie pieniędzy obcym, zanim nie skontaktujemy się z osobą, do której gotówka miałaby trafić. Przypomina przy tym, że wersje zdarzeń przedstawiane przez oszustów mogą być bardzo różne - mogą się oni podawać nie tylko za członka rodziny, ale np. za policjantów czy pracowników różnych instytucji.

Policja podkreśla, że sama nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem, nie informuje też telefonicznie o prowadzonych działaniach. - Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł - ostrzegają funkcjonariusze.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Adres mailowy do zgłaszania prób oszustw związanych z bonem turystycznym

5.08.2020, 08:28

Uruchamiamy adres mailowy do zgłaszania prób oszustw związanych z bonem turystycznym - poinformowało we wtorek (4.08) Ministerstwo Rozwoju. Zaznaczono, że zgłoszenia dotyczące m.in. sprzedaży bonów Polska Organizacja Turystyczna skieruje do organów ścigania.


Okradł seniorkę z Wysokiego Mazowieckiego, podając się za policjanta - grozi mu 8 lat więzienia

16.07.2020, 12:58

Nawet 8 lat więzienia grozi mężczyźnie, który podając się za policjanta, okradł starszą mieszkankę Wysokiego Mazowieckiego. 88-latka przekazała oszustowi ponad 8 tysięcy złotych, myśląc, że w ten sposób pomoże córce, która miała spowodować wypadek.


Kolejny senior padł ofiarą oszustów - mieszkaniec powiatu sokólskiego stracił 12 tys. zł

3.06.2020, 15:05

Mimo wielu apeli i ostrzeżeń starsi ludzie wciąż stają się ofiarami oszustów. Tym razem 80-latek z powiatu sokólskiego stracił 12 tys. zł, które wyłudził od niego mężczyzna, podający się za pracownika urzędu gminy.


Tysiąc złotych straciła mieszkanka Augustowa, która padła ofiarą oszustów działających metodą "na BLIK"

3.06.2020, 06:02

Złodzieje wyłudzili pieniądze korzystając z ukradzionego wcześniej profilu społecznościowego zaprzyjaźnionej z nią suwalczanki.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok