Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: proces ws. oszustw "na wnuczka" sprzed kilkunastu lat

Białystok: proces ws. oszustw "na wnuczka" sprzed kilkunastu lat

3.09.2020, 15:35, akt. 15:41

Sąd Okręgowy w Białymstoku chce karami finansowymi, a w ostateczności groźbą aresztu doprowadzić do przesłuchania kluczowych świadków w procesie mężczyzny oskarżonego o udział w oszustwach zorganizowanej grupy przestępczej działającej metodą "na wnuczka". W czwartek (3.09) żaden z nich nie stawił się na rozprawę.

Fotolia.com
Fotolia.com

Sąd zajmuje się oszustwami sprzed kilkunastu lat; trzech członków grupy już 9 lat temu zostało prawomocnie skazanych. Oskarżonego 43-latka dopiero w ubiegłym roku zatrzymano w Wielkiej Brytanii i przekazano do Polski. Mężczyzna narodowości romskiej jest recydywistą, był w przeszłości karany również na oszustwa. W Polsce nie ma stałego miejsca zamieszkania, nie ma zawodu, od przewiezienia go do Polski jest tymczasowo aresztowany.

Grupa działała w różnych miastach Polski w identyczny sposób, w jednym miejscu jej członkowie przebywali 1-2 dni. Wytypowana z książki telefonicznej osoba, która w ocenie przestępców powinna być w podeszłym wieku, była przez nich przekonywana, że dzwoni np. jej wnuk, który ma pilną potrzebę finansową.

Zmieniony głos, inny niż wnuka, rozmówca tłumaczył najczęściej chorobą. Potem mówił, że po pieniądze przyjdzie jego kolega. Starsi ludzie oddawali oszustom oszczędności wielu lat, likwidując nawet lokaty w bankach. Dopiero po fakcie sprawdzali, czy bliscy rzeczywiście wysyłali kogoś po pieniądze. Poszkodowani to m.in. mieszkańcy Białegostoku, Ostrowa Wielkopolskiego, Augustowa, Sanoka i Lublina.

Pokrzywdzone działalnością oszustów (dokonane przestępstwa lub usiłowania) były 22 kobiety, do których w 2008 roku przestępcy dzwonili podając się za osobę z bliskiej rodziny. Wyłudzone od poszczególnych osób kwoty wahały się od 4 tys. zł do 21 tys. zł.

Przestępcy wpadli w Lublinie, gdy jedna z kobiet, którą chcieli oszukać, zawiadomiła policję. W 2011 roku zapadły prawomocne wyroki wobec trójki zidentyfikowanych i zatrzymanych oszustów; sąd skazał ich na kary od 1,5 roku oraz 5 lat więzienia, mieli też obowiązek naprawienia szkód w całości.

Czwarty z członków tej grupy ukrywał się, poszukiwany był przez wiele lat na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. W 2019 roku udało się go zatrzymać w Wielkiej Brytanii; przekazanie go do Polski pozwoliło zakończyć śledztwo.

Jego proces ruszył w czerwcu, ale sąd ma trudności z przesłuchaniem świadków. W czwartek (3.09) nie stawił się żaden z kluczowych świadków wskazanych przez prokuraturę; wśród nich są mężczyźni już skazani w tej sprawie. Sąd zdecydował, że dwóch z nich ukarze karami finansowymi po 500 zł. Sąd przyznał, że nawet taka kara może nie przynieść efektu i świadkowie nie stawią się na kolejną rozprawę, ale jednocześnie otwiera to drogę do zatrzymania ich przez policję i przymusowego doprowadzenie do sądu z aresztu.

Kolejna rozprawa w październiku. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest akt oskarżenia przeciwko Justynie W. - według prokuratury mieszkanka Ełku wyłudziła 35 mln zł

19.08.2020, 14:36

Suwalska prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia przeciwko Justynie W. oskarżonej o stworzenie piramidy finansowej. Jak mówi prokurator Wojciech Piktel 31-letnia kobieta od stycznia 2015 roku do marca 2019 roku, razem ze swoim partnerem Karolem B. m.in. w Suwałkach i Grajewie wyłudziła 35 mln złotych od 119 osób.


Miał wyłudzić metodą "na wnuczka" prawie 100 tys. zł - teraz grozi mu nawet 8 lat więzienia

19.08.2020, 10:58

Kryminalni z augustowskiej policji zatrzymali 67-letniego mężczyznę, podejrzanego o wyłudzenie od starszego małżeństwa prawie 100 tysięcy złotych.


Małżeństwo z Augustowa przekazało oszustom blisko 100 tys. zł

12.08.2020, 16:06

W regionie znów uaktywnili się oszuści działający metodą "na wnuczka" - ostrzega podlaska policja. We wtorek (11.08) małżeństwo z Augustowa straciło blisko 100 tys. zł przekonane, że potrzebna jest pilna pomoc chorej córce.


Policjanci ostrzegają przed nowymi oszustwami na "bon turystyczny"

26.07.2020, 10:04

Podlascy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy tym razem wykorzystują historię o polskim bonie turystycznym. Podając się za urzędników Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej wyłudzają pieniądze i dane osobowe.


Proces oskarżonego o udział w oszustwach "na wnuczka" sprzed kilkunastu lat

10.06.2020, 15:06

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w środę (10.06) proces mężczyzny oskarżonego o udział w oszustwach zorganizowanej grupy przestępczej działającej metodą "na wnuczka". Trzech innych jej członków już 9 lat temu zostało prawomocnie skazanych. 43-latka dopiero w ubiegłym roku zatrzymano w Wielkiej Brytanii i przekazano do Polski.


Kolejne oszustwo metodą na BLIK'a

2.06.2020, 12:58

Tysiąc złotych straciła mieszkanka Augustowa, która udostępniła kod BLIK do zaakceptowania pobrania z bankomatu pieniędzy z jej konta. Okazało się, że była to prośba o pożyczkę nie od znajomej, ale od oszustów, którzy włamali się na jej konto w mediach społecznościowych.


Po kilkunastu latach złapany w Wielkiej Brytanii - stanie przed sądem za oszustwa "na wnuczka"

1.04.2020, 16:01

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku stanie mężczyzna oskarżony o udział w oszustwach zorganizowanej grupy przestępczej działającej metodą na "wnuczka". Trzech innych jej członków już 9 lat temu zostało prawomocnie skazanych.


Policjanci zatrzymali podejrzaną o oszustwa "na wnuczka" w Podlaskiem

9.03.2020, 16:37

22-latka podejrzana o oszustwa metodą na "wnuczka" w rękach policjantów. Zatrzymali ją na dworcu w Warszawie, gdy wysiadała z pociągu z Białegostoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok