Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne oszustwo metodą na BLIK'a

Kolejne oszustwo metodą na BLIK'a

2.06.2020, 12:58, akt. 13:05

Tysiąc złotych straciła mieszkanka Augustowa, która udostępniła kod BLIK do zaakceptowania pobrania z bankomatu pieniędzy z jej konta. Okazało się, że była to prośba o pożyczkę nie od znajomej, ale od oszustów, którzy włamali się na jej konto w mediach społecznościowych.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Dlatego podlaska policja po raz kolejny przestrzega przed internetowymi oszustwami, polegającymi na wyłudzeniu kodu BLIK, służącego również do zaakceptowania bezgotówkowych płatności.

Przypomina o konieczności uważnego logowania się na internetowe strony, bo użycie własnych haseł dostępowych na fałszywych kończy się tym, że oszuści uzyskują np. dostęp do konta na Facebooku, a potem próbują komunikować się ze znajomymi takiej osoby z prośbą o szybką pożyczkę zatwierdzaną kodem BLIK.

Policjanci radzą, by przy takiej prośbie skontaktować się w inny sposób z osobą, która ma potrzebować pożyczki, by jej tożsamość zweryfikować. Radzi też, by włączyć tryb podwójnego uwierzytelniania przy logowaniu się na Facebooku i w ten sposób uniemożliwić późniejsze włamanie na konto.

W Podlaskiem w ostatnim czasie notowanych jest coraz więcej tego typu oszustw. Tym razem o przestępstwie poinformowała policję mieszkanka Suwałk, która zauważyła włamanie na jej konto na portalu społecznościowym.

Podszywający się pod nią oszust skontaktował się poprzez komunikator messenger z jej znajomymi i poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy, autoryzowaną przy wypłacie z bankomatu kodem BLIK.

Na prośbę pozytywnie odpowiedziała augustowianka, przekonana że koresponduje z dobrze znaną sobie osobą. Po przekazaniu kodu, tysiąc złotych wypłacono od razu z bankomatu w innej części kraju.

Schemat takiego oszustwa od dłuższego czasu jest niezmienny. Przestępcy przejmują profile i wyłudzają w ten sposób pieniądze, prosząc o podanie kodu BLIK - podkreślają policjanci.

Przed miesiącem dokładnie w ten sam sposób 300 zł straciła białostoczanka, która również - bez dodatkowej weryfikacji rozmówcy - przekazała kod i umożliwiła wypłatę pieniędzy z własnego konta, a dwa tygodnie temu na tysiąc złotych została oszukana mieszkanka Grajewa.

"Jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie" - apeluje policja.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


nadkom. Tomasz Krupa

13.05.2020, 16:37

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Podlaska policja znów ostrzega przed wyłudzeniami kodów BLIK

13.05.2020, 11:31

Podlaska policja ponownie przestrzega przed internetowymi oszustwami, polegającymi na wyłudzeniu kodu BLIK, służącego do zaakceptowania bezgotówkowych płatności czy pobrania pieniędzy z bankomatu. Niedawno nastolatka z Grajewa straciła w ten sposób tysiąc złotych.


Oszuści wyłudzają kody BLIK - białostoczanka straciła 300 zł

19.04.2020, 07:20

Podlaska policja przestrzega przed internetowymi oszustwami, polegającymi na wyłudzeniu kodu BLIK, służącego do zaakceptowania bezgotówkowych płatności czy pobrania pieniędzy z bankomatu. Niedawno młoda białostoczanka straciła w ten sposób 300 zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyznafot. Paweł Szymański
REGION
12.07.2020, 14:58, akt. 15:39

Nie żyje Janusz Henryk Szymańskiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok