Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne oszustwo metodą na BLIK'a

Kolejne oszustwo metodą na BLIK'a

2.06.2020, 12:58, akt. 13:05

Tysiąc złotych straciła mieszkanka Augustowa, która udostępniła kod BLIK do zaakceptowania pobrania z bankomatu pieniędzy z jej konta. Okazało się, że była to prośba o pożyczkę nie od znajomej, ale od oszustów, którzy włamali się na jej konto w mediach społecznościowych.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Dlatego podlaska policja po raz kolejny przestrzega przed internetowymi oszustwami, polegającymi na wyłudzeniu kodu BLIK, służącego również do zaakceptowania bezgotówkowych płatności.

Przypomina o konieczności uważnego logowania się na internetowe strony, bo użycie własnych haseł dostępowych na fałszywych kończy się tym, że oszuści uzyskują np. dostęp do konta na Facebooku, a potem próbują komunikować się ze znajomymi takiej osoby z prośbą o szybką pożyczkę zatwierdzaną kodem BLIK.

Policjanci radzą, by przy takiej prośbie skontaktować się w inny sposób z osobą, która ma potrzebować pożyczki, by jej tożsamość zweryfikować. Radzi też, by włączyć tryb podwójnego uwierzytelniania przy logowaniu się na Facebooku i w ten sposób uniemożliwić późniejsze włamanie na konto.

W Podlaskiem w ostatnim czasie notowanych jest coraz więcej tego typu oszustw. Tym razem o przestępstwie poinformowała policję mieszkanka Suwałk, która zauważyła włamanie na jej konto na portalu społecznościowym.

Podszywający się pod nią oszust skontaktował się poprzez komunikator messenger z jej znajomymi i poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy, autoryzowaną przy wypłacie z bankomatu kodem BLIK.

Na prośbę pozytywnie odpowiedziała augustowianka, przekonana że koresponduje z dobrze znaną sobie osobą. Po przekazaniu kodu, tysiąc złotych wypłacono od razu z bankomatu w innej części kraju.

Schemat takiego oszustwa od dłuższego czasu jest niezmienny. Przestępcy przejmują profile i wyłudzają w ten sposób pieniądze, prosząc o podanie kodu BLIK - podkreślają policjanci.

Przed miesiącem dokładnie w ten sam sposób 300 zł straciła białostoczanka, która również - bez dodatkowej weryfikacji rozmówcy - przekazała kod i umożliwiła wypłatę pieniędzy z własnego konta, a dwa tygodnie temu na tysiąc złotych została oszukana mieszkanka Grajewa.

"Jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie" - apeluje policja.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


nadkom. Tomasz Krupa

13.05.2020, 16:37

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Podlaska policja znów ostrzega przed wyłudzeniami kodów BLIK

13.05.2020, 11:31

Podlaska policja ponownie przestrzega przed internetowymi oszustwami, polegającymi na wyłudzeniu kodu BLIK, służącego do zaakceptowania bezgotówkowych płatności czy pobrania pieniędzy z bankomatu. Niedawno nastolatka z Grajewa straciła w ten sposób tysiąc złotych.


Oszuści wyłudzają kody BLIK - białostoczanka straciła 300 zł

19.04.2020, 07:20

Podlaska policja przestrzega przed internetowymi oszustwami, polegającymi na wyłudzeniu kodu BLIK, służącego do zaakceptowania bezgotówkowych płatności czy pobrania pieniędzy z bankomatu. Niedawno młoda białostoczanka straciła w ten sposób 300 zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
KULTURA
18.05.2024, 05:30, akt. 22:36

Zakończyła się Noc Muzeów


Jagiellonia Białystok - Korona Kielce, 11.05.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
17.05.2024, 23:29, akt. 19.05.2024, 00:33

"Sportowa Sobota" w Polskim Radiu Białystok

fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok