Radio Białystok | Wiadomości | Oszuści wyłudzają kody BLIK - białostoczanka straciła 300 zł

Oszuści wyłudzają kody BLIK - białostoczanka straciła 300 zł

19.04.2020, 07:20

Podlaska policja przestrzega przed internetowymi oszustwami, polegającymi na wyłudzeniu kodu BLIK, służącego do zaakceptowania bezgotówkowych płatności czy pobrania pieniędzy z bankomatu. Niedawno młoda białostoczanka straciła w ten sposób 300 zł.

Fotolia.com
Fotolia.com

24-letnia kobieta za pośrednictwem popularnego komunikatora internetowego dostała prośbę o pożyczkę; była przekonana, że osobą w potrzebie finansowej jest jej znajoma. Nie podejrzewając oszustwa, przesłała kod BLIK, który miał posłużyć do wypłaty pożyczanej sumy. I rzeczywiście od razu z bankomatu w innej części Polski wypłacono 300 zł; okazało się, że nie przez znajomą, ale przez osobę, która uzyskała dostęp do konta i podszyła się pod nią w internecie.

W podobny sposób kod BLIK próbowano kilka dni temu wyłudzić również od innej młodej białostoczanki. Ktoś odezwał się z konta jej cioci i poprosił o taki kod. Jednak 35-latka, słysząc wcześniej o podobnych próbach wyłudzenia poprzez komunikator internetowy, a także znając cioci styl i sposób komunikowania się z nią (ciotka przebywa za granicą), nie zrealizowała prośby i od razu odpisała, że ktoś się jej włamał na konto. Kilka godzin później zareagowała też kobieta, pod którą się podszywano i poinformowała swoich znajomych w mediach społecznościowych, że ktoś włamał się na jej konto i próbuje wyłudzić BLIK'a.

Informując o takich oszustwach policja apeluje o zwracanie uwagi na informacje w serwisach społecznościowych, które wymagają od użytkownika logowania się na własne konta. 

W dobie panującej pandemii COVID-19 w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej fałszywych artykułów z koronawirusem w tle. Takie ataki mają na celu pozyskanie dostępu do naszego konta w serwisie społecznościowym facebook i wyłudzenie kodów BLIK od naszych znajomych

- przestrzega policja.

Zwraca uwagę, że schemat takiego oszustwa jest zawsze podobny. Strona z artykułem do złudzenia przypomina stronę znanego portalu informacyjnego lub np. policji, na końcu którego jest materiał video. Próba jego obejrzenia wymaga logowania się na facebooku; wtedy oszust zyskuje dostęp do konta, a potem próbuje komunikować się ze znajomymi takiej osoby z prośbą o szybką pożyczkę zatwierdzaną kodem BLIK.

Policjanci apelują, by w takiej sytuacji skontaktować się w inny sposób z osobą, która ma potrzebować pożyczki, by taką prośbę zweryfikować. Radzi też, by włączyć tryb podwójnego uwierzytelniania przy logowaniu się na facebooku i w ten sposób uniemożliwić późniejsze włamanie na konto. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do mieszkańców Białegostoku dzwonią oszuści i podszywają się pod policjantów

8.04.2020, 19:44

Funkcjonariusze ostrzegają - oszuści podszywają się pod policjantów i próbują wyłudzić pieniądze.


Wojska Obrony Terytorialnej ostrzegają mieszkańców Suwalszczyzny przed próbami oszustwa "na terytorialsa"

2.04.2020, 09:00

Różne osoby mogą chcieć wykorzystać fakt, że żołnierze WOT angażują się obecnie w pomoc m.in. kombatantom.


Europol ostrzega przed oszustami żerującymi na lęku przed koronawirusem

30.03.2020, 09:29

Europejski Urząd Policji Europol ostrzegł, że oszuści żerujący na lęku przed koronawirusem oferują ludziom fałszywe maski, lekarstwa, testy na Covid-19, a nawet szczepionki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok