Radio Białystok | Wiadomości | Oszuści znów działają w Białymstoku - starsze małżeństwo straciło ponad 200 tys. zł

Oszuści znów działają w Białymstoku - starsze małżeństwo straciło ponad 200 tys. zł

11.02.2020, 08:02, akt. 19:17

Ponad 200 tys. zł straciło małżeństwo 80-latków, mieszkańców Białegostoku, wskutek oszustwa metodą "na policjanta". Zadzwoniła do nich kobieta podająca się za policjantkę i przekonała, że ich synowa miała wypadek i potrzebne są pieniądze, by mogła uniknąć kary.

nito - stock.adobe.com
nito - stock.adobe.com

Metoda "na policjanta" wciąż skuteczna

Do oszustwa doszło w miniony poniedziałek (10.02) po południu. Jak powiedziała we wtorek (11.02) Katarzyna Zarzecka z komendy miejskiej policji w Białymstoku, niedługo wcześniej w mieście została zanotowana nieudana próba oszustwa metodą "na wnuczka". Kobieta, do której oszuści zadzwonili, rozłączyła się jednak i powiadomiła policję.

W przypadku 80-letnich małżonków przestępcy zastosowali metodę "na policjanta". Dzwoniła kobieta, przedstawiła się jako funkcjonariuszka policja. Mówiła, że synowa tych państwa miała wypadek i że potrzebne są pieniądze na polubowne załatwienie sprawy. W ten sposób małżonkowie stracili ponad 200 tys. zł. Oszustwo wyszło na jaw kilka godzin później, gdy do rodziców zadzwoniła córka i usłyszała od nich o całej sprawie. Wtedy też powiadomiła policję.


Mimo apeli, starsze osoby tracą pieniądze

Mimo apeli i akcji informacyjnych, policja wciąż notuje przypadki nie tylko prób, ale również już dokonanych oszustw, gdy starsze osoby tracą pieniądze. Ze statystyk policyjnych wynika, że tylko w województwie podlaskim w 2019 roku (dane na połowę grudnia) było 270 usiłowań oszustw metodą "na wnuczka" lub podobną. W 33 przypadkach doszło do dokonania przestępstw, a pokrzywdzeni stracili łącznie blisko 1 mln zł.

Udało się zatrzymać piętnaście osób podejrzanych o udział w takich przestępstwach.

Policjanci od lat przypominają jak działają oszuści; podlaska policja zamieściła w internecie opis najczęstszych sposobów, czyli metody "na wnuczka" oraz "na policjanta". Przypomina, że przestępstwa te mają podobny schemat, a różnią się tylko przedstawianą przez oszustów historią. Dzwoniąc, podają się oni za członka rodziny, albo - ostatnio coraz częściej - za policjanta. Mówią np. o wypadku kogoś bliskiego, proszą o gotówkę za załatwienie sprawy, np. uniknięcie więzienia. Następnie informują ofiarę, że przyślą kogoś po odbiór gotówki.

Gdy taka osoba ma wątpliwości, uwiarygodniają swoją historię. Proponują wtedy telefon pod numery alarmowe 997 lub 112, ale - co istotne - bez rozłączania się z nimi. Wtedy do połączenia z wybieranym numerem w rzeczywistości nie dochodzi, ale słuchawkę przejmuje inna osoba - podająca się za policjanta - potwierdza dane oszusta, np. jako tajnego funkcjonariusza CBŚP. Oszuści zawsze zaznaczają, że akcja jest tajna i zakazują informowania o niej kogokolwiek.


Policja apeluje o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi

Policja apeluje o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią, podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji. Przestrzega przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy czy innych rzeczy wartościowych osobom obcym.

Przypomina również, że jej funkcjonariusze nigdy nie telefonują w sytuacjach, o których mówią oszuści i nie informują o swoich akcjach, nigdy też nie żądają wypłaty pieniędzy, nie proszą o ich przekazanie, przelanie na jakieś konto oraz pozostawienie w umówionym miejscu. Policjanci apelują również do bliskich osób starszych, by mówili im o zagrożeniach ze strony takich oszustów i ustalili sposób postępowania w podejrzanych sytuacjach.

źródło: PAP | red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jedna z mieszkanek Łomży padła ofiarą oszustów - straciła prawie 3 tys. zł

31.01.2020, 12:44

Policjanci ostrzegają przed fałszywymi mailami czy sms-ami, dotyczącymi spłaty zadłużenia. Takie informacje zawierają zazwyczaj linki, które przekierowują na strony, tworzone przez oszustów. Ich ofiarą padła jedna z mieszkanek Łomży.


Starsze małżeństwo z Łomży straciło 25 tys. zł w oszustwie na "kontrolera wodociągów"

22.01.2020, 10:20

Ponad dwadzieścia tysięcy złotych straciło starsze małżeństwo z Łomży po tym, jak wpuściło do domu oszustów.


Białostoccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który miał brać udział w oszustwie metodą na wnuczka

11.12.2019, 12:41

Prawie 100 tysięcy złotych miał odebrać od pokrzywdzonych mężczyzna, który współdziałał w oszustwie na wnuczka.


Internetowi oszuści okradają suwalczan. Codziennie nowe zgłoszenia

10.12.2019, 11:13

Gazety zamiast zamówionej kamery, czy kupno w sklepie, który istnieje zaledwie przez kilka dni.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok