Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne oszustwo "na wnuczka", część pieniędzy uratowała taksówkarka

Kolejne oszustwo "na wnuczka", część pieniędzy uratowała taksówkarka

autor: Grzegorz Pilat

3.08.2021, 16:31, akt. 16:41

Ponad 70 tys. złotych straciła mieszkanka gminy Juchnowiec Kościelny, która uwierzyła telefonicznym oszustom, że jej syn spowodował śmiertelny wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy. W sumie 64-latka chciała przekazać przestępcom ponad 150 tys. zł, ale proceder przerwała taksówkarka, która przewoziła pieniądze pod wskazany adres.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Podlascy policjanci kolejny raz apelują o ostrożność przy przekazywaniu pieniędzy nieznajomym. Mężczyzna dzwoniący na telefon 64-latki przekonywał, że jest jej synem i potrzebuje pilnie pieniędzy.


- Po chwili przekazał telefon innemu mężczyźnie podającemu się za policjanta, który potwierdził wersję rzekomego syna. W trakcie rozmowy oszust wypytywał kobietę o oszczędności, po czym kazał jej zebrać wszystkie pieniądze, jakie posiada w domu. Następnie zgodnie z instrukcjami 64-latka przekazała 70 tys. złotych mężczyźnie w centrum Białegostoku. Wówczas oszust poinformował ją, że to za mało, aby pomóc synowi i musi zorganizować więcej pieniędzy. Polecił 64-latce, aby udała się do banku i wypłaciła swoje oszczędności - mówi asp. Katarzyna Molska-Zarzecka z białostockiej policji.


Kobieta wypłaciła kolejne ponad 70 tys. złotych, spakowała je i - zgodnie z poleceniem oszustów - przekazała wezwanej przez siebie taksówkarce, która miała odwieźć przesyłkę na wskazane miejsce.


- W międzyczasie 64-latka podała oszustowi numer telefonu przewoźnika, aby ten kontaktował się już bezpośrednio z nim. W tym czasie przestępca telefonicznie podawał kolejne instrukcje seniorce. Polecił, aby udała się do kolejnego banku i za wypłacone pieniądze kupiła doładowania do telefonu komórkowego, a następnie przesłała je na wskazany adres e-mail. W ten sposób kobieta straciła kolejne 10 tys. złotych. Podczas rozmowy z oszustem taksówkarka zorientowała się, że przewozi znaczną kwotę pieniędzy. Zaczęła podejrzewać, że mogą one pochodzić z oszustwa. O wszystkim bezzwłocznie poinformowała pracodawcę. Kiedy okazało się, że w paczce faktycznie są pieniądze, wróciła do seniorki, a o całej sytuacji poinformowała policjantów - dodaje asp. Katarzyna Molska-Zarzecka.


Policjanci ustalili, że 64-latka przekazała oszustom ponad 70 tys. zł i tylko dzięki czujności taksówkarki kobieta nie starciła drugie tyle pieniędzy.

Funkcjonariusze kolejny raz apelują, by nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy nieznajomym.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


24-latka z Suwałk padła ofiarą oszustów - udostępniła im swoje dane do konta bankowego

2.08.2021, 13:41

Nie pomagają policyjne apele i akcje edukacyjne. Kolejna mieszkanka województwa podlaskiego udostępniła internetowym oszustom swoje dane do konta bankowego. W ten sposób przestępcy zaciągnęli w imieniu 24-latki dwa kredyty - w sumie na ponad 60 tys. złotych.


64-latka z Suwalszczyzny uwierzyła oszustom i straciła 55 tys. zł

30.07.2021, 15:17

Kolejna mieszkanka województwa podlaskiego straciła wszystkie oszczędności po tym, gdy uwierzyła telefonicznym oszustom podającym się za członka rodziny i policjantkę.


Prokuratura oskarżyła trzech młodych mężczyzn o oszustwa metodą na policjanta

30.07.2021, 13:55

Trzech młodych mężczyzn odpowie przed białostockim sądem w sprawie tzw. oszustw na policjanta. Prokuratura wysłała już akt oskarżenia w tej sprawie.


Chciała sprzedać meble przez internet, straciła ponad 2 tys. zł

29.07.2021, 13:46

Nie pomagają policyjne przestrogi. Kolejne dwie osoby z województwa podlaskiego padły ofiarami oszustów rozsyłających fałszywe linki z poleceniem zapłaty. W sumie łupem przestępców padło ponad 2 tys. zł.


Oszuści coraz częściej wykorzystują metodę "na zdalny pulpit"

24.07.2021, 08:47

20 tysięcy złotych straciła mieszkanka Bielska Podlaskiego oszukana metodą "na zdalny pulpit".


Oszuści od rana próbują naciągnąć mieszkańców Łomży

15.06.2021, 12:43

Kolejny raz oszuści próbują okraść mieszkańców Łomży. Od rana dzwonią do starszych osób, z informacją, że ich bliscy potrzebują pomocy finansowej.


Były już próby oszustwa "na wnuczka", "na policjanta", "na zdalny pulpit", teraz oszuści podszywają się pod PGE

27.05.2021, 09:13

Oszuści wysyłają SMS-y, że jeśli dana osoba nie dopłaci do rachunku niewielkiej kwoty, to Polska Grupa Energetyczna odetnie jej prąd.


Seniorka straciła pieniądze i biżuterię - uwierzyła w historię o wypadku wnuczka

14.05.2021, 14:22

Ponad 10 tys. zł straciła seniorka z Białegostoku, która uwierzyła w opowieść o wypadku rzekomo spowodowanym na przejściu dla pieszych przez wnuka. Oddała oszustom pieniądze, które miały być potrzebne na wynajęcie adwokata, przekazała też biżuterię.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok