Radio Białystok | Wiadomości | Żołnierze WOT rozpoczęli "Silne Wsparcie" terenów objętych stanem wyjątkowym

Żołnierze WOT rozpoczęli "Silne Wsparcie" terenów objętych stanem wyjątkowym

3.09.2021, 12:17, akt. 12:20

Żołnierze obrony terytorialnej rozpoczęli operację "Silne Wsparcie"; będą wspierać mieszkańców terenów objętych stanem wyjątkowym i informować, co zrobić w sytuacji zagrożenia - poinformował w piątek (3.09) szef MON Mariusz Błaszczak.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły operację "Silne Wsparcie". Terytorialsi spotykają się dzisiaj z samorządowcami z terenów objętych stanem wyjątkowym. Żołnierze będą wspierać mieszkańców i informować o tym jak się zachować w sytuacji zagrożenia - napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.


Błaszczak zapowiedział w czwartek, że żołnierze WOT będą patrolować miejscowości objęte stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią oraz informować mieszkańców o zagrożeniach i wspierać samorządy w ochronie systemów informatycznych.

Od czwartku (2.09) w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Rząd argumentował to sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową", używając do tego migrantów, a także zbliżającymi się manewrami wojskowymi Zapad. Wskazywano, że Polska musi zapewnić bezpieczeństwo swojej wschodniej granicy, która jest jednocześnie granicą UE.

Na obszarze obowiązywania stanu wyjątkowego dorośli muszą nosić przy sobie dokument tożsamości, a uczące się młodzież poniżej 18 lat legitymację szkolną. Obowiązuje również zakaz przebywania na tym obszarze innych osób niż mieszkańcy lub do tego uprawnieni. Zawieszono tam możliwość organizowania zgromadzeń publicznych oraz imprez masowych. Nie można również filmować i fotografować "określonych miejsc, obiektów lub obszarów". 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policja: osobom, które złamią przepisy dot. stanu wyjątkowego grozi areszt lub grzywna

3.09.2021, 12:06

Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego na określonym obszarze dwóch województw policjanci będą egzekwować wprowadzone przepisy.


Stan wyjątkowy. Sprawdziliśmy jak wygląda w pierwszych godzinach po wprowadzeniu

3.09.2021, 07:37

Na terenach objętych stanem wyjątkowym - w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią - w woj. podlaskim i lubelskim - zaczął obowiązywać zakaz przebywania osób nieupoważnionych. Nasz reporter Adam Janczewski sprawdził, jak wygląda sytuacja w przygranicznych miejscowościach.


Bohdan Paszkowski

3.09.2021, 08:24

"Ograniczenia tak zostały określone, aby zachować normalne życie z wyłączeniem kwestii związanych z przebywaniem na tych obszarach. One nie będą w sposób istotny wpływać na życie mieszkańców tych terenów, przedsiębiorców, czy szkół" - mówi wojewoda podlaski.


Szef MON: żołnierze WOT będą patrolować miejscowości objęte stanem wyjątkowym

2.09.2021, 19:05

Żołnierze WOT będą przez całą dobę patrolować miejscowości w pasie przygranicznym z Białorusią objęte stanem wyjątkowym - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.


Wiceszef MSWiA: trwają prace ws. rekompensat dla przedsiębiorstw wzdłuż granicy z Białorusią

2.09.2021, 17:48

- Razem z Ministerstwem Finansów pracujemy nad tym, aby dać możliwość rekompensaty poniesionych szkód w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego dla ok. 260 przedsiębiorstw wzdłuż granicy z Białorusią - poinformował w czwartek (2.09) wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


11. Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
20.04.2024, 07:41, akt. 21.04.2024, 00:38

Drugi dzień 11. Targów Książki w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok