Radio Białystok | Wiadomości | Stan wyjątkowy. Sprawdziliśmy jak wygląda w pierwszych godzinach po wprowadzeniu

Stan wyjątkowy. Sprawdziliśmy jak wygląda w pierwszych godzinach po wprowadzeniu

autor: Adam Janczewski

3.09.2021, 07:37, akt. 13:27

Na terenach objętych stanem wyjątkowym - w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią - w woj. podlaskim i lubelskim - zaczął obowiązywać zakaz przebywania osób nieupoważnionych. Nasz reporter Adam Janczewski sprawdził, jak wygląda sytuacja w przygranicznych miejscowościach.

fot. PRB
fot. PRB


0:00
0:00
W ciągu kilkunastu godzin Białowieża opustoszała z turystów - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Stan wyjątkowy w Podlaskiem - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Aby sprawdzić, jak wygląda wprowadzenie stanu wyjątkowego w praktyce, Adam Janczewski udał się jeszcze przed świtem z Białegostoku do Krynek. Jak relacjonuje - podczas trasy do samych Krynek stanu wyjątkowego nie widać, można tam dojechać bez przeszkód. A w samych Krynkach na razie niewiele się zmieniło - jedynie przy tablicach wjazdowych pojawiły się dodatkowe oznaczenia - tabliczki z oznaczeniem "Strefa objęta stanem wyjątkowym". 

Te tabliczki są przy wszystkich miejscowościach objętych stanem wyjątkowym. Przy wjeździe do Krynek nasz reporter zgłosił się do stojącego tam patrolu policji, funkcjonariusze zezwolili mu na wjazd do miejscowości. W Krynkach życie toczy się normalnie, nie widać wzmożonych kontroli, do miasteczka bez przeszkód wjeżdżają np. auta dostawcze z zaopatrzeniem do sklepów. 

W Usnarzu Górnym, gdzie ostatnio stacjonowały ekipy telewizyjne, a także grupy aktywistów nasz reporter dowiedział się, że już wszyscy opuścili to miejsce w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Niecałą minutę po tym, jak przyjechał w pobliże Usnarza na miejscu pojawiły się też dwa terenowe radiowozy policji i funkcjonariusze stanowczo nakazali mu opuszczenie tego terenu. 

"Nie zauważyłem tam jeszcze obecności wojsk obrony terytorialnej, ich obecność zapowiadał szef MON Mariusz Błaszczak. W strefie objętej stanem wyjątkowym mają Wojska Obrony Terytorialnej prowadzić operację pod hasłem "Silne wsparcie". Prawdopodobnie wkrótce będzie to już zorganizowane" - relacjonuje Adam Janczewski. 

Wycieczki w przygranicznych miejscowościach w najbliższym czasie nie będą możliwe, firmy z branży turystycznej z pewnością na tym ucierpią, trwają prace w sprawie rekompensat dla przedsiębiorców i dla firm wzdłuż granicy z Białorusią, te rekompensaty mają dotyczyć przede wszystkim branży turystycznej, bo wszystkie inne przedsiębiorstwa w miejscowościach objętych stanem wyjątkowym mogą bez przeszkód funkcjonować.  Pracownicy firm, którzy nie mieszkają w przygranicznych miejscowościach, mogą także bez przeszkód do nich dojechać.

W strefie objętej stanem wyjątkowym bez przeszkód mogą poruszać się też mieszkańcy tej strefy, ale także osoby, które mają tam rodziny - rodziców, dziadków mogą ich bez problemu odwiedzać.  Osoby, które mieszkają w strefie przygranicznej, powinny pamiętać o tym, żeby mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość.


Jak Polacy oceniają sytuację na granicy polsko-białoruskiej


51 proc. badanych dobrze oceniło działania rządu w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Równocześnie 64,5 proc. z nich źle ocenia działania opozycji w tej kwestii.

51 proc. ankietowanych dobrze oceniło działania rządu w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, przy czym 18,3 proc. odpowiedziało, że "zdecydowanie dobrze", zaś 32,7 proc. "raczej dobrze". Przeciwnego zdania było 41 proc. z nich, z czego 14,7 proc. odpowiedziało, że "zdecydowanie źle", zaś 26,5 proc., że "raczej źle".

Respondenci zostali też zapytani o to, czy ich zdaniem kryzys na granicy może jeszcze bardziej eskalować i czy na granicy pojawi się więcej migrantów. 37,5 proc. ankietowanych odpowiedziało, że "zdecydowanie tak", a 37,5 proc., że "tak". Niewiele ponad 11 proc. uważa, że kryzys nie będzie narastał.

Niewiele ponad 20 proc. respondentów dobrze ocenia działania opozycji w kwestii sytuacji na granicy. Przeciwnego zdania jest 64,5 proc. badanych, z kolei ponad 83 proc. respondentów negatywnie odniosło się do akcji przecinania drutu kolczastego na granicy.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS 1 września na grupie 1100 osób w całej Polsce metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef MON: żołnierze WOT będą patrolować miejscowości objęte stanem wyjątkowym

2.09.2021, 19:05

Żołnierze WOT będą przez całą dobę patrolować miejscowości w pasie przygranicznym z Białorusią objęte stanem wyjątkowym - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.


Wiceszef MSWiA: trwają prace ws. rekompensat dla przedsiębiorstw wzdłuż granicy z Białorusią

2.09.2021, 17:48

- Razem z Ministerstwem Finansów pracujemy nad tym, aby dać możliwość rekompensaty poniesionych szkód w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego dla ok. 260 przedsiębiorstw wzdłuż granicy z Białorusią - poinformował w czwartek (2.09) wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.


Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią [lista miejscowości i ograniczeń]

2.09.2021, 14:46

W 115 podlaskich miejscowościach przylegających do granicy z Białorusią wprowadzono stan wyjątkowy. Prezydent podpisał w czwartek (2.09) rozporządzenie w tej sprawie. Stan wyjątkowy obowiązuje przez 30 dni.


Szef MSWiA rozmawiał z włodarzami miejscowości, które zostaną objęte stanem wyjątkowym

2.09.2021, 12:45

Szef MSWiA Mariusz Kamiński rozmawiał z włodarzami przygranicznych miejscowości, które zostaną objęte stanem wyjątkowym. Rozmowa dotyczyła informacji na temat rozporządzenia wykonawczego, które ma zostać opublikowane po decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.


Wprowadzenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

2.09.2021, 12:33

W przygranicznych miejscowościach województwa podlaskiego wkrótce ma obowiązywać stan wyjątkowy. Co to oznacza dla mieszkańców i turystów?


Przygraniczne gminy powiatu augustowskiego przygotowują się do wprowadzenia stanu wyjątkowego

1.09.2021, 12:08

Decyzja rządu jest związana z kryzysową sytuacją przy granicy z Białorusią.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok