Radio Białystok | Wiadomości | Przedsiębiorcy z Kruszynian i Białowieży domagają się pilnego wsparcia od państwa

Przedsiębiorcy z Kruszynian i Białowieży domagają się pilnego wsparcia od państwa

autor: Ryszard Minko

5.09.2021, 14:51, akt. 15:23

Z godziny na godzinę dowiedzieli się, że do ich pensjonatów czy restauracji nie będą wpuszczani turyści, bo ich lokale znalazły się na obszarze objętym stanem wyjątkowym. Przedsiębiorcy z Kruszynian i Białowieży domagają się pilnego wsparcia od państwa.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Czujemy się pozostawieni sami sobie – mówi właścicielka jednej z białowieskich restauracji Grażyna Artemiuk.


Znaliśmy się w bardzo trudnej sytuacji, nikt nas w sumie nie uprzedził. Mam dosyć dużą restaurację, zostałam z pełnymi magazynami, których mi żaden dostawca nie przyjmie, zostałam z anulowanymi rezerwacjami pokoi na cały wrzesień. Pytam się - kto mi w tej sytuacji pomoże? Ja nie potrzebuję niczyjej jałmużny, ale proszę mi umożliwić prowadzenie normalnej działalności gospodarczej - mówi Grażyna Artemiuk.


Skutki wprowadzenia stany wyjątkowego odczuwalne są właściwie w całym regionie – dodaje Bronisław Talkowski z Kruszynian.


Wprowadzenie tego stanu, gdzie turyści nie przejeżdżają, bezpośrednio przekłada się na straty nie tylko samych agroturystycznych instytucji, ale również restauracji, ludzi, którzy sprzedają swoje rękodzieło. To nie dotyczy tylko samego pasu przygranicznego, ale dotyczy całej infrastruktury wschodniej naszego województwa - mówi Bronisław Talkowski.


Przedsiębiorców związanych z turystyką wspiera podlaski poseł Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz. W specjalnej interpelacji do premiera domaga się szybkiego wprowadzenia rozwiązań rekompensujących pełne starty firm dotkniętych zakazem.


My mówimy jasno - musi zostać stworzony specjalny fundusz, z którego będą na podstawie realnych szacunków wypłacane przedsiębiorcom odszkodowania zarówno odnośnie poniesionych strat, jak i utraconych korzyści. Ustawa dziś nie daje tej możliwości, w przeciwnym razie ludzie pozostaną jedynymi, którzy zapłacą cenę ekonomiczną za wprowadzenie stanu wyjątkowego - mówi Robert Tyszkiewicz.


Obecne obowiązująca ustawa pozwala na rekompensatę tylko części poniesionych strat, natomiast nie umożliwia pokrycia utraconych zysków. Ograniczenia wprowadzono w 115 przygranicznych miejscowościach w województwie podlaskim. Na tym obszarze znalazły się turystyczne Kruszyniany i Białowieża, do których nie może wjechać nikt, kto nie jest tam zameldowany.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rekompensat domaga się branża turystyczna za straty spowodowane wprowadzeniem stanu wyjątkowego

5.09.2021, 10:40

Choć oficjalnie nie są zamknięci, to i tak nie mogą normalnie działać. Przedstawiciele branży turystycznej i hotelarskiej z okolic Puszczy Białowieskiej i Kruszynian domagają się od rządu rekompensat za utracone dochody z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego.


Mariusz Kamiński spotkał się z funkcjonariuszami ochraniającymi polsko-białoruską granicę

4.09.2021, 18:07

"Musimy bronić naszych granic, nie możemy ulegać naciskom" – mówił minister Mariusz Kamiński podczas wizyty w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej.


Dwaj dziennikarze otrzymali zarzuty w związku z przebywaniem w strefie objętej stanem wyjątkowym

4.09.2021, 11:23

Dwaj dziennikarze "Onetu" otrzymali zarzuty w związku z przebywaniem w strefie objętej stanem wyjątkowym – potwierdził w rozmowie z PAP w sobotę (4.09) rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku podinspektor Tomasz Krupa.


Stan wyjątkowy w 115 miejscowościach na Podlasiu 03.09.2021

3.09.2021, 13:37

W związku z falą imigrantów nielegalnie próbujących przekroczyć granicę polsko-białoruską, w pasie przygranicznym obowiązuje stan wyjątkowy. W 115 miejscowościach nie można organizować imprez masowych.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok