Radio Białystok | Wiadomości | Rekompensat domaga się branża turystyczna za straty spowodowane wprowadzeniem stanu wyjątkowego

Rekompensat domaga się branża turystyczna za straty spowodowane wprowadzeniem stanu wyjątkowego

autor: Ryszard Minko

5.09.2021, 10:40, akt. 11:12

Choć oficjalnie nie są zamknięci, to i tak nie mogą normalnie działać. Przedstawiciele branży turystycznej i hotelarskiej z okolic Puszczy Białowieskiej i Kruszynian domagają się od rządu rekompensat za utracone dochody z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego.

źródło: pexels.com
źródło: pexels.com

Od kilku dni 115 miejscowości w regionie, w tym popularne turystycznie Kruszyniany i Białowieża zostały zamknięte dla przyjezdnych. Wrześniowe rezerwacje musiało odwołać ponad 160 obiektów noclegowych. - Z godziny na godzinę odcięto nas od możliwości zarabiania, dlatego liczymy na wsparcie państwa – mówi dyrektor hotelu Żubrówka Andrzej Malinowski.

Już teraz straty odnotowują także przedsiębiorcy spoza zamkniętych rejonów. Białystok, Hajnówka i Narewka, oraz wiele innych okolicznych miejscowości stanowiło bazę wypadową do Puszczy Białowieskiej. Stan wyjątkowy odczują setki przedsiębiorców: biura podróży, restauratorzy, przewodnicy, piloci i sprzedawcy pamiątek, dla których na tym etapie nie przewiduje się rekompensat – mówi szef białostockiego biura podróży Eugeniusz Ławreniuk.

Zgodnie z ustawą z 2002 roku, przedsiębiorcom z obszaru objętego stanem wyjątkowym należą się rekompensaty. Jednak przyznawanie ich wiąże się z długotrwałą i skomplikowaną procedurą, dlatego urzędnicy także liczą na nowe regulacje w tej sprawie – mówi Elżbieta Lesiuk z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Stan wyjątkowy dotyczący przygranicznej części województwa podlaskiego i części województwa lubelskiego wprowadzono w związku ze wzmożonym procederem nielegalnego przekraczania granicy. Ma obowiązywać przez 30 dni.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


SG wydała kilkadziesiąt pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym

4.09.2021, 17:28

Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano już kilkadziesiąt pozwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami związanymi z rozporządzeniem - poinformowała w sobotę (4.09) rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.


Dwaj dziennikarze otrzymali zarzuty w związku z przebywaniem w strefie objętej stanem wyjątkowym

4.09.2021, 11:23

Dwaj dziennikarze "Onetu" otrzymali zarzuty w związku z przebywaniem w strefie objętej stanem wyjątkowym – potwierdził w rozmowie z PAP w sobotę (4.09) rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku podinspektor Tomasz Krupa.


Stan wyjątkowy. Sprawdziliśmy jak wygląda w pierwszych godzinach po wprowadzeniu

3.09.2021, 07:37

Na terenach objętych stanem wyjątkowym - w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią - w woj. podlaskim i lubelskim - zaczął obowiązywać zakaz przebywania osób nieupoważnionych. Nasz reporter Adam Janczewski sprawdził, jak wygląda sytuacja w przygranicznych miejscowościach.


Bohdan Paszkowski

3.09.2021, 08:24

"Ograniczenia tak zostały określone, aby zachować normalne życie z wyłączeniem kwestii związanych z przebywaniem na tych obszarach. One nie będą w sposób istotny wpływać na życie mieszkańców tych terenów, przedsiębiorców, czy szkół" - mówi wojewoda podlaski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Family Musical Jam Live - interaktywny koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok