Radio Białystok | Wiadomości | Dwaj dziennikarze otrzymali zarzuty w związku z przebywaniem w strefie objętej stanem wyjątkowym

Dwaj dziennikarze otrzymali zarzuty w związku z przebywaniem w strefie objętej stanem wyjątkowym

autor: Renata Reda

4.09.2021, 11:23, akt. 11:48

Dwaj dziennikarze "Onetu" otrzymali zarzuty w związku z przebywaniem w strefie objętej stanem wyjątkowym – potwierdził w rozmowie z PAP w sobotę (4.09) rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku podinspektor Tomasz Krupa.

Fotolia.com
Fotolia.com

"Onet" opublikował relację z pobytu swoich dwóch dziennikarzy na terenie obowiązywania stanu wyjątkowego. 

"Dziennikarz Onetu w drodze do niemal samej granicy w Usnarzu Górnym, gdzie koczuje grupa 32 migrantów, nie napotkał żadnego patrolu" – czytamy na portalu.

Dopiero po publikacji relacji wideo spod granicy w "Onecie", z jednym z dziennikarzy miał się skontaktować rzecznik podlaskiej policji. Według portalu rzecznik poprosił, by dziennikarz stawił się w komendzie w Hajnówce, by złożyć wyjaśnienia.

Według relacji "Onetu" funkcjonariusze mieli odebrać operatorowi karty pamięci do kamer. Dziennikarz i operator usłyszeli zarzuty: przebywania na terenie objętym zakazem i filmowania infrastruktury granicznej – podał portal.

Podinspektor Tomasz Krupa mówi, że dziennikarze usłyszeli zarzuty w związku z popełnionym wykroczeniem, a nie przestępstwem. Przyznał, że policja podjęła czynności "po tym, jak na portalu pojawiła się relacja z pobytu przy granicy. Dodał, że portal podał nieprawdziwą informację, jakoby on miał się kontaktować z jednym z dziennikarzy i proponować mu polubowne załatwienie sprawy. 

To informacja godząca w moje dobra i niepolegająca na prawdzie - oznajmił Tomasz Krupa.

Według rzecznika dziennikarze przekazali policji karty pamięci z zapisem relacji. Poinformował, że działania policji wobec dziennikarzy będą prowadzone w trybie zwykłym.

Zgodnie z rozporządzeniem o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje m.in. zakaz przebywania w wyznaczonej strefie osób poza tymi, które tam mieszkają, pracują czy należą do służb ratunkowych oraz odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w szczególności policji, straży granicznej i wojska.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie z dniem ogłoszenia. Pas obejmuje 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

O wprowadzenie stanu wyjątkowego okres 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. W Usnarzu Górnym k. Krynek (Podlaskie) od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter "wojny hybrydowej".

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mariusz Błaszczak

3.09.2021, 16:25

"Zdecydowanie sprzeciwiamy się nielegalnemu przekraczaniu granic i będziemy je uszczelniali."


Stan wyjątkowy w 115 miejscowościach na Podlasiu 03.09.2021

3.09.2021, 13:37

W związku z falą imigrantów nielegalnie próbujących przekroczyć granicę polsko-białoruską, w pasie przygranicznym obowiązuje stan wyjątkowy. W 115 miejscowościach nie można organizować imprez masowych.


Żołnierze WOT rozpoczęli "Silne Wsparcie" terenów objętych stanem wyjątkowym

3.09.2021, 12:17

Żołnierze obrony terytorialnej rozpoczęli operację "Silne Wsparcie"; będą wspierać mieszkańców terenów objętych stanem wyjątkowym i informować, co zrobić w sytuacji zagrożenia - poinformował w piątek (3.09) szef MON Mariusz Błaszczak.


Policja: osobom, które złamią przepisy dot. stanu wyjątkowego grozi areszt lub grzywna

3.09.2021, 12:06

Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego na określonym obszarze dwóch województw policjanci będą egzekwować wprowadzone przepisy.


Stan wyjątkowy. Sprawdziliśmy jak wygląda w pierwszych godzinach po wprowadzeniu

3.09.2021, 07:37

Na terenach objętych stanem wyjątkowym - w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią - w woj. podlaskim i lubelskim - zaczął obowiązywać zakaz przebywania osób nieupoważnionych. Nasz reporter Adam Janczewski sprawdził, jak wygląda sytuacja w przygranicznych miejscowościach.


Bohdan Paszkowski

3.09.2021, 08:24

"Ograniczenia tak zostały określone, aby zachować normalne życie z wyłączeniem kwestii związanych z przebywaniem na tych obszarach. One nie będą w sposób istotny wpływać na życie mieszkańców tych terenów, przedsiębiorców, czy szkół" - mówi wojewoda podlaski.


Szef MON: żołnierze WOT będą patrolować miejscowości objęte stanem wyjątkowym

2.09.2021, 19:05

Żołnierze WOT będą przez całą dobę patrolować miejscowości w pasie przygranicznym z Białorusią objęte stanem wyjątkowym - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok