Radio Białystok | Wiadomości | Grzywna za propagowanie faszyzmu w trakcie Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

Grzywna za propagowanie faszyzmu w trakcie Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

autor: Ryszard Minko

26.10.2021, 18:12, akt. 18:24

2400 złotych grzywny i 7600 złotych kosztów sądowych musi zapłacić 60-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego za propagowanie nazistowskiej symboliki podczas Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w 2018 roku.

Fotolia.com
Fotolia.com

Zdaniem prokuratury, publiczne prezentowanie dwóch naszywek – charakterystycznej trupiej główki i naszywki z napisem "śmierć wrogom ojczyzny” jest propagowaniem totalitaryzmu.

Po błyskawicznym procesie Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim uznał mężczyznę za winnego i skazał na grzywnę. Jak uzasadniał wyrok sędzia Adam Rodakowski, analizowanie tego emblematu pod kątem nawiązania do pewnych tradycji historycznych, w których podobny symbol był wykorzystywany przez inne formacje jest niewłaściwe. 

- Ten symbol jest tak charakterystyczny, że nie ma wątpliwości, że chodzi o symbol nazistowskiej formacji SS Totenkopf – mówił sędzia.

Prokuratura domagała się dla oskarżonego surowszej kary - prac społecznych. - Oskarżony nie był rekonstruktorem, tylko szedł w pochodzie manifestantów, a zdaniem poznańskich biegłych prezentowane przez niego symbole nie są odwzorowaniem symboli żołnierzy podziemia niepodległościowego, ale właśnie chodzi o propagowanie totalitarnego ustroju państwa i nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym – mówiła w mowie końcowej prokurator Monika Januszek.

Oskarżony nie uczestniczył w procesie. W toku śledztwa nie przyznał się do winy i odmówił składania jakichkolwiek wyjaśnień. Jak ustalił sąd, był on już wcześniej karany za podobne przestępstwo przez sąd w Częstochowie. Za kilka dni ma się natomiast rozpocząć proces organizatora hajnowskiego marszu, któremu śledczy zarzucili publiczne pochwalanie prezentowanych podczas marszu symboli charakterystycznych dla ideologii faszystowskiej.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest akt oskarżenia wobec organizatora Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

13.07.2021, 15:37

Białostocka prokuratura rejonowa skierowała do sądu akt oskarżenia wobec mężczyzny, któremu zarzuciła propagowanie faszyzmu podczas Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w 2018 roku. To wyłączony wątek śledztwa, które wciąż trwa.


Jest akt oskarżenia za propagowanie faszyzmu w czasie Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

28.05.2021, 18:28

Białostocka prokuratura rejonowa skierowała do sądu akt oskarżenia wobec mężczyzny, któremu zarzuciła propagowanie faszyzmu. Miało do tego dojść podczas Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w 2018 roku.


Proces odwoławczy obwinionych o blokowanie marszu narodowców w Hajnówce

16.10.2020, 16:39

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w piątek proces odwoławczy wobec pięciu osób obwinionych o to, że próbowały bezprawnie uniemożliwić przejście uczestników Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanego w Hajnówce przez środowiska narodowe.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok