Radio Białystok | Wiadomości | Jest akt oskarżenia wobec organizatora Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

Jest akt oskarżenia wobec organizatora Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

13.07.2021, 15:37, akt. 15.07.2021, 11:35

Białostocka prokuratura rejonowa skierowała do sądu akt oskarżenia wobec mężczyzny, któremu zarzuciła propagowanie faszyzmu podczas Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w 2018 roku. To wyłączony wątek śledztwa, które wciąż trwa.

Fotolia.com
Fotolia.com

To drugi taki akt oskarżenia związany marszem

To drugi taki akt oskarżenia związany z marszem w Hajnówce.

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce organizowany jest od 2016 roku przez środowiska narodowe, m.in. przez ONR. Od pierwszej edycji wzbudza emocje, ponieważ upamiętnia m.in. kpt. Romualda Rajsa "Burego", którego oddział niepodległościowego podziemia spacyfikował zimą 1946 roku kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego, zamieszkanych przez prawosławną ludność białoruską. Zginęło wtedy 79 osób, w tym dzieci.

Po marszu w 2018 roku, czyli po jego trzeciej edycji, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa; chodziło m.in. o publiczne propagowanie rasizmu i faszystowskiego ustroju państwa (np. o prezentowanie symboli krzyża celtyckiego) i - poprzez gloryfikowanie "Burego" - znieważenie mieszkających w Hajnówce osób wyznania prawosławnego.

Ostatecznie prokuratura dochodzenie umorzyła, oceniając, że nie było znamion czynu zabronionego. RPO złożył zażalenie na tę decyzję, a sąd w Hajnówce ją uwzględnił, uznając, że prokuratura powinna nadal to postępowanie prowadzić. Jednak po dodatkowym zbadaniu zebranych dowodów, w połowie lutego 2020 r. Prokuratura Rejonowa w Białymstoku ponownie zatwierdziła postanowienie policji o umorzeniu dochodzenia.

RPO również i tę decyzję zaskarżył - już nie do sądu, a do prokuratury nadrzędnej, w tym przypadku Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Argumentował, że m.in. oceny dowodów była oparta wybiórczo na jednej z dwóch opinii biegłych. Prokuratura okręgowa przychyliła się do tej argumentacji uznając, że konieczne jest wyjaśnienie tych sprzeczności, a także tego, dlaczego umarzając postępowanie uwzględniono jedną, a nie drugą.

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku po uzyskaniu kolejnej opinii - z zakresu lingwistyki kryminalistycznej i historii - w połączeniu z innym materiałem dowodowym postawiła dotąd dwóm osobom zarzut publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa.

Jak poinformował we wtorek szef białostockiej prokuratury Karol Radziwonowicz, obecnie akt oskarżenia do sądu w Hajnówce skierowano wobec mężczyzny, który miał podczas III Marszu Żołnierzy Wyklętych "w obecności znacznej liczby odbiorców propagować faszystowski ustrój państwa w ten sposób, iż publicznie pochwalał prezentowane podczas marszu symbole charakterystyczne dla ideologii faszystowskiej". Mężczyzna miał też wznosić okrzyki podczas tego marszu.

Oskarżony o to organizator marszu z 2018 roku, sam poinformował też o tych zarzutach w mediach społecznościowych.


Wcześniej akt oskarżenia prokuratura skierowała wobec mężczyzny, który miał na swojej odzieży symbol "Totenkopf"

Wcześniej akt oskarżenia prokuratura skierowała wobec mężczyzny, który miał na swojej odzieży symbol "Totenkopf" (kojarzony z niemieckimi oddziałami SS), co zostało ocenione ostatecznie przez śledczych jako propagowanie faszystowskiego ustroju państwa znacznej liczbie odbiorców.

Prokuratura zastrzega, że śledztwo wciąż trwa i nie wyklucza stawiania kolejnych zarzutów.

źródło: PAP | red: mag, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest akt oskarżenia za propagowanie faszyzmu w czasie Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

28.05.2021, 18:28

Białostocka prokuratura rejonowa skierowała do sądu akt oskarżenia wobec mężczyzny, któremu zarzuciła propagowanie faszyzmu. Miało do tego dojść podczas Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w 2018 roku.


Osoby obwinione o próbę blokady Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce uniewinnione

19.04.2021, 12:05

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w poniedziałek (19.04) sześć kobiet obwinionych o to, że próbowały bezprawnie zablokować Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany w Hajnówce przez środowiska narodowe. Sąd pierwszej instancji skazał obwinione na 200 zł grzywny.


Prawomocne uniewinnienie ws. zakłócanie Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

14.06.2019, 07:06

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w piątek (14.06) aktywistów ruchu Obywatele RP, obwinionych o próbę zakłócenia ubiegłorocznego Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanego przez środowiska narodowe i nacjonalistyczne.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok