Radio Białystok | Wiadomości | Osoby obwinione o próbę blokady Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce uniewinnione

Osoby obwinione o próbę blokady Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce uniewinnione

19.04.2021, 12:05, akt. 12:19

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w poniedziałek (19.04) sześć kobiet obwinionych o to, że próbowały bezprawnie zablokować Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany w Hajnówce przez środowiska narodowe. Sąd pierwszej instancji skazał obwinione na 200 zł grzywny.

IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, fot. Sylwia Krassowska
IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, fot. Sylwia Krassowska

Marsz wzbudza w Hajnówce wiele emocji

Sprawa związana jest z edycją marszu z lutego 2019 roku. Marsz od początku wzbudza w Hajnówce emocje, bo upamiętnia m.in. postać kpt. Romualda Rajsa "Burego", którego oddziały podziemia niepodległościowego w 1946 r. spacyfikowały kilka wsi w okolicach Bielska Podlaskiego, zamieszkiwanych przez prawosławną ludność pochodzenia białoruskiego. Zginęło wówczas 79 osób, w tym dzieci.

W Hajnówce znaczną część mieszkańców stanowią prawosławni pochodzenia białoruskiego. W dniu przemarszu, 23 lutego 2019 r. na trasie stanęło kilkadziesiąt osób próbujących go zablokować. Nie dopuściła jednak do tego policja, która szczelnym kordonem oddzieliła protestujących od uczestników marszu, gdy ci przechodzili obok.

Ostatecznie do sądu trafiły wnioski o ukaranie kilkudziesięciu osób obwinionych o naruszenie przepisów Kodeksu wykroczeń. W sprawie, w której w poniedziałek zapadł prawomocny wyrok uniewinniający, chodziło m.in. o zarzuty tamowania lub utrudniania ruchu na drodze publicznej. W ub. roku hajnowski sąd rejonowy sześć obwinionych o to kobiet skazał na grzywny po 200 zł. Obrońca złożył apelację w sprawie całej szóstki, wnioskując o uniewinnienie.

Zapadł wyrok uniewinniający 

Rozprawa odwoławcza odbyła się w poniedziałek i tego dnia zapadł też wyrok. Sprawa odbyła się bez udziału mediów - przewodniczący składu orzekającego nie wydał zgody na obecność dziennikarzy na sali rozpraw ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa. W Sądzie Okręgowym w Białymstoku to przewodniczący składu orzekającego każdorazowo decyduje, czy obecność mediów jest możliwa, biorąc pod uwagę wielkość danej sali rozpraw i liczbę uczestników procesu.

Rzecznik SO w Białymstoku sędzia Dariusz Gąsowski powiedział, że sąd oparł swoje orzeczenie na podobnej argumentacji, jak wcześniejsze składy orzekające tego sądu, w tożsamych sprawach dotyczących marszu w Hajnówce, gdy w postępowaniu odwoławczym zapadały prawomocne wyroki uniewinniające.

"Mamy tutaj całkowitą jednolitość kierunku orzekania. Uznajemy, że stopień społecznej szkodliwości tych zachowań nie uzasadnia tego, by traktować je jako czyny karalne i zasługujące na pociąganie do odpowiedzialności karnej tych osób" - dodał.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Hajnówce upamiętniono ofiary pacyfikacji kilku wsi

27.02.2021, 13:41

W Hajnówce, w ramach społecznych obchodów "Wieczna Pamięć/Wiecznaja Pamiat", uczczono w sobotę (27.02) ofiary pacyfikacji w 1946 r. kilku wsi z okolic Bielska Podlaskiego, dokonanej przez oddział podziemia niepodległościowego pod dowództwem Romualda Rajsa "Burego".


Do urzędu w Hajnówce wpłynęło kilkanaście zgłoszeń zgromadzeń, by zapobiec marszowi narodowców

9.02.2021, 16:59

Osiemnaście zgromadzeń publicznych zgłoszono w Urzędzie Miasta w Hajnówce, w okresie poprzedzającym oraz w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od kilku lat w tym czasie swój marsz w mieście organizują środowiska narodowe.


W Bielsku Podlaskim uczczono pamięć ofiar pacyfikacji białoruskich wsi sprzed 75 lat

31.01.2021, 18:06

W taki sposób uczczono pamięć ofiar tragicznych wydarzeń sprzed 75 lat w powiecie bielskim. W niedzielę (31.01) w cerkwi pw. Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim kilkadziesiąt osób, m.in. bliscy ofiar, przedstawiciele duchowieństwa, organizacji białoruskich w Polsce uczestniczyło w molebnie do Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej.


Białostocki sąd uniewinnił obwinionych o zakłócanie Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

30.10.2020, 09:03

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w piątek (30.10) dziesięć osób obwinionych o to, że próbowały bezprawnie zablokować Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany w Hajnówce przez środowiska narodowe. Sąd pierwszej instancji skazał tych obwinionych na grzywny.


Zakończył się proces odwoławczy obwinionych o zakłócenie marszu środowisk narodowych w Hajnówce

8.09.2020, 13:25

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się we wtorek (8.09) proces odwoławczy wobec sześciu osób obwinionych o to, że próbowały bezprawnie uniemożliwić przejście uczestników Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanego w Hajnówce przez środowiska narodowe.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok