Radio Białystok | Wiadomości | W Hajnówce upamiętniono ofiary pacyfikacji kilku wsi

W Hajnówce upamiętniono ofiary pacyfikacji kilku wsi

27.02.2021, 13:41, akt. 14:36

W Hajnówce, w ramach społecznych obchodów "Wieczna Pamięć/Wiecznaja Pamiat", uczczono w sobotę (27.02) ofiary pacyfikacji w 1946 r. kilku wsi z okolic Bielska Podlaskiego, dokonanej przez oddział podziemia niepodległościowego pod dowództwem Romualda Rajsa "Burego".

W Hajnówce upamiętniono ofiary pacyfikacji kilku wsi, fot. Anna Petrovska
W Hajnówce upamiętniono ofiary pacyfikacji kilku wsi, fot. Anna Petrovska


0:00
0:00
W Hajnówce upamiętniono ofiary pacyfikacji kilku wsi - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W pacyfikacji zginęło 79 osób

W pacyfikacji, która miała miejsce 75 lat temu, na przełomie stycznia i lutego 1946 r. zginęło 79 osób - prawosławnych mieszkańców pochodzenia białoruskiego ze wsi Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki i Wólka Wygonowska. Wśród zamordowanych były też dzieci.

Przy pomniku poświęconym ofiarom wojen, przemocy i represji w Hajnówce złożono kwiaty, zapalono znicze, odczytano imiona i nazwiska pomordowanych. Potem modlono się w cerkwi Jana Chrzciciela. Na odręcznie napisanych tabliczkach trzymanych przez uczestników obchodów widniały imiona pomordowanych i rok ich śmierci.

Uroczystości organizuje od 2018 r. grupa lokalnych społeczników i mieszkańców, by upamiętniać ofiary oddziału "Burego", które zginęły - "za narodowość i wyznanie".


Pion śledczy IPN prowadził śledztwo dotyczące pacyfikacji

Pion śledczy IPN, który prowadził śledztwo dotyczące pacyfikacji, przyjął, że ofiar było 79, choć członkowie społecznego komitetu rodzin wskazują, że o trzy więcej. Wśród ofiar było 30 furmanów, z których usług oddział "Burego" korzystał, przemieszczając się po okolicy. IPN przyjął kwalifikację prawną tej zbrodni jako ludobójstwo. W 2005 r. umorzył śledztwo m.in. dlatego, że po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie wobec części sprawców, inni już nie żyli, a pozostałych nie udało się ustalić.

Kpt. Romuald Rajs "Bury" został w 1949 r. skazany na śmierć przez rozstrzelanie. W 1995 roku Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego unieważnił wyroki śmierci wobec niego i jego zastępcy Kazimierza Chmielowskiego. Obaj skazani zostali wtedy zrehabilitowani.

W 2020 r. Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ogłosił ofiary pacyfikacji męczennikami Cerkwi, włączono ich do grona cerkiewnych męczenników. Akt kanonizacji odczytano podczas uroczystości w Zaleszanach w lipcu 2020 r.


Uroczystości "Wieczna Pamięć/Wiecznaja Pamiat"

Uroczystości "Wieczna Pamięć/Wiecznaja Pamiat" odbywały się w poprzednich latach w dniu, gdy środowiska narodowe organizowały w Hajnówce Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas którego szczególnie upamiętniano postać Romualda Rajsa "Burego", co w mieście wzbudza duże emocje. W tym roku takiego marszu nie ma. W 2020 r. odbył się piąty taki marsz.

Przed tegorocznym Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", do urzędu miasta w Hajnówce nie wpłynęło zawiadomienie o organizacji tego marszu. W mediach społecznościowych na profilu Narodowa Hajnówka pojawiła się natomiast w ostatnim czasie informacja, że w niedzielę 28 lutego, w ramach "VI Hajnowskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"" odbędzie się "krótki rajd samochodowy" do Narewki połączony ze składaniem kwiatów w miejscach pamięci.

W tym roku, dzięki obecnym tu od początku Obywatelom RP (Obywatele RP pozgłaszali wiele zgromadzeń w Hajnówce w różnych terminach przed świętem żołnierzy wyklętych w 2021 r, by zapobiec marszowi, potem je odwołano-PAP) udało się powstrzymać wychwalający zbrodniarza marsz. W ciszy i spokoju możemy oddać hołd naszym przodkom. To także dobry czas na refleksje. Epidemia wymusza izolację, ale może z tej perspektywy łatwiej dostrzec siebie nawzajem, także zajrzeć w głąb siebie. Doceńmy więc to co wspólnie przez te lata zrobiliśmy. Stanęliśmy w obronie wartości, które są nam bliskie, zmierzyliśmy się z najważniejszymi pytaniami w życiu, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy

- mówiła pod pomnikiem jedna z organizatorek "Wiecznej Pamięci" Ewa Moroz-Keczyńska.

Dodała, że organizatorzy upamiętnienia życzyliby sobie, aby zamiast manifestowania, pamięć o pomordowanych przodkach "nosić w sercu i w jej imię budować coś pięknego", ale hajnowskie marsze "ranią ludzi", lokalną społeczność, dlatego organizowali upamiętnienie wspierani przez wiele osób z całego kraju. Moroz-Keczyńska dodała, że może jest teraz czas na zastanowienie się "czym jest pamięć dla nas" i wyraziła nadzieję, że może za rok, w tym samym miejscu w Hajnówce "wydarzy się coś dobrego".

Organizatorzy "Wiecznej Pamięci" zgłosili odpowiednio wcześniej swoje zgromadzenie do urzędu miasta. W trakcie uroczystości słychać było przez megafony komunikaty policji o tym, by przestrzegać obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz do zachowywania dystansu społecznego.

Edyta Wilczyńska z zespołu prasowego podlaskiej policji poinformowała, że w związku ze zgromadzeniem nie odnotowano zbiorowego zakłócenia porządku publicznego, a jeżeli ktoś jest legitymowany, to czynności policji są w trakcie, za wcześnie, by je podsumować.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Radni Hajnówki przeciwko gloryfikacji "Burego" 23.02.2020

23.02.2020, 06:10

Pod nieobecność radnych klubu Prawa i Sprawiedliwość Rada Miasta Hajnówka jednogłośnie przyjęła stanowisko, w którym wyraża się protest przeciwko gloryfikacji kapitana Romualda Rajsa ps. Bury podczas zaplanowanego na niedzielę w Hajnówce „Marszu Żołnierzy Wyklętych”.


Mieszkańcy Hajnówki modlili się i wspominali ofiary "Burego" [zdjęcia, wideo]

23.02.2020, 08:17

W Hajnówce w niedzielne (23.02) południe były społeczne uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji w 1946 r. kilku wsi z okolic Bielska Podlaskiego, dokonanej przez oddział podziemia niepodległościowego pod dowództwem Romualda Rajsa "Burego".


Radni Hajnówki przeciwko upamiętnianiu "Burego" podczas marszu

21.02.2020, 16:44

- Nie odmawiamy hołdu walczącym o niepodległą Polskę, ale nie zasługują na hołd ci, którzy wystąpili zbrojnie przeciwko ludności cywilnej - głosi stanowisko radnych miejskich Hajnówki, przyjęte w piątek w związku z kolejnym Marszem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanym w tym mieście przez środowiska narodowe.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok