Radio Białystok | Wiadomości | Do urzędu w Hajnówce wpłynęło kilkanaście zgłoszeń zgromadzeń, by zapobiec marszowi narodowców

Do urzędu w Hajnówce wpłynęło kilkanaście zgłoszeń zgromadzeń, by zapobiec marszowi narodowców

9.02.2021, 16:59, akt. 17:23

Osiemnaście zgromadzeń publicznych zgłoszono w Urzędzie Miasta w Hajnówce, w okresie poprzedzającym oraz w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od kilku lat w tym czasie swój marsz w mieście organizują środowiska narodowe.

Urząd Miasta w Hajnówce, fot. Michał Stepaniuk
Urząd Miasta w Hajnówce, fot. Michał Stepaniuk


Dotąd było pięć edycji marszu w Hajnówce

Dotąd było pięć edycji tego marszu; od początku wzbudza on w Hajnówce emocje, bo upamiętnia m.in. postać kpt. Romualda Rajsa "Burego", którego oddziały podziemia niepodległościowego w 1946 r. spacyfikowały kilka wsi w okolicach Bielska Podlaskiego, zamieszkiwanych przez prawosławną ludność pochodzenia białoruskiego. Zginęło wówczas 79 osób, w tym dzieci.

W Hajnówce znaczną część mieszkańców stanowią prawosławni pochodzenia białoruskiego. Marszowi sprzeciwia się samorząd, choć w 2020 roku władze miasta nie próbowały administracyjnie marszu zakazać. Próby w 2017 i 2019 roku były nieudane, bo zakazy uchylał sąd.

Od kilku lat w reakcji na marsz społecznicy organizują swoje akcje upamiętniające ofiary, są też podejmowane próby blokowania marszu już w jego trakcie przez aktywistów ruchu Obywatele RP. Usuwa ich policja, kierując wnioski o ukaranie; na razie wszystkie takie sprawy zakończyły się prawomocnie uniewinnieniem osób uczestniczących w tych próbach blokad.


Nie wiadomo, kiedy odbędzie się marsz organizowany przez środowiska narodowe

Czy i kiedy odbędzie się w tym roku marsz organizowany przez środowiska narodowe - na razie nie wiadomo. Do hajnowskiego magistratu nie wpłynęło dotąd żadne takie zgłoszenie; zwykle marsz miał miejsce w niedzielę poprzedzającą 1 marca, czyli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Do urzędu wpłynęło za to - jak dotąd - osiemnaście zgłoszeń zgromadzeń publicznych organizowanych w reżimie związanym z pandemią koronawirusa, w dniach 23, 26, 27 i 28 luty oraz 1 marca; obejmują miejsca, w których zwykle odbywa się marsz środowisk narodowych. - Są to zgłoszenia osób fizycznych, a dotyczą uczczenia ofiar działań oddziału Romualda Rajsa "Burego" - poinformował burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak. Dodał, że na razie nie wpłynęły żadne zgłoszenia od organizatorów marszu.

Dokładnie nie wiadomo, kto zgłosił te zgromadzenia publiczne; nie są to przedstawiciele lokalnej społeczności, w tym organizatorzy dorocznych społecznych obchodów upamiętniających ofiary pacyfikacji.

Joanna Łapińska i Ewa Moroz-Keczyńska, które co roku organizują upamiętnienie ofiar Burego pod hasłem "Wiecznaja Pamiat/Wieczna Pamięć" poinformowały we wtorek, że to nie one zgłaszały zgromadzenia do urzędu miasta.

Jako organizatorzy wydarzenia "Wieczna Pamięć" każdego roku myślimy o zamordowanych i w tej chwili pracujemy nad koncepcją tegorocznego wydarzenia w związku z sytuacją pandemiczną w całym kraju. Z pewnością uczcimy pamięć ofiar "Burego", szczegóły podamy w najbliższej przyszłości. Chcemy, żeby pamięć o tych tragicznych wydarzeniach wybrzmiała, jak co roku

- dodały.

Zgodnie z przepisami, przy zgłaszaniu zgromadzeń decyduje kolejność, a właściwy urząd trzeba zawiadomić najpóźniej na sześć dni przed planowanym zgromadzeniem.

We wpisie zamieszczonym 31 stycznia w mediach społecznościowych "Narodowa Hajnówka" zgłoszenie zgromadzeń "w miejscu początku" marszu określiła mianem "jawnej prowokacji środowisk lewicowych i próbą konfrontacji". Żadne szczegóły dotyczące tegorocznego marszu jednak nie padły, ale znalazł się tam cytat art. 3 ust. 2 ustawy o zgromadzeniach, mówiący o zgromadzeniu spontanicznym.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd uniewinnił obwinionych o zakłócanie Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

30.10.2020, 09:03

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w piątek (30.10) dziesięć osób obwinionych o to, że próbowały bezprawnie zablokować Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany w Hajnówce przez środowiska narodowe. Sąd pierwszej instancji skazał tych obwinionych na grzywny.


Proces odwoławczy obwinionych o blokowanie marszu narodowców w Hajnówce

16.10.2020, 16:39

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w piątek proces odwoławczy wobec pięciu osób obwinionych o to, że próbowały bezprawnie uniemożliwić przejście uczestników Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanego w Hajnówce przez środowiska narodowe.


Sąd uniewinnił kobiety obwinione o udział w próbie zablokowania marszu w Hajnówce

6.08.2020, 07:24

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w czwartek (6.08) cztery kobiety obwinione o to, że próbowały uniemożliwić przejście uczestnikom marszu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych, który w 2019 roku odbył się w Hajnówce. Sąd pierwszej instancji uznał je za winne, ale odstąpił od wymierzenia kary.


Apelacja ws. zakłócenia Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

31.07.2020, 13:43

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w piątek (31.07) proces apelacyjny czterech obwinionych o to, że próbowały uniemożliwić przejście uczestnikom IV Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce (Podlaskie). Sąd I instancji uznał je za winne, ale odstąpił od wymierzenia kary.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok