Radio Białystok | Wiadomości | Jest akt oskarżenia za propagowanie faszyzmu w czasie Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

Jest akt oskarżenia za propagowanie faszyzmu w czasie Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

autor: Adam Janczewski

28.05.2021, 18:28, akt. 18:35

Białostocka prokuratura rejonowa skierowała do sądu akt oskarżenia wobec mężczyzny, któremu zarzuciła propagowanie faszyzmu. Miało do tego dojść podczas Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w 2018 roku.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

Marsz organizowany jest przez środowiska narodowe, m.in. ONR. Po jego trzeciej edycji Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Chodziło m.in. o publiczne propagowanie rasizmu i faszystowskiego ustroju państwa.

Obecny akt oskarżenia skierowano do sądu w Hajnówce. Chodzi o symbol "Totenkopf" na odzieży mężczyzny (kojarzony z niemieckimi oddziałami SS), co ostatecznie śledczy ocenili jako propagowanie faszystowskiego ustroju państwa.

To pierwszy taki akt oskarżenia związany z marszami w Hajnówce.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zakończył się proces odwoławczy obwinionych o zakłócenie marszu środowisk narodowych w Hajnówce

8.09.2020, 13:25

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się we wtorek (8.09) proces odwoławczy wobec sześciu osób obwinionych o to, że próbowały bezprawnie uniemożliwić przejście uczestników Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanego w Hajnówce przez środowiska narodowe.


Śledztwo ws. haseł i symboli na marszu w Hajnówce - prokuratura rozważa powołanie trzeciego biegłego

19.06.2020, 13:46

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku rozważa powołanie kolejnego biegłego w śledztwie dotyczącym m.in. propagowania rasizmu i faszystowskiego ustroju państwa podczas Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w 2018 roku. Specjalista ma ocenić, czy np. hasła głoszone przez jego uczestników są karalne.


Uwzględniona skarga RPO - będzie kontynuowane dochodzenie ws. marszu w Hajnówce

11.05.2020, 11:37

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku będzie w dalszym ciągu prowadziła dochodzenie w sprawie m.in. propagowania rasizmu i faszystowskiego ustroju państwa podczas Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w 2018 roku. Zdecydowała o tym prokuratura nadrzędna, uwzględniając zażalenie Rzecznika Praw Obywatelskich.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok