Radio Białystok | Wiadomości | SG: W obozowisku na polsko-białoruskiej granicy przebywa ok. 800 osób

SG: W obozowisku na polsko-białoruskiej granicy przebywa ok. 800 osób

9.11.2021, 15:18, akt. 15:23

W obozowisku na polsko-białoruskiej granicy w pobliżu Kuźnicy przebywa ok. 800 osób - poinformowała we wtorek (09.11) rzeczniczka POSG mjr Katarzyna Zdanowicz. Powiedziała, że od rana nie odnotowano prób przekroczenia granicy w tym miejscu.

Źródło: screen z filmu Ministerstwa Obrony Narodowej/ https://twitter.com/MON_GOV_PL
Źródło: screen z filmu Ministerstwa Obrony Narodowej/ https://twitter.com/MON_GOV_PL


0:00
0:00
Jak wygląda sytuacja na granicy? W Sokółce są Wojciech Szubzda i Marcin Mazewski | Pobierz plik.


0:00
0:00
Życie w miejscowościach położonych wzdłuż polsko-białoruskiej granicy toczy się spokojnie - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W poniedziałek (08.11) rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci dotarli w okolice Kuźnicy, gdzie w poniedziałek próbowali siłowo przekroczyć granicę, służby temu zapobiegły. Następnie migranci rozbili w tym miejscu obóz.

Katarzyna Zdanowicz mówiła we wtorek na konferencji prasowej, że noc na polsko-białoruskiej granicy w pobliżu Kuźnicy minęła spokojnie. Powiedziała, że SG przewiduje, że jest tam kilkaset osób, nawet do 800. "(Osoby) porozbijały namioty, zorganizowały sobie obóz. Oczywiście wszystko jest pod okiem służb białoruskich. Osoby te nie zachowywały się w nocy agresywnie, nie próbowały forsować tej granicy" - mówiła Zdanowicz.

Przekazała też, że w nocy polskie służby informowały w puszczanym w kilku językach komunikatach, że przekraczanie granicy w tym miejscu jest absolutnie zabronione, a osoby będą zawracane na Białoruś.Katarzyna Zdanowicz mówiła, że grupa obozująca w okolicach Kuźnicy, w poniedziałek podjęła kilka prób nielegalnego przekroczenia granicy, ale jedna - podczas której użyto drągów, które rzucano na zaporę i przecinano siatkę - była największa. Zaznaczyła, że nikt nie ucierpiał, a zapora w tym miejscu zostanie naprawiona.


Z przekazanych Zdanowicz informacji wynika, że do 800 osób, które przebywają w okolicach Kuźnicy dowożone są kolejne osoby, które przebywają w pobliskich lasach. Natomiast wzdłuż całej polsko-białoruskiej granicy - jak powiedziała rzeczniczka - znajduje się ok. 3-4 tys. migrantów.

Mówiła, że na granicy widać większą koncentrację służb białoruskich, żeby "kontrolować, sterować, kierować tymi osobami". "Obserwujemy tę całą sytuację z powietrza, widzimy, że są tam żołnierze, że jest ich coraz więcej. (...) a dodatkowo w rejon tego miejsca ściągani są dziennikarze, którzy nagrywają tę sytuację i w sposób propagandowy przedstawiają to mieszkańcom Białorusi" - dodała.


Od wtorku rano w związku z sytuacją zamknięty został ruch na przejściu granicznym w Kuźnicy. Zdanowicz powiedziała, że przejście zostało zamknięte do odwołania; aż sytuacja się nie ustabilizuje.

Obecnie w ochronie polsko-białoruskiej granicy bierze udział 2 tys. pograniczników z podlaskiego oddziału SG - podała Zdanowicz.

Przypomniała, że SG ostatniej doby odnotowała 309 prób nielegalnego przekroczenia granicy, wystawiono 85 postanowień o opuszczeniu kraju i zatrzymano 17 cudzoziemców, którzy "będą w procedurze administracyjnej".

Zdanowicz mówiła, że w poniedziałek oprócz prób nielegalnego przekroczenia granicy przez grupę migrantów koło Kuźnicy, kolejna miała miejsce w miejscowości Połowce, na terenie strażnicy w Czeremsze, gdzie siłowo granicę próbowała sforsować grupa kilkudziesięciu osób; zostały one zawrócone na Białoruś. Rzeczniczka poinformowała, że podobna sytuacja miała miejsce we wtorek rano, o okolicach placówki SG w Krynkach. 


źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


płk Marek Pietrzak [wideo]

9.11.2021, 11:42

"Mamy zadanie ochrony granicy. Jej nielegalne przekroczenie jest łamaniem prawa, nie możemy do tego dopuścić (...) Na granicy jest ok. 800 żołnierzy WOT. Ich zaangażowanie będzie następstwem decyzji podejmowanych przez Straż Graniczną".


Lech Łępicki

9.11.2021, 10:35

- Uważam, że w kontekście wypowiedzi dotyczących sytuacji na granicy niektóre osoby zbyt wyalienowały się ze społeczeństwa - mówi Lech Łępicki.


Piotr Rećko [wideo]

9.11.2021, 09:07

"To, co się w tej chwili dzieje na granicy, to jest bezpośredni atak za pośrednictwem ludzi na terytorium Unii Europejskiej, na terytorium Polski. Ludzie niestety się boją. Ludzie też wiedzą, że możemy liczyć na naszych żołnierzy, na nasz rząd" - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta sokólski Piotr Rećko.


Zamknięte przejście graniczne w Kuźnicy [zdjęcia, wideo]

9.11.2021, 07:51

Od wtorku (09.11) od godz. 7:00 rano do odwołania jest zamknięte przejście w obu kierunkach na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy.


mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

9.11.2021, 07:12

"Wypychanie naprzód kobiet i dzieci to próba zagrania na emocjach. Wiadomo, że płacz dzieci czy krzyk kobiet robi na wszystkich wrażenie. Jest to celowe działanie po to, by osłabić ochronę naszych granic, by reszta osób, która stoi z tyłu, mogła przedrzeć się do Polski".


Marszałek Sejmu: Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami - atak na granice Polski to atak na granice UE i NATO

8.11.2021, 20:00

Alaksander Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Atak na granice Polski to atak na granice Unii Europejskiej i członka NATO; nasi sojusznicy jednoznacznie i solidarnie potępili tę agresję i wezwali do jej zakończenia - podkreśliła w poniedziałek (08.11) marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
KULTURA
18.05.2024, 05:30, akt. 22:36

Zakończyła się Noc MuzeówJagiellonia Białystok - Korona Kielce, 11.05.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
17.05.2024, 23:29, akt. 19.05.2024, 00:33

"Sportowa Sobota" w Polskim Radiu Białystok
fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok