Radio Białystok | Wiadomości | Inauguracja działalności zespołu baletowego Opery i Filharmonii Podlaskiej

Inauguracja działalności zespołu baletowego Opery i Filharmonii Podlaskiej

3.12.2021, 14:52, akt. 15:03

Występem w spektaklu "We love Chopin" w piątek wieczorem zainauguruje swoją działalność zespół baletowy Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Tancerze zostali wyłonieni w przesłuchaniach wiosną tego roku.

źródło: Michał Heller / fotoblog.oifp.eu
źródło: Michał Heller / fotoblog.oifp.eu

Opera i Filharmonia Podlaska (OiFP) w Białymstoku na początku lutego informowała o tym, że zamierza zatrudnić na stałe tancerzy i stworzyć własny zespół baletowy - w strukturze organizacyjnej instytucji przewidziany był taki zespół. W marcu i kwietniu odbyły się castingi, zatrudnionych zostało trzech tancerzy.

Kierownikiem zespołu został Jarosław Sołowianowicz, który od kilku miesięcy przygotowywał zespół baletowy. 

"Na Podlasiu jest ogromny potencjał taneczny, dlatego cieszę się, że po dziewięciu latach starań nareszcie w Operze i Filharmonii Podlaskiej udało się nam stworzyć niewielki zespół" - powiedział Sołowianowicz. Ocenił, że takiego zespołu bardzo brakowało w operze i w mieście.

W piątek wieczorem zespół baletowy oficjalnie zainauguruje swoją działalność na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej premierą spektaklu "We love Chopin". Choreografię przygotowała Zofia Rudnicka.

"W spektaklu chcemy pokazać młodych tancerzy od strony techniki tańca, wyrazu artystycznego, pokazać ich emocje i temperamenty. Muzyka Fryderyka Chopina zachwyca i wzrusza ludzi na całym świecie. Dziś – przedstawiona przez tancerzy – pozwoli zobaczyć i głębiej odczuć zawarte w niej emocje" - powiedziała Rudnicka. Dopowiedziała, że uroda muzyki oddana ruchem "to wędrówka w krainę romantycznych Sylfid, zawadiackich młodzieńców i radosnych dziewcząt".

"Pieśni Chopina dodadzą charakteru a preludia i walce rozbawią nas i ukołyszą" - dodała choreografka.

W piątkowym spektaklu będzie można zobaczyć balet w pełnym składzie: Natasza Borycka, Joanna Frątczak, Karolina Merda, Hanna Mocarska, Szymon Harasimowicz, Arkadiusz Jarosz. Gościnnie na scenie wystąpią: Zofia Knetki-Oberemok i Sergii Oberemok.

Zespół baletowy przed piątkową inauguracją było można zobaczyć w dwóch innych produkcjach Opery i Filharmonii Podlaskiej: operetce "Wesoła wdówka", która miała premierę we wrześniu i wznowionym musicalu "Doktor Żywago".

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Wesoła wdówka" – pierwsza od początku pandemii premiera w OiFP [zdjęcia]

22.09.2021, 07:26

Po półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała premierowe przedstawienie.


Najnowsza propozycja OiFP - bajka muzyczna "Księga dżungli" [zdjęcia]

3.04.2019, 16:01

To najnowsza familijna propozycja Opery i Filharmonii Podlaskiej. W najbliższą sobotę (6.04) premiera bajki muzycznej na motywach opowiadań Rudyarda Kiplinga "Księga dżungli".


Premiera "Doktora Żywago" w Operze i Filharmonii Podlaskiej

15.09.2017, 05:39

Historia miłości w czasach rewolucji. Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała polską premierę musicalu "Doktor Żywago".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok